Echipele de hochei pe gheață ale Finlandei și Suediei au ajuns în 1/4 de finală ale Jocurilor Olimpice

Echipele naționale ale Finlandei și Suediei au mers direct în 1/4 de finală ale turneului olimpic la Jocurile de la Beijing din 2022 în urma rezultatelor unui meci cap din faza grupelor, în care finlandezii i-au învins pe suedezi în prelungiri.

Meciul din grupa C, desfășurat duminică, s-a încheiat cu scorul 4:3 (0:0, 0:3, 3:0, 1:0) în favoarea finlandezilor, care după 40 de minute de joc au pierdut 0:3.

Jucătorul rus de hochei i-a acuzat pe cehi că au simulat după înfrângerea de la Jocurile Olimpice din 2022. Harri Pesonen a marcat golul victoriei în minutul 63, Iiro Pakarinen (56 și 58) a marcat o dublă pentru finlandezi (56 și 58), Teemu Hartikainen a marcat un alt gol (46). Suedezii i-au marcat pe Lukas Walmark (25), Lukas Bengtsson (29) și Anton Lander (32).

Naționala Finlandei a marcat 8 puncte în trei meciuri și a ocupat primul loc în grupa C. Echipa suedeză (7 puncte) s-a calificat și ea în 1/4 de finală, asigurându-și cea mai bună poziție dintre echipele care au ocupat locurile secunde în grupele lor înaintea programa.

Duminică mai devreme, într-un alt meci din grupă, echipa slovacă a învins cu 5-2 Letonia pentru a ocupa locul trei în clasamentul cvartetului. Echipa letonă a pierdut toate cele trei meciuri ale grupei și a rămas pe locul patru.