Sport Știri

Manchester United a trecut din nou în avantaj la egalitatea de la Southampton

MANCHESTER: Manchester United a pierdut un avantaj în prima repriză pentru al treilea joc consecutiv, deoarece lovitura lui Che Adams ia adus lui Southampton un egal meritat 1-1, sâmbătă, la Old Trafford. Primul gol al lui Jadon Sancho în Premier League acasă a răsplătit un început strălucitor din partea oamenilor lui Ralf Rangnick. Cu toate acestea, Red Devils din nou nu au reușit să-și construiască avantajul și au fost pedepsiți când Adams a intrat în interiorul stâlpului la două minute în a doua repriză. Un punct devansează United la puncte cu West Ham, pe locul patru.

Dar Arsenal este la doar un punct în urmă cu două jocuri în mână, în timp ce Tottenham a jucat cu trei jocuri în mai puține și este cu patru puncte în spate. Cristiano Ronaldo a fost rechemat de Rangnick după ce a fost aruncat pe bancă pentru un egal dezamăgitor, 1-1, marți, la Burnley. Aceasta a urmat o ieșire din FA Cup la Middlesbrough, la penalty-uri, după ce scorurile au fost egale la 1-1 după prelungiri. Rangnick a trebuit să facă față cu mai multe scurgeri în presă săptămâna aceasta că jucătorii United sunt nemulțumiți de tehnicile sale de antrenor.

Dar accentul criticilor se îndreaptă asupra unui grup subperformant de jucători vedete, cu riscul de a rata Liga Campionilor din sezonul viitor, crescând în funcție de joc. Cea mai lungă secetă de goluri a lui Ronaldo din ultimii 12 ani s-a extins într-un al șaselea joc, în ciuda șanselor pe care s-ar aștepta să le îngroape.

Cea mai bună vedere a golului de cinci ori câștigător al Balonului de Aur a venit devreme, când l-a ocolit pe Fraser Forster, dar nu a obținut suficientă putere la final pentru a-l învinge pe Romain Perraud, care a îndepărtat linia de joc. Sancho a fost la distanță cel mai bun jucător al zilei de la United și și-a încheiat așteptarea lungă pentru un gol în Premier League la Old Trafford, după o mutare de 73 de milioane de lire sterline de la Borussia Dortmund. Pasa lui Bruno Fernandes l-a eliberat pe Marcus Rashford pe dreapta și centrarea sa scăzută a fost transformată în stâlpul din spate de Sancho. Southampton a făcut o favoare primele patru șanse ale lui United, venind de două ori din spate, pentru a învinge Tottenham cu 3-2 la mijlocul săptămânii.

Saints au început încet după eforturile lor de miercuri, dar au dat gazdelor câteva avertismente înainte de pauză, David De Gea a fost forțat să salveze de la Stuart Armstrong și Perraud. United a primit doar două minute în repriza secundă la Burnley și a fost prins din nou rece la începutul celei de-a doua reprize, când Mohamed Elyounoussi a jucat la Adams, care a introdus cu răceală pe stâlpul îndepărtat. Seful de la Southampton, Ralph Hasenhuttl, a lucrat sub Rangnick la RB Leipzig și ar fi putut cu ușurință să treacă peste mentorul său, deoarece Armstrong a tras de două ori pe lângă poartă, înainte ca Diogo Dalot să elimine efortul lui Armando Broja de pe linie.

La celălalt capăt, Foster a trebuit să fie tot posibilul pentru a face un hat-trick de salvari în succesiune rapidă pentru a-i refuza pe Harry Maguire, Ronaldo și Dalot. Opritorul Saints și-a salvat tot ce a putut pentru timpul de prelungire când a întors lovitura de cap a lui Maguire, la mică distanță din stânga sa. Totuși, Southampton a fost demn de punctul lor, deoarece și-au reparat pentru pierderea cu 9-0 la Old Trafford sezonul trecut.