Man Utd trebuie să se „schimbe” pentru a ajunge în primele patru după ce Southampton s-a împiedicat

Pentru al treilea joc consecutiv, United a lăsat un avantaj 1-0 la pauză

Diavolii Roșii nu au reușit să se bazeze pe avantajul lor

MANCHESTER, Regatul Unit: Fundașul lui Manchester United, Luke Shaw, a avertizat că „nu există nicio posibilitate” ca Red Devils să ajungă în Liga Campionilor în sezonul viitor dacă vor continua să arunce avantaje după un egal 1-1 cu Southampton sâmbătă.

Pentru al treilea joc consecutiv, United a lăsat un avantaj de 1-0 la pauză, deoarece lovitura lui Che Adams la începutul celei de-a doua reprize ia adus celor de la Saints un punct meritat.

Primul gol al lui Jadon Sancho în Premier League acasă a răsplătit un început strălucitor din partea oamenilor lui Ralf Rangnick.

Cu toate acestea, Red Devils nu au reușit să-și construiască avantajul și au fost pedepsiți când Adams a intrat în interiorul stâlpului la două minute în a doua repriză.

Un punct devansează United la puncte cu West Ham, pe locul patru.

Dar Arsenal este la doar un punct în urmă cu două jocuri în mână, în timp ce Tottenham a jucat cu trei jocuri în mai puține și este cu patru puncte în spate.

„Am început foarte bine primele 20 de minute, am primit golul și s-a întâmplat din nou. Știm că nu este suficient de bun și trebuie să se schimbe rapid”, a spus Shaw.

„Vrem să intrăm în Liga Campionilor și nu este suficient de bun. Nu avem cum să ajungem în Liga Campionilor dacă continuăm să pierdem puncte.”

Cristiano Ronaldo a fost rechemat de Rangnick după ce a fost aruncat pe bancă pentru un egal dezamăgitor, 1-1, marți, la Burnley.

Aceasta a urmat o ieșire din FA Cup la Middlesbrough, la penalty-uri, după ce scorurile au fost egale la 1-1 după prelungiri.

Rangnick a trebuit să facă față cu mai multe scurgeri în presă săptămâna aceasta că jucătorii United sunt nemulțumiți de tehnicile sale de antrenor.

Dar accentul criticilor cade pe un grup subperformant de jucători vedete.

Cea mai lungă secetă de goluri a lui Ronaldo din ultimii 12 ani s-a extins într-un al șaselea joc, în ciuda șanselor pe care s-ar aștepta să le îngroape.

Cea mai bună vedere a golului de cinci ori câștigător al Balonului de Aur a venit devreme, când l-a ocolit pe Fraser Forster, dar nu a obținut suficientă putere la final pentru a-l învinge pe Romain Perraud, care a îndepărtat linia de joc.

Sancho a fost la distanță cel mai bun jucător al zilei de la United și și-a încheiat așteptarea lungă pentru un gol în Premier League la Old Trafford, după o mutare de 73 de milioane de lire sterline (99 de milioane de dolari) de la Borussia Dortmund.

Pasa lui Bruno Fernandes l-a eliberat pe Marcus Rashford pe dreapta și centrarea sa scăzută a fost transformată în stâlpul din spate de Sancho.

Southampton a făcut o favoare primele patru șanse ale lui United, venind de două ori din spate pentru a învinge Tottenham cu 3-2 la mijlocul săptămânii.

Saints au început încet după eforturile lor de miercuri, dar au dat gazdelor câteva avertismente înainte de pauză, David De Gea a fost forțat să salveze de la Stuart Armstrong și Perraud.

United a primit doar două minute în repriza secundă la Burnley și a fost prins din nou rece la începutul celei de-a doua reprize, când Mohamed Elyounoussi a jucat la Adams, care a introdus cu răceală pe stâlpul îndepărtat.

„Nu am avut o primă repriză bună – am fost puțin lent la minte și la picioare”, a spus șeful de la Southampton, Ralph Hasenhuttl.

„Când am început să ne jucăm fotbalul, am dominat jocul.”

Hasenhuttl a suferit penibilul unei înfrângeri cu 9-0 pentru a doua oară în Premier League, când Southampton a vizitat Old Trafford sezonul trecut.

Dar și-ar fi putut asigura cu ușurință o victorie celebră după 12 luni, deoarece Armstrong a tras de două ori pe lângă poartă, înainte ca Diogo Dalot să elimine efortul lui Armando Broja de pe linie.

Oaspeții i-au fost, de asemenea, recunoscători lui Forster doar pentru un punct, totuși, în timp ce a întors lovitura de cap a lui Harry Maguire, la stânga lui.