Aur la schi și judecători Valieva. Ce vă amintiți despre a 9-a zi a Jocurilor Olimpice?

Cazul Valieva

Completul de judecată al Curții de Arbitraj pentru Sport (TAS) va analiza cazul patinătoarei artistice ruse Kamila Valieva duminică, 13 februarie. Ora de începere a audierilor este la 20:30, ora Beijingului (15:30, ora Moscovei), potrivit site-ului CAS.

CAS va analiza apelurile Comitetului Olimpic Internațional (CIO), Agenția Mondială Anti-Doping (WADA) și Uniunea Internațională de Patinaj (ISU) împotriva deciziei Agenției Ruse Anti-Doping (RUSADA) de a ridica suspendarea provizorie a lui Valiyeva după o test antidoping pozitiv.

Care este panoul de ieșire CAS, care va decide soarta Jocurilor Olimpice Kamila Valieva 2022

Benz a fost unul dintrei arbitri într-un apel împotriva deciziei de a elimina sportivii ruși de la Jocurile Olimpice din 2016. La Rio de Janeiro, deci, din cauza suspendării Federației Ruse de Atletism (VFLA), în urma scandalurilor de dopaj, doar o singură sportivă rusă, Daria Klishina, a putut evolua atunci. 11 goluri pentru doi în meciul final al fazei grupelor la hochei

Echipa națională de hochei a Rusiei a pierdut în prelungiri în fața echipei Cehe în meciul final al fazei grupelor de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 5:6.

În cadrul rușilor, golurile au fost marcate de Vladimir Tkachev (minutul 5), Nikita Nesterov (locul 33), Kirill Semenov (locul 44), Arseniy Gritsyuk (locul 47) și Andrey Chibisov (locul 49). Cehii au marcat Tomasz Kundratek (locul 13), David Krejci (locul 39), Michael Spaczek (locul 40), Lukasz Klok (locul 44) și Tomasz Ghica (locul 49). Victoria cehilor în prelungiri a fost adusă de Libor Szulak (65).

Rusia - Republica Cehă. Olimpiada Olimpiada 2022 Rușii au condus până la jumătatea perioadei cu scorul de 2:1, dar Dmitri Voronkov a primit suspendare până la finalul jocului pentru o lovitură cu capul. Rușii au rămas în minoritate timp de cinci minute, iar cehii au implementat această eliminare de două ori. În a treia perioadă, echipele au marcat cinci goluri pentru doi.

RBC a efectuat o difuzare online a acestei întâlniri.

Înfrângere la hochei feminin

Echipa feminină a Rusiei nu a reușit să ajungă în semifinalele turneului de hochei de la Jocurile Olimpice de la Beijing. În sferturile de finală, rușii au pierdut în fața elveției cu scorul de 2:4.

Echipa feminină a Rusiei de la Beijing, mai devreme în faza grupelor, a învins-o pe elvețiene (5:2) și a suferit înfrângeri zdrobitoare din partea americanilor (0:5), canadienilor (1:6) și finlandezilor (0:5). La turneul olimpic, rușii au întâmpinat probleme din cauza izbucnirii coronavirusului.

Echipa feminină a Rusiei a câștigat ștafeta de schi. Deja în prima etapă, Yuliya Stupak a preluat conducerea în cursă, dar la finalul distanței schiorul german a depășit-o pe rusoaică iar avantajul echipei ruse a scăzut la 1,5 secunde. La a doua etapă, Natalya Nepryaeva a continuat să conducă, dar apoi Tatyana Sorina a lăsat-o pe reprezentanta Germaniei să meargă înainte. În etapa finală a cursei, Veronika Stepanova nu numai că a ajuns din urmă pe schioarea germană, dar și-a mărit avantajul, ceea ce i-a permis să termine singură și să câștige medalia de aur în ștafetă pentru prima dată în 16 ani. Ultimul „aur” din cursa de ștafetă a fost luat de ruși la Olimpiada de la Torino (2006).

Patinatoarele artistice ruse Victoria Sinitsina și Nikita Katsalapov ocupă locul doi după dansul ritmic la Jocurile Olimpice de la Beijing. Rezultatul lor a fost de 88,85 puncte, ceea ce este cel mai bun record personal. Alți ruși Alexandra Stepanova și Ivan Bukin au ocupat locul cinci (84.09), Diana Davis și Gleb Smolkin - locul 14 (71.66).

Cei mai buni cu un nou record mondial au fost francezii Gabriela Papadakis și Guillaume Sizeron (90,83).

Medaliile de dans pe gheață la Jocurile Olimpice de la Beijing vor fi jucate pe 14 februarie.

Eșec la biatlon

La sprintul masculin, rușii au rămas din nou la un pas de medalie. Maxim Tsvetkov a fost cu 1,5 secunde mai departe de rezultatul norvegianei Tareya Be, care a ajuns la linia de sosire cu al treilea rezultat. Mai devreme în cursa individuală, sportivul și-a pierdut șansele la medalie din cauza unei rateuri cu ultima lovitură la ultima graniță. Alți ruși nu au reușit să intre în top 10. Eduard Latypov a terminat pe locul 11, Daniil Serokhvostov a terminat pe locul 19, iar favoritul rușilor a terminat doar pe locul 37

Echipa de curling feminin a Rusiei a pierdut în fața echipei japoneze în meciul turneului olimpic de la Beijing, suferind a patra înfrângere la rând. Meciul s-a încheiat cu scorul de 10:5 în favoarea echipei japoneze. După finalul al șaselea, rușii au condus cu 5:2.

În meciul de deschidere de la Jocurile de la Beijing, bigudierii ruși au pierdut în fața reprezentanților Statelor Unite (3:9). Apoi au pierdut cu echipele Elveției (7:8) și Coreea de Sud (5:9). În meciul următor, rușii vor juca cu canadienii pe 14 februarie.