Biatletul rus a izbucnit în lacrimi după ce a pierdut aurul la Jocurile Olimpice

Biatletul rus Eduard Latypov a izbucnit în lacrimi după ce a terminat în ștafeta 4x7,5 km de la Jocurile Olimpice de la Beijing.

A alergat în ultima etapă a cursei, plecând pentru care a avut un avantaj față de rivalii săi cu peste 40 de secunde. Au urmat francezii (lag 41,3 secunde), norvegienii (43 secunde) și germanii (43,9 secunde).

Latypov a închis covorașul fără să rateze, întărindu-și avantajul față de urmăritorii săi. Înainte de ultima lovitură, a câștigat adversarii aproape un minut, dar pe rack a făcut cinci rateuri și a trecut la două bucle de penalizare.

Rusia a ratat aurul la biatlon la ultimul poligon de la Jocurile Olimpice din 2022. Drept urmare, Latypov a terminat doar pe locul trei. După ce a trecut linia de sosire, rusul a îngenuncheat și a plâns. Coechipierii au încercat să-l susțină pe Latypov.

Biatleții ruși au adus Rusiei a 19-a medalie la aceste Jocuri. Acum, olimpicii ruși au patru medalii de aur, șase de argint și nouă de bronz.

Pe cine să urmăresc la Jocurile Olimpice.