Fundașul Voinov a vorbit despre salvarea sa în sferturile de finală cu Danemarca

Fundașul echipei naționale de hochei a Rusiei, Vyacheslav Voinov, a declarat că a blocat aruncarea danezilor la o poartă goală în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, luând o decizie într-o „fracțiune de secundă”. Cuvintele jucătorului de hochei conduce „Campionatul”.

„Încă un meci foarte greu. Am creat multe, nu am marcat. Am dat adversarului mult de creat - portarul nostru a ajutat. Momentul în care ai blocat un șut pe plasa goală? Toate acestea s-au întâmplat într-o fracțiune de secundă. Am văzut că a fost o mică greșeală și am încercat să ocup un loc la poartă ”, a spus Voynov.

La finalul meciului, portarul Ivan Fedotov a ieșit pe poartă, iar pucul, ricoșând, în acel moment a zburat la plasture. Danezul a aruncat în poarta goală, dar Voinov a reușit să blocheze șutul și a evitat amenințarea.

Voynov în sferturile de finală victorioase cu echipa Danemarcei (3:1) a marcat pucul în majoritate. El a remarcat că antrenorii l-au demontat pe portarul adversarului Sebastian Dam.

Echipa națională de hochei a Rusiei a ajuns în semifinalele Jocurilor Olimpice 2022 „Portarul a fost rezolvat. Au spus că se așează, ia tot fundul. Prin urmare, au încercat să arunce călare. Când danezii depășiți numeric au fugit „două pentru unu”, ți-a sărit inima o bătaie? Am avut-o de atâtea ori la acest turneu. În acest turneu, toți rivalii sunt puternici”, a spus Voinov.