Genti Amirah kumite gold

Kota Kinabalu: Amirah Syahirah Azlan a câștigat o medalie de aur pentru stat în cel de-al 40-lea campionat național de karate seniori 2022, care s-a încheiat duminică pe stadionul MPJS, Selangor. Tânărul de 21 de ani din Keningau, care a fost singurul reprezentant al Asociației de Karate Sabah (SKA), a condus suprem la categoria de kumite feminin sub 68 kg. Secretarul general al SKA, Julian Chin, când a fost contactat luni, a spus că sunt mândri de realizările sportivului național.

„Suntem extrem de mândri de performanța ei, în ciuda problemei cu care ne confruntăm din cauza preavizului scurt dat tuturor afiliaților la data competiției. „Trebuia să trimitem o echipă completă la competiție, dar pentru că optzeci la sută dintre sportivii noștri erau afectați de virusul (Covid-19) prin contact strâns, nu am avut de ales decât să abandonăm călătoria ca măsură de siguranță.” Prin urmare, doar Amirah, care are sediul în Bukit Jalil ca sportiv național, a putut să participe și Danny Fredoline a fost singurul antrenor desemnat să o însoțească”, a spus el.

Între timp, el spera să aibă mai multe competiții pentru sportivii de stat înainte de începerea Jocurilor Sukma de la Kuala Lumpur în cursul acestui an. „Sperăm că sportivii noștri vor putea concura în mai multe competiții pentru a-și evalua standardul în pregătirea pentru Jocurile Sukma.“ Echipa nu a fost încă finalizată și în prezent nu suntem siguri de vreun turneu la care am putea participa în viitorul apropiat.”