Sport Știri

Kazahstanul are două medalii. Și peste 25 de candidați la victorie în campionatul mondial de box mic

Grea kazaha Valeria Aksenova nu a ajuns în semifinalele turneului internațional Strandzha Cup, care are loc la Sofia (Bulgaria), transmite corespondentul bbabo.net. Dar delegația noastră a reținut peste două duzini de candidați la medalii.

În duelul din sferturi, kazahul a pierdut înainte de termen în fața lui Nandini din India și nu a reușit să ofere echipei noastreia medalie la campionatul mondial mic.

Aksenova ar putea repeta rezultatul deja obținut de Lyazzat Kungeibaeva (peste 81) și Abzal Kuttybekov (până la 92).

Să adăugăm că mai devreme boxerii kazahi au eliminat trei câștigători ai Campionatului Mondial din 2021 la rând, iar încă doi dintre sportivii noștri au concurat la categoria de până la 60 de kilograme.

Vasily Samchuk l-a învins pe Neil Farrell din Anglia prin decizie divizată, iar Adilet Kurmetov a pierdut în fața lui Murat Yildirim din Germania.

Astfel, în Kazahstan, pe lângă un semifinalist, în 1/4 de finală au ajuns încă 13 boxeri. Pe 23 februarie, încă doi boxeri vor intra pentru prima dată în ring la Sofia.

În ceea ce privește grila feminină, 12 sportive au ajuns în sferturile de finală ale startului de la Sofia.

Uzbekistan din nou. Kazahstanul l-a eliminat pe cel de-al treilea câștigător al Cupei Mondiale 2021 la box într-o zi