Sport Știri

A treia zi de joc a turneului feminin ITF Forte 60 nu a adus rezultatele dorite kazailor

Patru tenismeni kazahi au jucat astăzi pe terenul central al Centrului Național de Tenis, transmite serviciul de presă al FTC.

Prima care a jucat a fost Ekaterina Dmitrichenko - împotriva fostei rachete a 34-a a lumii, japoneza Kurumi Nara. La start, Ekaterina a făcut break și a condus cu 4:2, dar ulterior japoneza a reușit să facă un break invers și să egaleze scorul la serviciul ei - 4:4. Mai mult, Kurumi nu i-a oferit adversarului ei oportunitatea de a-și realiza planurile și a câștigat primul set - 6:4. În al doilea joc, din prima remiză, japonezii au luat inițiativa și au adus jocul la victorie - 6:4, 6:0.

Apoi, Gozal Ainitdinova s-a luptat cu Maryam Bolkvadze din Georgia, care a câștigat un turneu similar aici, în capitală, vara trecută. Primul joc a fost foarte tensionat. Gozal a reușit să ia serviciul adversarului pe bbabo.net cu un scor de 3:1, dar Maryam nu i-a oferit adversarei ei posibilitatea de a-și consolida avantajul și a recâștigat serviciul pierdut, egalând scorul - 3:3. În ciuda a două greșeli duble pe teren, Maryam a reușit să se retragă și să ia terenul, apoi a finalizat jocul în favoarea lui - 6:3. În setul al doilea totul a fost mai previzibil. Georgiana a preluat inițiativa și nu i-a permis jucătoarei din Kazahstan să-și arate tenisul - 6:1.

Zhibek Kulambaeva în primul joc împotriva rusoaicei Ekaterina Kazionova a arătat un tenis excelent și a terminat setul în favoarea ei fără probleme - 6:1. În al doilea segment de joc, Kazionova a făcut pauză la start și a luat conducerea cu scorul de 3:1, dar Kulambayeva a reușit să recâștige - 3:3. În al zecelea joc, Zhibek nu a reușit să aplice pentru meci, iar scorul a devenit 5:5. Rezultatul jocului s-a decis într-un tie-break, unde rusoaica a avut mai mult succes - 7:6 (7:5). În setul final, Kazionova a fost mai persistentă și a câștigat meciul.

În ultimul joc din a treia zi de joc a turneului, tânăra Aruzhan Sagandykova a pierdut la a șaptea rachetă a competiției, belgiana Isalin Bonaventure - 2:6, 0:6.

Urmărește meciurile turneului internațional ITF W60 în secțiunea sport de pe Bee TV pe canalul Qazsport.

Sponsor general al turneului: „ForteBank”