Jucătorul de tenis Daniil Medvedevenit prima rachetă din lume

Rusia (bbabo.net), - Jucătorul de tenis rus Daniil Medvedev a urcat pentru prima dată în cariera sa pe prima linie a clasamentului mondial. Acest lucru s-a întâmplat după ce sârbul Novak Djokovic a zburat din turneul ATP-500 de la Dubai, pierzând în mod neașteptat în fața celei de-a 123-a rachete a lumii, cehul Jiri Vesela, în două seturi (4:6, 6:7 (4:7) în 1/4 de finală) ).

Medvedev, care a jucat la turneul paralel de la Acapulco, Mexic, l-a învins cu o zi înainte pe spaniolul Pablo Andujar cu 6:1, 6:2, ajungând, de asemenea, în sferturile de finală. În această seară, ora Moscovei, Medvedev sa întâlnit cu japonezul Yoshihito Nishioka (103). Cu toate acestea, deja în momentul semnării ediției pentru tipărire, Medvedev a marcat 8615 puncte în rating. Djokovic, la rândul său, a pierdut 410 de puncte din cauza înfrângerii din Dubai și are puțin sub 8465 la credit.

Astfel, Vesely, care de ceva timp a renunțat la turneu din cauza unui accident și a suferit COVID-19 și și-a făcut drum prin calificări către tabloul principal din Dubai, l-a ajutat pe Medvedev.

- Desigur, am vrut să-mi stabilesc recordul personal în meciurile cu Novak. Dar nu am crezut că totul va decurge astfel”, a spus Vesely într-un interviu acordat tribunalului. - Djokovic va rămâne în continuare campion. A petrecut peste 300 de săptămâni în fruntea clasamentului. Pe de altă parte, vine o nouă generație, vom avea un nou lider. Este bun pentru tenis.

Să lămurim cuvintele lui Jiri: Djokovic a fost în frunte timp de 361 de săptămâni – mai mult decât orice alt tenismen. Medvedevenit al 27-lea jucător din istorie care a primit statutul de prestigios și primul jucător care a ajuns în fruntea clasamentului ATP de la 1 februarie 2004, în afara celor patru mari, care i-au inclus pe Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic și Andy Murray. De asemenea, menționăm că mai devreme titlul primei rachete a fost purtat doar de doi ruși - Yevgeny Kafelnikov și Marat Safin.

Între timp, a șaptea rachetă mondială Andrey Rublev a ajuns în semifinale din Dubai. Rivalul lui Andrey a fost americanul Mackenzie McDonald. Cel care l-a eliminat pe câștigătorul turneului de anul trecut, Aslan Karatsev, în turul de start (7:5, 6:3). Primul set de la Rublev MacDonald, care ocupă locul 61 în clasamentul mondial, a luat cu scorul de 6:2. Cu toate acestea, atunci rusul a reușit să preia inițiativa și să schimbe valul jocului. Drept urmare, întâlnirea, care a durat 1 oră 45 de minute, i-a fost lăsată lui Andrey - 2:6, 6:3, 6:1.