Câștigă la Brentford, Newcastle se îndepărtează mai mult de zona retrogradării

Brentford, - Newcaste United continuă să rămână departe de zona retrogradării după ce a câștigat cu 2-0 acasă cu Brentford în Premier League, care a continuat sâmbătă (26.2.2022).

Cu această victorie, Newcastle a urcat de pe locul 17 pe locul 14 cu 25 de puncte. Ei sunt acum cu un punct în fața lui Brentford, care sunt cu un nivel sub ei. Între timp, cu rezidenții pe locul 13, Leicester City, Newcastle sunt la două puncte în urmă.

Golurile care au adus Newcastle la a cincea victorie au fost marcate de Joelinton și Joe Willock. Joelinton a dat echipei sale primul gol în minutul 33 folosind pasa lui Ryan Fraser.

Între timp, Joe Willock a sporit avantajul oaspeților în minutul 44 după ce a maximizat lovitura de cap a lui Fabian Schar.

Petrecerea de la Brentford Community Stadium a fost marcată și de revenirea jucătorului danez, Christian Eriksen, care anterior a fost condamnat să nu mai joace din cauza unor probleme cardiace.

Și-a pierdut cunoștința în timp ce își întărea țara la Euro 2020. Acum poate reveni la acțiune pe teren cu

Fostul jucător de la Tottenham și Inter a intrat în minutul 52 pentru Mathias Jensen. A apărut cu un defibrilator implantat în piept sau un cardioverter-defibrilator (ICD) implantabil.

Între timp, în celălalt meci, Crystal Palace a fost ținut de Burnley cu 1-1. Gazdele au luat conducerea prin golul lui Jeffrey Schlupp, când jocul durase doar nouă minute. Dar Burnley a reușit să fure un punct după ce mijlocașul Crystal Palace Luka Milivojevic a marcat un autogol.