CSKA a învins Spartak în meciul central al turului RPL

Rusia (bbabo.net), - CSKA s-a dovedit a fi mai puternică decât Spartak într-un derby de principii în cadrul etapei a 19-a a Premier League rusă - 2:0. Yussuf Yazydzhi și Baktiyor Zaynutdinov au excelat.

În extrasezonul de iarnă, Spartak și CSKA au cunoscut schimbări mari. „Roș-albii” au schimbat antrenorul principal – locul lui Rui Vitoria a fost luat de italianul Paolo Vanoli, în timp ce echipa armată a întărit lotul cu câțiva nou-veniți. Patru dintre ei - Jorge Carrascal, Jean-Philippe Gbamin, Jesus Medina și Youssuf Yazici - au apărut pe teren încă din primele minute.

Spre deosebire de derby-ul din primul tur, meciul de astăzi s-a dovedit a fi destul de luminos. Chiar și în primele 45 de minute de start, în care spectatorii nu au văzut niciun gol, au fost momente. Quincy Promes a lovit bara transversală, echipa armată a avut câteva contraatacuri periculoase, dar nu a reușit să-l supere pe Alexander Selikhov.

Cu toate acestea, deja chiar la începutul reprizei secunde - în minutul 49 - Yazici a deschis scorul, tocmai spărgând dintr-o lovitură liberă. După ce au cedat, spartaciștii au devenit și mai activi, Vanoli a făcut câteva înlocuiri. În special, în locul lui Alexander Sobolev, a ieșit noul „roș-alb” Shamar Nicholson. Duse de atac, gazdele au permis în cele din urmă echipei armatei să marcheze al doilea gol: Baktier Zainutdinov a marcat. Ca urmare - 2:0 în favoarea lui CSKA.

După 19 runde, CSKA se află pe locul patru cu 33 de puncte. Doar Soci (34 de puncte), Zenit (38) și Dynamo (39) sunt înainte. Totodată, petrograderii, spre deosebire de concurenții lor, au un meci în mână luni împotriva lui Rubin din Kazan. Cât despre Spartak, roș-albii se află pe locul nouă cu 23 de puncte.