Chelsea a redus la tăcere Norwich 3-1 Liga 1: Învinsă cu Borneo FC, Persija a înghițit a treia înfrângere consecutivă Guvernul britanic impune sancțiuni și îngheață activele lui Roman Abramovici

Londra, - Chelsea a reușit să obțină trei puncte după ce a câștigat cu 3-1 în fața Norwich City în ziua a 30-a din Premier League, pe Carrow Road, vineri (3.11.2022), dimineața devreme WIB.

Trevor Chalobah, Mason Mount și Kai Havertz au marcat trei goluri pentru Blues. Între timp, echipa gazdă a redus diferența prin golul lui Teemu Pukki.

Această victorie nu a schimbat poziția lui Chelsea în clasamentul din Premier League. Echipa lui Thomas Tuchel este blocată pe locul trei, cu 56 de puncte. Nici Norwich City nu s-a mutat din partea de jos a clasamentului. Canarii tocmai au obținut 17 puncte din 28 de jocuri.

Chelsea poate înscrie un gol rapid atunci când jocul durează doar trei minute prin poarta lui Chalobah. Fundașul lui Chelsea a reușit cu capul spre colțul lui Mason Mount. Albaștrii conduc cu 1-0.

În minutul 14, Chelsea a adăugat în avantaj. Pornind de la mișcarea lui Kai Havertz pe partea stângă a careului de pedeapsă, mingea i-a fost transmisă lui Mount care a controlat mingea și a lovit mingea pentru un gol. Chelsea a câștigat cu 2-0.

Chelsea a creat o altă amenințare în minutul 28 prin lovitura de cap a lui Andreas Christensen, care a fost încă pe marginea porții lui Tim Krul. Nu s-au creat goluri suplimentare până la terminarea primei reprize.

Ambele echipe au început repriza secundă cu înlocuiri. Norwich i-a scos pe Christoph ZImmerman și Mathias Normann pentru a-i pregăti pe Lukas Rupp și Milot Rashica. Între timp, Chelsea l-a înlocuit pe Cesar Azpilicueta cu Riben Loftus-Cheek.

Chelsea a dominat încă a doua repriză. Aproape că au primit un al treilea gol în minutul 50 prin șutul lui Mount, după ce a primit pasa lui Mateo Kovacic. Din păcate, experimentul poate fi încă oprit Krul.

Norwich a primit un penalty după ce Chalobah a făcut un handsball în careul interzis în minutul 67. Teemu Pukki a executat o lovitură de pedeapsă amendă pentru a aduce 1-2.

De când a fost creat golul, Norwich a început să se întoarcă spre atac. Au avut cinci lovituri, în timp ce Chelsea a avut doar două.

Intrând în timpul prelungirii, Chelsea a revenit să vândă prin al treilea gol marcat de Havertz. Sutul cu piciorul stâng al germanului a găsit plasa împotriva lui Norwich, precum și a asigurat că echipa sa a câștigat cu 3-1 și a plecat acasă cu trei puncte.

Alinia

Norwich City (5-4-1): Tim Krul; Max Aarons, Christoph Zimmermann (Luke Rupp 46'), Grant Hanley, Ozan Kabak, Brandon Williams; Joshua Sargent (Jon Rowe 84'), Kenny McLean, Mathias Normann (Milot Rashica 46'), Pierre Lees-Melou; Faceți cunoștință cu Pukki

Chelsea (3-4-2-1): Edouard Mendy; Trevoh Chalobah, Andreas Christensen, Thiago Silva; Cesar Azpilicueta (Ruben Loftus-Cheek 46'), Jorginho, Saul Niguez, Mateo Kovacic (N'Golo Kante 85'); Mason Mount, Timo Werner (Romelu Lukaku 86'); Kai Havertz