Premier League: Hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo îl ajută pe Man United să-și asigure victoria cu 3-2 în fața lui Tottenham Hotspur

Cristiano Ronaldo a răspuns la toate întrebările despre valoarea sa continuă pentru Manchester United cu un hat-trick superb pentru a-și asigura o victorie cu 3-2 în fața lui Tottenham Hotspur într-un concurs distractiv de Premier League sâmbătă.

La doar șase zile după ce au apărut îndoieli cu privire la absența accidentată la derby-ul de la Manchester și la sfârșitul unei săptămâni marcate de speculații tabloide cu privire la relația sa cu managerul interimar Ralf Rangnick, jucătorul în vârstă de 37 de ani și-a amintit de ce a ales United adu-l înapoi în Old Trafford.

Câștigătorul de cinci ori Balonul de Aur l-a îndreptat cu capul pe câștigător la nouă minute de la final, înainte ca acesta să fie luat imediat în urale extatice. A fost cel de-al 807-lea gol al carierei sale, revendicând recordul de marcatori din toate timpurile din fotbalul profesionist.

Cu tot stadionul scandând „Viva Ronaldo”, atmosfera de la Old Trafford, care a suferit un sezon dezamăgitor, a revenit la zilele amețitoare ale lunii septembrie, când atacantul a marcat de două ori împotriva lui Newcastle United la întoarcerea la club.

Rezultatul îl mută pe United cu două puncte peste Arsenal și înapoi pe locul al patrulea, deși Gunners au patru meciuri în mână, începând cu meciul de acasă de duminică împotriva Leicester City.

Experții, precum fostul căpitan al United, Roy Keane, s-au întrebat dacă Ronaldo a fost cu adevărat accidentat pentru înfrângerea cu 4-1 de la City, liderul Premier League, în timp ce decizia sa de a zbura înapoi în Portugalia pentru dezintoxicare a ridicat, de asemenea, întrebări.

Întrebat înainte de meciul de la Tottenham dacă Ronaldo a fost mulțumit de situația lui, Rangnick a spus: "Nu știu. Nu l-am întrebat dacă este fericit la Manchester și la acest club".

Dar felul în care echipa și-a sărbătorit golurile și privirea de determinare, aproape de furie, pe fața lui Ronaldo în vârstă de 37 de ani după fiecare gol, a transmis un mesaj clar.

„Toată lumea îl cunoaște pe Cristiano – nu este nevoie să vorbim despre el. Asta face el. Nu a jucat în ultimul meci, dar revine și marchează trei goluri. Toată lumea este fericită”, a spus mijlocașul Paul Pogba.

„Ronaldo a fost genial. Cred că asta e tot ce ne trebuia - o reacție. Am marcat goluri frumoase. Chiar și când am primit un gol, am revenit și am marcat din nou. Mentalitatea a fost din nou acolo azi.

Ronaldo l-a adus pe United în avantaj în minutul 12, cu o explozie spectaculoasă la distanță lungă de la peste 20 de metri, după ce a primit o lovitură inteligentă de la Fred.

Dar un penalty de la Harry Kane i-a adus la egalitate pe Spurs în minutul 35, după ce o centrare a lui Dejan Kulusevski îl lovise pe brațul lui Alex Telles.

Trei minute mai târziu, însă, atacantul portughez a restabilit avantajul lui United, înscriind acasă după ce Jadon Sancho a spart capcana ofsaidului și l-a pus pe Ronaldo cu o centrare mică.

Tottenham a restabilit egalitatea în minutul 72 cu un autogol al căpitanului United, Harry Maguire, care a alunecat pentru a devia din greșeală o centrare scăzută a lui Sergio Reguilon, pe lângă David De Gea.

Dar Ronaldo, care l-a testat de două ori pe portarul Hugo Lloris după pauză, a aranjat meciul cu o lovitură puternică de cap dintr-un corner de Alex Telles.