India învinge Sri Lanka cu 238 de alergări pentru a înregistra 2-0, a înregistrat a 15-a victorie consecutivă în seria de teste acasă

India și-a continuat cursa dominantă în timp ce a învins Sri Lanka cu 238 de puncte în al doilea și ultimul test al seriei de două meciuri pe stadionul M Chinnaswamy din Bengaluru luni (14 martie). Jasprit Bumrah și R Ashwin au trecut prin formația de bataie din Sri Lanka, în timp ce oaspeții au fost eliminati pentru 208 puncte în timp ce urmăreau ținta de 447 de puncte în a doua repriză.

Căpitanul Dimuth Karunaratne a trântit o sută de lupte, în timp ce a înregistrat 107 puncte din 174 de livrări și a fost bine susținut de Kusal Mendis, care a marcat 54 de puncte, în timp ce Sri Lanka a făcut un efort rezistent cu bâta în a doua repriză a testului cu mingea roz. Cu toate acestea, eforturile duo-ului nu au fost suficiente pentru a-i trece pe oaspeți peste linie în cursa dificilă.

Bumrah, care a primit un joc de cinci wicket în prima repriză, a urmat-o cu trei wicket-uri importante în timpul celei de-a doua reprize din Sri Lanka. Ashwin a obținut un joc de patru portițe pentru a trece prin ordinea inferioară a vizitatorilor, în timp ce Rohit Sharma & Co. a măturat seria cu 2-0 cu încă o victorie uriașă.

Aceasta este cea de-a 15-a victorie consecutivă în serii de testare a Indiei, care extinde recordul pe teren propriu și prima a lui Rohit în calitate de căpitan al echipei. Hitmanul a avut un început fantastic al mandatului său de căpitan cu normă întreagă al Indiei în toate cele trei formate, cu victorii în serie împotriva celor precum Noua Zeelandă, Indiile de Vest și Sri Lanka acasă până acum.

În timp ce Bumrah a strălucit cu mingea, Shreyas Iyer și Rishabh Pant au impresionat cu bâta pentru India. Iyer a lovitură strălucitoare de 92 de puncte în prima repriză pentru a ajuta India să înregistreze un total de lupte de 252 de puncte pe un teren dificil pentru batători. A urmat-o cu 67 de puncte rapide în a doua repriză a Indiei.

Pant a lovit cel mai rapid cincizeci de un indian la teste, în timp ce a înscris 50 din 31 de mingi în a doua repriză a Indiei pentru a ajuta gazdele să înregistreze un total de 303/9 (declarat). Cu 303 de puncte în a doua repriză, India a oferit un obiectiv de 447 de puncte către Sri Lanka în a doua repriză, după ce i-a grupat pentru 109 de puncte în prima repriză.

În ciuda secolului de la căpitanul Karunaratne și de la cincizeci de lupte de la Mendis, Sri Lanka nu a fost niciodată în urmărire, dar a reușit să treacă pragul celor 200 de alergări în a doua repriză. Vizitatorii s-au retras pentru 208 de puncte pentru a pierde jocul cu 238 de puncte, deoarece au rămas fără victorie în serie.