Rafael Nadal a câștigat bătălia generațiilor pentru a ajunge în finala Indian Wells

Un sfidător Rafael Nadal a câștigat o confruntare între generații în întregul spaniol, îmblânzind adolescentul Carlos Alcaraz cu 6-4 4-6 6-3, pentru a-și extinde runda victorioasă la 20 de meciuri sâmbătă și a câștigat un loc în finala de la Indian Wells.

Nadal îl va înfrunta pe americanul Taylor Fritz în campionatul de duminică în deșertul din California, unde o victorie ar face ca jucătorul de 35 de ani să egaleze recordul lui Novak Djokovic de 37 de titluri ATP Masters 1000.

Anterior, Fritz a câștigat un loc în prima sa finală de Masters 1000 cu o victorie cu 7-5 6-4 în fața celui de-al șaptea cap de serie Andrey Rublev și va încerca să devină primul american de la Andre Agassi în 2001, care a ridicat trofeul.

În timp ce Alcaraz a avut o prezentare mult mai bună decât învingerea cu 6-1 6-2 pe care a absorbit-o anul trecut la întâlnirea sa inițială cu idolul său din copilărie, Nadal a semnalat că nu este încă pregătit să-i dea torța tânărului de 18 ani.

„Am jucat bine la început, dar a fost atât de greu să-l opresc cu loviturile sale uimitoare”, a spus Nadal, care va participa la a cincea sa finală la Indian Wells. „După aceea, nu pot spune că am avut controlul pentru că este imposibil să fii sub control împotriva unui jucător ca el.”

Alcaraz a transmis un sunet prin stadion când a spart câștigătorul de 21 de ori de Grand Slam pentru a deschide meciul cu un câștigător fulgerător.

Dar Nadal ar pretinde pauza finală pentru a câștiga un set deschis fascinant.

În timp ce Alcaraz a fost eficient în transformarea celor două șanse de pauză, Nadal l-a ținut pe tânăr sub presiune constantă, cu 17 oportunități de pauză transformând trei.

În al doilea set, cei doi jucători s-au luptat unul cu celălalt și vânturi feroce au avut hârtii, sticle de apă și prosoape suflând pe teren, iar arbitrul de scaun cerând spectatorilor să se agațe de posesiunile lor pentru ca jocul să poată continua.

Cu fanii ținându-și pălăriile, Alcaraz i-a avut pe marginea locurilor lor în timpul unui al nouălea joc de 20 de minute, care a fost decis atunci când și-a transformat a șaptea șansă de break și a păstrat serviciul pentru a egala competiția la un set fiecare.

Pe măsură ce vântul s-a liniștit în al treilea set, calitatea jocului de la ambii jucători a crescut, Nadal și-a ridicat jocul doar puțin mai mult decât neînfricatul său adversar adolescent într-un set final de înaltă calitate.

Nadal, așa cum a făcut atât de des, a refuzat să se predea, înregistrând break-ul decisiv pentru a urca cu 5-4, apoi ținând serviciul și ridicând brațele în semn de triumf în fața unei mulțimi urlatoare.

„În secunda, condițiile au devenit nebunești”, a spus Nadal. „Nu este distractiv să joc în vânt așa, uneori este o provocare și mă pot bucura de asta.

„În ceea ce privește tenisul este ok, dar în ceea ce privește oprirea tot timpul, nu este bine.”

Rublev a sosit la Indian Wells călând din impulsul de la titlurile consecutive din Marsilia și Dubai, dar și-a văzut sfârșitul strident în deșertul California.

Numărul 20 mondial, Fritz, a început competiția cu un start fulger, spargându-l pe Rublev cu prima ocazie, avansând cu 3-0.

Americanul arăta în comandă completă servind pentru setul de deschidere la 5-3, când Rublev a început în sfârșit să-și lovească marca și a spart înapoi.

Dar Fritz nu și-a pierdut concentrarea, spargând a doua oară pe Rublev la 6-5 pentru a evita un tiebreak, lăsându-și adversarul să urle pe cerul deșertului și să-și lovească racheta după ce a renunțat la primul set al turneului.

Al doilea set a produs lupta strânsă de bază așteptată de la cei doi jucători de 24 de ani, dar Fritz a revendicat din nou pauza decisivă pentru a termina meciul când Rublev și-a aruncat întoarcerea în plasă.