Lupii încheie luna de miere a lui Rangnick la United

MANCHESTER: Wolves a încheiat luni startul neînvins al lui Ralf Rangnick ca antrenor interimar al Manchester United, deoarece lovitura lui Joao Moutinho a adus o meritată victorie cu 1-0 la Old Trafford. O primă înfrângere acasă în fața Wolves în 42 de ani îl lasă pe United încă pe locul șapte. în clasamentul Premier League, la patru puncte de primii patru. Dar a fost o altă performanță slabă care a fost la fel de îngrijorătoare ca rezultatul pentru Rangnick, deoarece Red Devils au fost complet depășiți.

„Nu am jucat deloc bine, nici individual, nici colectiv”, a spus Rangnick, care luase 10 puncte din primele patru jocuri la conducere. „Nu am presat deloc. Am încercat, dar după 10 sau 15 minute nu am reușit să ajungem în acele situații presante. „Meciurile arată că mai avem mult de lucru. Mai ales împotriva mingii, dar și în prima repriză când am avut mingea, am avut prea multe cadouri neforțate.” O criză de accidentare la fundaș central, căpitanul Harry Maguire, Victor Lindelof și Eric Bailly lipsă, l-a forțat pe Rangnick să-l înmâneze pe Phil. Jones prima sa apariție în Premier League în doi ani. Dar fostul internațional al Angliei a fost unul dintre puținii jucători ai United care a ieșit cu vreun merit dintr-o afișare zdrențuită care ridică semne de întrebare cu privire la șansele lor de a se califica în Liga Campionilor din sezonul viitor. Cristiano Ronaldo a fost numit căpitanul United. pentru a doua oară în absența lui Maguire. În mesajul său de Anul Nou pe rețelele de socializare, Ronaldo a spus că „nu este mulțumit” de starea de lucruri la United și că „trebuie să muncim mai mult, să jucăm mai bine și să oferim mult mai mult decât livrăm chiar acum.” Cu toate acestea, nu a existat niciun semn de îmbunătățire, deoarece Ronaldo a fost tăcut împotriva mai multor colegi de echipă internaționali portughezi.

David De Gea a fost diferența dintre echipe când United a câștigat cu 1-0 la Molineux în august, iar spaniolul a fost din nou salvatorul echipei sale cu o salvare cu vârful degetului pentru a-i întoarce devreme din voleu lui Ruben Neves. Wolves a reușit mai multe șuturi în prima repriză. decât au făcut-o în cele trei meciuri anterioare combinate. Dar oamenii lui Bruno Lage au marcat doar 14 goluri în 19 meciuri de ligă și din nou nu au reușit să-și controleze jocul în scor. „Este încă o victorie”, a spus Lage. „Stadion minunat, un loc cu multă istorie, dar cel mai important lucru este cum am jucat. „Am jucat în felul nostru, am controlat prima repriză și am ratat multe ocazii. Câștigăm trei puncte, dar din nou avem mai multe șanse decât goluri.” Rangnick l-a lăsat pe Bruno Fernandes pe bancă după ce mijlocașul Portugaliei a ratat victoria de joi cu 3-1 împotriva lui Burnley din cauza suspendării. Gazdele au început chiar să amenințe cu o breșă. Fernandes ar fi trebuit să deschidă scorul când a zguduit bara cu cea mai bună ocazie de meci din centrarea lui Nemanja Matic în minutul 23 de la final. Câteva minute mai târziu, lovitura sa liberă a fost îndreptată cu capul de Ronaldo, dar clar dintr-o poziție de ofsaid. Fluxul de atac al lui United a dispărut rapid, iar Romain Saiss a lovit bara dintr-o lovitură liberă, în timp ce Wolves a continuat să reprezinte o amenințare. marginea careului și a forat jos în colțul de jos. Jose Sa a fost încă nevoie să facă o salvare vitală dintr-o altă lovitură liberă feroce din Fernandes, practic cu ultima lovitură a jocului. Victoria îl ridică pe Wolv este pe locul opt, la doar trei puncte în spatele lui United.