Clasamentul testului ICC: KL Rahul câștigă 18 locuri; Shami, și Bumrah mișcă-te în sus

Deschisătorul Indiei, KL Rahul, a câștigat uriaș 18 locuri pentru a ajunge pe locul 31 în rândul bateților în cele mai recente clasamente ale testelor ICC, după efortul său de jucător al meciului, care a ajutat India să învingă Africa de Sud cu 113 runde în primul test.

Odată cu victoria din Centurion, India a luat conducerea cu 1-0 în seria de trei meciuri care face parte din Campionatul Mondial de Teste (WTC).

Rahul, al cărui cel mai bun format este a opta poziție pe care a obținut-o în noiembrie 2017, a lovit 123 în prima repriză și a fost asociat într-un parteneriat de deschidere important de 117 puncte cu Mayank Agrawal (60), în timp ce India a devenit prima echipă asiatică care a câștigat un Meci de testare la locul de desfășurare în timp ce câștigați puncte importante în tabelul de puncte WTC.

Agarwal a câștigat un loc pentru contribuția sa, în timp ce Ajinkya Rahane a urcat cu două locuri până pe locul 25 în cea mai recentă actualizare care are loc miercurea și include toate meciurile care sunt finalizate până marți în fiecare săptămână.

Bowlerii rapidi Jasprit Bumrah și Mohammad Shami sunt alți indieni care au urcat în clasament.

Bumrah a urcat cu trei locuri până pe locul nou după ce a terminat cu cinci wicket-uri în meci, în timp ce cele opt wicket-uri ale lui Shami, inclusiv un cinci pentru în prima repriză, l-au văzut urcând două locuri până pe locul 17.

Pentru Africa de Sud, căpitanul și deschidetorul Dean Elgar a evoluat cu două locuri pe locul 14 după o luptă de 77 în a doua repriză, în timp ce Temba Bavuma a urcat cu 16 locuri până pe locul 39 pentru scorurile sale de 52 și 35 neeliminate.

Kagiso Rabada, care a prins șapte scalpi, a avansat cu un loc pe poziția a șasea, în timp ce colegul său melon rapid Lungi Ngidi a câștigat 16 locuri și este pe locul 30 pe listă după ce a terminat cu opt wicket-uri în meci.

Bowlerul rapid debutant cu brațul stâng, Marco Jensen, a intrat în clasament pe locul 97.