Chelsea i-a dominat pe Spurs în victoria cu 2-0 în semifinala Cupei Ligii Angliei

Chelsea a preluat controlul semifinalei Cupei Ligii împotriva lui Tottenham Hotspur, învingându-și rivalii londonezi cu 2-0 în prima manșă, miercuri, datorită unei lovituri devreme a lui Kai Havertz și unui autogol al fundașului Spurs, Ben Davies.

Albaștrii, care au avut suficiente șanse să pună egalitatea dincolo de orice îndoială, i-au copleșit pe oaspeți încă de la început, căutând să-și rezerve locul în a treia finală sub antrenorul Thomas Tuchel, care încă nu își marchează prima aniversare la Stamford Bridge.

După o confuzie în apărarea Spurs în minutul cinci, Havertz a tras un șut înclinat care a fost legat de poartă înainte de a ajunge în piciorul lui Davinson Sanchez. O jumătate de oră mai târziu, gazdele dominante și-au luat al doilea gol, deși cu o bucată de noroc, când Japhet Tanganga a retras cu capul o lovitură liberă Hakim Ziyech, doar pentru ca mingea să revină în plasa Spurs de pe umărul lui Davies.

Victoria, deși nu a fost atât de puternică pe cât ar fi putut fi, a stricat speranțele Spurs, sub fostul antrenor al lui Chelsea Antonio Conte, de a câștiga un prim trofeu de când a ridicat Cupa Ligii în 2008. În acel timp, Chelsea a câștigat 12 trofee majore, inclusiv trei titluri de Premier League și două de Champions League. Tuchel a restabilit semnarea recordului Romelu Lukaku la echipă, după ce l-a renunțat la egalul de duminică 2-2 cu Liverpool, ca pedeapsă pentru belgianul care a spus într-un interviu că este nemulțumit de rolul său la Stamford Bridge.

Lukaku s-a apropiat cu o lovitură de cap în prima repriză, a creat o șansă grozavă pentru Ziyech după pauză pe care marocanul a irosit-o și a lovit un șut de la prelungire direct lui Hugo Lloris. Chelsea l-a întâmpinat și pe Timo Werner, după o perioadă de concediu cu COVID-19. În locul lui Havertz la pauză, atacantul german a șutat puțin pe lângă poartă și apoi nu a reușit să-l cioplizească pe Lloris când a trecut curat.

Spurs a creat câteva ocazii în repriza secundă, dar singura care a tulburat cu adevărat pe Chelsea a venit în minutul 90, când Bryan Gil, afară, ia tăiat mingea înapoi colegului înlocuitor Giovani Lo Celso, al cărui șut a fost salvat de Kepa Arrizabalaga.

Antonio Rudiger de la Chelsea, sus, sare la minge cu Japhet Tanganga de la Tottenham, dreapta, în timpul semifinalei Cupei Ligii Angliei, meciul de fotbal dintre Chelsea și Tottenham Hotspur, pe stadionul Stamford Bridge din Londra, miercuri, 5 ianuarie 2022. (AP Fotografie) /Kirsty Wigglesworth)