Învinge Watford, Leicester în runda a patra a FA CupFats Valencia, Madrid ferm în fruntea clasamentului ligii spaniole FA Cup, Chelsea câștigă o victorie zdrobitoare asupra lui Chesterfield

Leicester, - Leicester City a intrat în runda a patra a Cupei FA după ce a învins-o pe Watford cu 4-1 în meciul din turul al treilea de pe stadionul King Power, sâmbătă (1.8.2022), ora locală.

Youri Tielemans, James Maddison, Harvey Barnes și Marc Albrighton au găsit, pe rând, plasa pentru vizitatori care au putut răspunde doar prin Joao Pedro, potrivit site-ului oficial al FA.

Acest rezultat este un vânt pozitiv pentru Leicester, având în vedere că Brendan Rodgers a pierdut doi piloni importanți Jamie Vardy și Jonny Evans din cauza unei accidentări și alte patru nume care își apără în prezent țara în Cupa Africii a Națiunilor și anume Daniel Amartey, Kelechi Iheanacho, Wilfried Ndidi și Nampalys Mendy.

Rodgers a fost chiar nevoit să-l plaseze pe mijlocașul defensiv Hamza Choudhury pentru a ocupa poziția de fundaș central în parteneriat cu Jannik Vestergaard ca portar defensiv al lui Leicester.

Chiar și așa, Leicester a putut să pară agresiv încă de la începutul meciului și a câștigat o lovitură de pedeapsă în minutul cinci, după ce Vestergaard a fost faultat de Francisco Sierralta în careul interzis.

Tielemans, care a devenit călăul, a transformat cu succes o lovitură de pedeapsă pentru a deschide avantajul lui Leicester, care a fost dublat de Maddison după ce a folosit mingea prin intermediul lui Ademola Lookman în minutul 25.

Două minute mai târziu, Watford a sperat să se ridice în picioare când Joao Pedro a marcat în retur cu o lovitură în colțul din stânga sus al porții gazdei.

Din păcate, eforturile lui Watford de a egala prin Cucho Hernandez și Jeremy Ngakia la finalul primei reprize au fost dejucate de apărarea Leicester.

Leicester și-a restabilit avantajul de două goluri în minutul 54 prin șutul cu piciorul drept al lui Barnes, care a fost revizuit de VAR înainte de a fi confirmat de arbitrul Mike Dean.

Claudio Ranieri a profitat de cele cinci locuri de înlocuire în încercarea de a schimba lucrurile, incluzând oameni ca Juraj Kucka și Dan Gosling.

Dar ceea ce s-a întâmplat în continuare a fost Leicester, care a încheiat jocul la doar cinci minute de la timpul normal, când Albrighton a prins mingea din șutul lui Lookman, care nu a fost eliminat de portarul Daniel Bachmann.