Spoločnosť Správy

Kanada získala 26. olympijskú medailu, keďže hry v Pekingu sa končia záverečným ceremoniálom

Kanada (bbabo.net), Kanaďan Justin Kripps už vedel, aké to je vystúpiť na olympijské pódium. Ale jeho spoluhráči nie a on sa s nimi chcel o túto skúsenosť podeliť.

To bol motivačný faktor pre Krippsa, ktorý pilotoval svoju posádku k bronzovej medaile v štvorboboch v posledný deň hier v Pekingu – poslednej medaile Kanady na olympijských hrách.

Tridsaťpäťročný Kripps, ktorý na hrách v Pyeongchangu 2018 získal zlato v dvojbobe, si udržal tretie miesto o šesť stotín sekundy.

Bronz bol prvou olympijskou medailou pre Ryana Sommera z White Rock, B.C., Cam Stonesa z Whitby, Ont., a Bena Coakwella z Moose Jaw, Sask.

„Znamená to pre mňa svet, že mám týchto troch chlapíkov v saniach so mnou a teraz sú z nich olympijskí medailisti,“ povedal Kripps zo Summerlandu, B.C.

"Na tieto hry som už prišiel s olympijskou medailou a tento tím, ktorý štyri roky makal, bol spolu štyri roky a vyvrcholiť to olympijskou medailou je úžasné."

Kripps pilotoval svoju posádku k celkovému času 3 minúty 55,09 sekundy v Yanqing National Sliding Centre, výrazne za zlatými a striebornými víťazmi z Nemecka.

Kanaďania boli po prvých dvoch sobotňajších rozplavbách tretí. Do štvrtej rozplavby odštartovali s miernym náskokom pred Nemcom Christophom Haferom a udržali sa na pódiu.

"Keď prekročíte cieľovú čiaru, zrazu si uvedomíte, aký veľký tlak tam bol," povedal Kripps. "Takže v tej chvíli bol úžasný pocit, že som to dokázal."

Chris Spring z Priddis, Alta., skončil celkovo deviaty.

Bronzová bola druhá kanadská bobová medaila na hrách – Christine de Bruin zo Stony Plain v Alta, získala bronz v monobobe.

Bola to tiež celkovo 26. medaila Kanady, čím sa uzavreli neobyčajné olympijské hry v Pekingu, ktoré boli výrazne ovplyvnené pandémiou COVID-19 počas športového podujatia aj v mesiacoch, ktoré mu predchádzali.

Týchto 26 medailí – štyri zlaté, osem strieborných a 14 bronzových – zaradilo Kanadu v celkovej medailovej tabuľke na štvrté miesto za Nórskom (37), Ruskom (32) a Nemeckom (27). Kanaďania skončili pred Spojenými štátmi (24).

Štyri zlaté kanadské miesta boli najnižším počtom umiestnení na najvyšších stupňoch víťazov od Lillehammeru 1994.

"Nezamlčujme, aké ťažké boli posledné dva roky pre tím Kanady, ktorý podľa môjho odhadu musel vydržať najprísnejšie protokoly COVID zo všetkých národov," povedal David Shoemaker, výkonný riaditeľ Kanadského olympijského výboru.

Tri z 26 kanadských medailí získala Isabelle Weidemannová z Ottawy, ktorá bola na nedeľnom záverečnom ceremoniáli vyhlásená za vlajkonosičku Kanady.

Rýchlokorčuliarka na dlhej dráhe získala v Pekingu kompletnú sadu medailí, vrátane úplne prvej medaily na týchto hrách v krajine: bronzu v behu žien na 3000 metrov.

Na to 26-ročný hráč nadviazal striebrom na 5000 metrov. Skončila so zlatom v tímovom prenasledovaní po boku tímových kolegov Ivanie Blondin a Valerie Maltais.

Zarezervovať jej hry tým, že viedla Kanadu na štadión Bird's Nest, bolo perfektným zakončením.

"Nikdy som si nemyslel, že by som to dokázal," povedal Weidemann na margo vlajkonosičov. „Tieto hry boli také, také neuveriteľné. A mám pocit, že každým dňom sa nás nabaľuje viac a ja to nemám úplne spracované. Mám nedostatok slov a emócií a nezostali mi žiadne slzy, teraz som plakal pri každej udalosti.

"Naozaj sa teším, keď budem môcť ísť domov a premýšľať o všetkom, čo sa stalo."

Pre Kanadu to bol inak pokojný posledný deň.

Cendrine Browneová zo Saint-Jerome v štáte Quest obsadila 16. miesto v behu žien na 30 kilometrov s hromadným štartom, čo je druhý najlepší výkon krajiny na podujatí.

Dvadsaťosemročná hráčka bola jedna pozícia od vyrovnania kanadskej rekordérky Sary Rennerovej, ktorá v roku 2010 obsadila 15. miesto v hromadnom štarte na hrách vo Vancouveri.

"Je to môj najlepší výkon a jeden z najlepších kanadských výsledkov." Nemám slov,“ povedal Browne.

Jej tímová kolegyňa Katherine Stewart-Jones z Chelsea v Quebecu dosiahla to, čo je teraz delené na treťom kanadskom výsledku, keď je 30.

Dahria Beattyová z Whitehorse skončila na 39. mieste. Laura Leclair z Chelsea bola 51.

Predtým v Yanqing National Alpine Skiing Centre sa kanadskému lyžiarskemu tímu nepodarilo bojovať o medailu v paralelnom podujatí zmiešaných tímov.

Erin Mielzynski z Collingwood, Ont., Erik Read z Canmore, Alta., Cassidy Gray z Invermere, BC a Trevor Philp z Calgary prehrali so Slovenskom v osemfinále.