AFCON hostí Kamerun práce, aby porazil stranu Komor zbavený brankára

Komory museli hrať ľavého obrancu Chakera Alhadhura medzi žrďami v Yaounde

Aby sa ich trápenia pridalo, kapitána Nadjima Abdoua vylúčili už po siedmich minútach

YAOUNDÉ: Hostiteľský Kamerun postúpil do štvrťfinále Afrického pohára národov, ale iba po tom, čo sa snažil vyhrať 2:1 nad tímom Komor, ktorí boli nútení založiť v bráne krajného hráča a väčšinu zápasu odohrali s 10 mužmi.

Komory začali s ľavým obrancom Chakerom Alhadhurom medzi žrďami v Yaounde po tom, čo dvaja z ich troch brankárov boli vylúčení kvôli Covid-19, zatiaľ čo druhý chýbal pre zranenie.

Potom už po siedmich minútach vylúčili kapitána Nadjima Abdoua a Karl Toko-Ekambi dostal Kamerun dopredu a kapitán Vincent Aboubakar vsietil svoj šiesty gól na turnaji.

Napriek tomu to bol heroický výkon od Komor, ktorí udržali nerozhodný výsledok až do konca vďaka úžasnému neskorému priamemu kopu Youssoufa M’Changamu.

Indomitable Lions si zachovávajú svoj sen o víťazstve v Pohári národov na domácej pôde, keď v sobotu postúpia do posledného ôsmeho baráže proti Gambii, no napriek výsledku to bola noc Komor.

Malý ostrovný štát v Indickom oceáne sa kvalifikoval do osemfinále vo svojom vôbec prvom vystúpení na Pohári národov po tom, čo skončil ako jeden z najlepších tímov na treťom mieste v skupinovej fáze.

Ich sen sa však zmenil na nočnú moru, keďže celkovo 12 hráčov a zamestnancov boli dva dni pred barážou pozitívne testovaní na Covid-19, vrátane brankárov Aliho Ahamadu a Moyadha Ousseiniho.

Ich ďalší brankár Salim Ben Boina sa zranil, ale dúfali, že Ahamada bude môcť nastúpiť po tom, čo mal v deň zápasu negatívny test.

30-ročný Ahamada odletel v pondelok popoludní z Garoua, kde bol v izolácii, do Yaounde v nádeji, že bude môcť hrať, lenže Konfederácia afrického futbalu (CAF) rozhodla inak, keďže sa dostavil jeho pozitívny výsledok. len o dva dni skôr.

Alhadhur, rezervný ľavý obranca francúzskej Ligue 2 Ajaccio, mal na sebe rukavice s páskou, ktorou bolo jeho číslo tri vyznačené na zadnej strane brankárskeho dresu.

Bola to fraška a trápenie Komor sa ešte zhoršilo, keď Abdou dostal priamu červenú kartu za faul na Moumiho Ngamaleua po tom, čo si etiópsky rozhodca išiel pozrieť obrázky jeho výzvy.

Namiesto toho, aby sa Komory vzdali, pokračovali ďalej a zaostali až v 29. minúte, keď Aboubakar odbil Toko-Ekambiho a dostal sa do vedenia.

Ostrovania, ktorých tréner Amir Abdou bol po pozitívnom teste medzi chýbajúcimi, krátko nato takmer vyrovnali, keď Ahmed Mogni prinútil brankára Kamerunu Andreho Onana k dobrému zákroku.

Aboubakar mal pokus v druhom polčase zakázaný pre ofsajd a po 20 minútach zvýšil na 2:0, keď zakončil vynikajúco, keď ho vychytal Martin Hongla.

Napriek tomu nedošlo k žiadnemu kolapsu z Komor, ktorí stiahli jeden z 35 metrov späť, láskavosť M’Changamovho pilota, a vyšli von so vztýčenými hlavami.