Šport Správy

Zimné olympijské hry: Japonský Kobayashi je na vrchole skokanského podujatia, Nemec Ludwig získal zlato v sánkovaní

Kobajaši je prvým japonským skokanom na lyžiach, ktorý vyhral olympijské zlato na zahraničnom snehu

Ludwig získal zlato po tom, čo skončil len 0,160 sekundy pred strieborným Rakúšanom Wolfgangom Kindlom

PEKING, Čína: Japonec Ryoyu Kobayashi držal nervy, zatiaľ čo jeho súperi v nedeľu prehrali svoje a vyhral olympijské zlato v skokoch na lyžiach na mužskom normálnom kopci v divokom a nepredvídateľnom finále hier v Pekingu.

Nemecký líder Svetového pohára Karl Geiger skončil v katastrofálnom výkone na 15. mieste, zatiaľ čo Nóri Halvor Egner Granerud a Marius Lindvik boli tiež mimo sporu.

Kobayashi zachoval chladnú hlavu a stal sa prvým japonským skokanom na lyžiach, ktorý vyhral olympijské zlato na cudzom snehu, keď prekonal skoky 104,5 a 99,5 metra a skončil prvý s 275,0 bodmi.

"V tejto sezóne som bol schopný skočiť do obrazu, ktorý si myslím," povedal 25-ročný hráč, ktorý je druhý v aktuálnom hodnotení Svetového pohára a vyhral tohtoročnú súťaž štyroch kopcov.

"Samozrejme, boli časy, keď to nedopadlo dobre, ale verím, že môžem súťažiť o umiestnenie na pódiu." Som rád, že som si veril."

Rakúsky veterán Manuel Fettner získal striebro s výkonom 270,8 bodu, zatiaľ čo bronz získal Poliak Dawid Kubacki s výkonom 265,9 bodu.

Geiger prišiel na podujatie ako silný adept na zlato, no celý týždeň sa trápil v tréningu v Zhangjiakou.

Jeho prvý skok 96 m stačil len na 21. miesto v polovici, kým druhý 99 m ho posunul len o šesť miest vyššie.

"Urobil som, čo som mohol, nebolo to dosť dobré," povedal Geiger.

"Nie som si celkom istý, čo sa presne stalo a prečo."

Kobayashi povedal, že na Geigera bol „veľký tlak“, ale aj na japonského skokana boli veľké očakávania.

Uchádzal sa o to, aby sa stal prvým individuálnym japonským víťazom na olympijskom normálnom kopci po 50 rokoch, a povedal, že vďaka skúsenostiam z hier v Pjongčangu v roku 2018, keď skončil siedmy, je lepšie pripravený na to, aby sa s tým vysporiadal.

Ludwig odvracia náročnú výzvu rakúskeho Kindla

Nemec Johannes Ludwig povedal, že bol rád, že mohol v nedeľu predviesť šou, aby si zabezpečil olympijské zlato v sánkovaní mužov po tom, čo odložil výzvu od Rakúšana Wolfganga Kindla.

"Medzi mnou a Wolfgangom bola vždy malá medzera, tak som si pred poslednými dvoma kolami povedal: 'Urobme si z toho hru, sú to olympijské hry'," povedal Ludwig.

„Dúfal som, že urobím pre ľudí tu trochu šou, na ktorú sa budú pozerať, to bolo pre mňa dôležité,“ povedal, aj keď jeho víťazstvo povzbudzoval iba malý dav športovcov a trénerov v Yanqing Sliding Center – lístky boli nepredáva sa verejnosti kvôli obavám z koronavírusu.

Ludwig s rýchlosťou 133 kilometrov za hodinu získal zlato s víťazným kombinovaným časom 3 minúty, 48,735 sekundy, pričom skončil len o 0,160 sekundy pred strieborným Kindlom.

Bronz získal Talian Dominik Fischnaller so stratou 0,951 s.

Pre Ludwiga to bolo prvé individuálne zlato, keď pred štyrmi rokmi v Pyeongchangu vyhral bronz vo dvojhre a zlato v tímovej štafete.

O týždeň oslávi 36 rokov a priznal, že toto môže byť jeho posledná olympiáda.

„Mal som veľa rokov, keď som sa nekvalifikoval na olympijské hry – v rokoch 2010, 2014 – a často som bol jeden krok mimo pódia na majstrovstvách sveta, ale pokračoval som ďalej, takže som šťastný, že som to dokázal,“ povedal. pridané.

Ludwig, tohtoročný celkový víťaz Svetového pohára, sa v sobotňajšej úvodnej jazde dostal do vedenia s novým traťovým rekordom.

Cez noc však viedol len o 0,039 sekundy po tom, čo Kindl, pred štrnástimi dňami korunovaný majster Európy, bol najrýchlejší v druhej rozplavbe.

Nemec znížil traťový rekord druhýkrát za 24 hodín v nedeľňajšej tretej rozjazde a potom si zaistil víťazstvo pôsobivou štvrtou jazdou.

Napriek tomu, že mu chýbalo zlato, Kindl sa tešil zo striebra.