Pellistri inšpiruje Uruguaj, Sanchez oživuje nádeje Čile na majstrovstvá sveta

MONTEVIDEO: Mladý krídelník Facundo Pellistri ukradol šou len pri svojom druhom vystúpení za Uruguaj, keď dvojnásobní bývalí víťazi Svetového pohára zvýšili svoje nádeje na postup do Kataru 2022 utorkovým víťazstvom 4:1 nad Venezuelou. Čile si tiež dalo záchranné lano, keď Alexis Sanchez skóroval pri výhre 3:2 v Bolívii v kvalifikácii na majstrovstvá sveta v Južnej Amerike. Ekvádor sa priblížil ku kvalifikácii remízou 1:1 v Peru, ktorý sa prepadol do medzikontinentálneho play-off. Kolumbijské nádeje takmer vyhasli po tom, čo nedokázali skórovať ani v siedmom zápase za sebou pri prehre 1:0 v Argentíne. Góly Rodriga Betancura, Giorgiana de Arrascaetu, Edinsona Cavaniho a penalta Luisa Suareza priviedli Uruguaja k druhému víťazstvu pod vedením nového trénera Diega Alonsa, ktoré ho posunulo do finále štyroch automatických kvalifikačných miest v jedinej juhoamerickej skupine, v ktorej sa zúčastnili Brazília a Argentína si už zarezervovala letenky do Kataru. Najviac však zažiaril mladík Manchestru United Pellistri, ktorý strávil posledný rok na hosťovaní v španielskom Alaves. Jeho šialený beh zabezpečil druhý gól a jeho trik vyhral penaltu, ktorú premenil Suarez.

Mučiteľ Venezuely: S dvoma kvalifikačnými zápasmi doma s Peru a vonku s Čile zostáva osud Uruguaja na majstrovstvách sveta vo vlastných rukách. V Montevideu mali vysnívaný štart, keď Cavaniho centr z prvej minúty napol na hranicu šestnástky, kde nová posila Tottenhamu Betancur trafila sladký polovičný volej, pri ktorom sa prešmykla päta a prešmykla sa okolo Wulikera Farineza v bránke Venezuely. Uruguaj mal dominantné postavenie a v 23. minúte zdvojnásobil svoj náskok po tom, čo Pellistri predviedol skvelý trik, keď prekonal troch hráčov na pravej strane a znížil loptu De Arrascaetovi, aby sa presadil zblízka.

Cavani, ktorý mal gól v druhom polčase vylúčený pre ofsajd, spečatil víťazstvo v prestávke v prvom polčase oportunistickým kopom nad hlavou zo šiestich metrov, keď sa hráči Uruguaja zoraďovali, aby dobili svojich unavených súperov. V 65. minúte zabezpečil Josef Martinez chybu v obrane Jose Gimeneza.

Úžasný Sanchez: V La Paz skóroval veterán Sanchez brilantnú vzpruhu, aby obnovil nádeje Čile na dosiahnutie Kataru po štvrtkovej prehre 2:1 doma s Argentínou. Víťazstvo ich zaostalo o tri body za Uruguajom a o dva pred Peru, pričom o dva museli hrať. Bývalá hviezda Barcelony a Manchestru United Sanchez, 33, vrátila roky späť tým, že otvorila skóre na 14 minútach zlým švihom z priameho kopu, kým päť minút pred časom vsietila vražedný tretí gól.

Marc Enoumba vyrovnal za Bolíviu v prvom polčase predtým, ako Marcelino Nunez po prestávke opäť dostal Čile do vedenia. Marcelo Moreno zaokrúhlil skóre neskoro, ale porážka nechala Bolíviu takmer matematicky eliminovanú. Tretí Ekvádor by si zabezpečil kvalifikáciu víťazstvom v Peru, keďže Michael Estrada mu po chybe Alexandra Callensa dal druhú minútu náskok. Minul však cieľ, keď v druhom polčase jeden na jedného s brankárom Pedrom Gallesem a Edison Flores prinútil Ekvádor zaplatiť hlavičkou zo vzdialenejšej tyče po centri Luisa Advinculu v 69. minúte. Mizerná séria Kolumbie s vyrovnaným rekordom sedem zápasov bez gólu im ponechala len malú šancu dostať sa čo i len do interkontinentálneho play-off. Argentína dominovala v celej Cordobe a zaslúžila si viac ako víťaz Lautara Martineza z 29. minúty. Brazília ukončila nádeje Paraguaja ísť do Kataru výpraskom 4:0 v Belo Horizonte. Philippe Coutinho strelil výber gólov s Raphinhom, Antonym a Rodrygom.