Indický Golden Boy Neeraj Chopra bol nominovaný na cenu Laureus World Sports Awards

Neeraj Chopra, prvý indický víťaz zlatej olympijskej medaily v atletike, bol nominovaný na cenu Laureus za svetový prielom roka 2022. Je jedným zo šiestich nominovaných na prestížne ocenenie.

So svojím druhým hodom merajúcim 87,58 metra sa Chopra stal prvým indickým atlétom, ktorý vyhral individuálnu zlatú olympijskú medailu počas olympijských hier v Tokiu v roku 2020, druhým bol Abhinav Bindra vo vzduchovej puške v roku 2008.

Je len tretím indickým atlétom, ktorý bol nominovaný na cenu Laureus, po zápasníkovi Vineshovi Phogatovi v roku 2019 a kriketovom maestrovi Sachinovi Tendulkarovi, ktorý vyhral cenu Laureus Sporting Moment Award 2000-2020, čo znamenalo emotívny moment počas Svetového pohára ICC 2011, keď ho jeho tím niesol na pleciach v čestnom lone po víťazstve Indie.

"Som rád, že som bol nominovaný na túto cenu Laureus, a je pre mňa veľkou cťou, že som bol uznaný v širšom športovom svete za to, čo som dosiahol v Tokiu," povedal nadšený Chopra po nominácii na cenu.

„Od detstva v malej dedinke na indickom vidieku, ktoré sa športu začalo venovať len preto, aby sa dostalo do kondície, až po postavenie sa na vrchol olympijského pódia, to bola zatiaľ celkom rušná cesta. Cítim sa poctený, že môžem reprezentovať a získať medaily z Indie na celosvetovej scéne a teraz mať toto uznanie od Laureusa a byť považovaný po boku takých výnimočných športovcov je naozaj zvláštny pocit,“ dodal.

Okrem Neeraja sú ďalšími piatimi športovcami, ktorí boli nominovaní na cenu Breakthrough Award, - Britka Emma Raducanu, ktorá sa stala svetovou tenisovou senzáciou, keď vo veku 18 rokov vyhrala US Open, Rus Daniil Medvedev, ktorý vyhral mužský titul vo Flushing Meadows, zázračný futbalový hráč FC Barcelona Pedri, vo veku 19 rokov, bol zvolený za najlepšieho mladého hráča na Ballon d`Or, Yulimar Rojas, ktorý prekonal 26-ročný svetový rekord v trojskoku a plavkyňa Ariarne Titmusová vo veku 20 rokov, ktorá v Tokiu dvakrát porazila šampiónku Katie Ledecky na 200 a 400 m.

Porota zložená z viac ako 1300 popredných športových novinárov a vysielateľov na svete vybrala nominovaných v každej zo siedmich kategórií na tohtoročné udeľovanie cien Laureus World Sports Awards. Víťazi budú odhalení v apríli po hlasovaní Svetovej športovej akadémie Laureus, najvyššej svetovej športovej poroty, ktorú tvorí 71 najväčších športových legiend všetkých čias.

Kompletný zoznam nominovaných:

Ocenenie Laureus World Sportsman of the Year:

Tom Brady (USA) Americký futbal - najväčší obranca NFL, vyhral rekordný siedmy Super Bowl

Novak Djokovič (Srbsko) Tenis – vyhral tri grandslamové turnaje v roku 2021, čím zvýšil svoj celkový počet víťazstiev v kariére na 20

Caeleb Dressel (USA) Swimming - vynikajúci plavec v Tokiu s piatimi zlatými olympijskými medailami

Eliud Kipchoge (Keňa) Athletics – stal sa treťou osobou v histórii, ktorá vyhrala po sebe idúce olympijské maratóny

Robert Lewandowski (Poľsko) Futbal - prekonal rekord Gerda Mullera 40 gólov v sezóne za Bayern

Max Verstappen (Holandsko) Motor Racing - vyhral svoje prvé majstrovstvá sveta Formuly 1 v roku 2021

Laureus ocenenie Svetová športovkyňa roka:

Ashleigh Barty (Austrália) Tenis - svetová jednička, vyhrala Wimbledon, svoj druhý grandslam v kariére

Allyson Felix (USA) Athletics – predstihla Carla Lewisa ako najvyznamenanejšieho atletického olympionika v USA

Katie Ledecky (USA) Plávanie – v Tokiu získala zlato na 800 a 1 500 metrov voľný spôsob plus dve strieborné medaily

Emma McKeon (Austrália) Plávanie – v Tokiu vyhrala štyri zlaté a tri bronzy, najviac podľa jednotlivcov

Alexia Putellas (Španielsko) Futbal - kapitán Barcelony; vyhrala Ballon d`Or a UEFA Women`s Player of Year

Elaine Thompson-Herah (Jamajka) Atletika - vyhrala olympijské 100 a 200 metrov a štafety 4x100 metrov

Cena Laureus World Team of the Year:

Mužský futbalový tím Argentíny – vyhral Copa America; Prvá medzinárodná trofej Lionela Messiho vo veku 34 rokov

Ženský futbalový tím Barcelony (Španielsko) - vyhral prvú Ligu majstrov, keď porazil anglický klub Chelsea 4:0 China Olympic Diving Team - získal zlaté medaily na siedmich z ôsmich podujatí organizovaných v bazéne v Tokiu

Mužský futbalový tím Talianska – pod vedením Roberta Manciniho vyhral majstrovstvá Európy prvýkrát od roku 1968 Mercedes-AMG Petronas Formula One Team (Nemecko) – vyhral rekordný ôsmy šampionát konštruktérov

Basketbal Milwaukee Bucks (USA) – inšpirovaný Giannisom Antetokounmpom, vyhral druhý šampionát NBA

Cena Laureus za svetový prielom roka:

Neeraj Chopra (India) Athletics – vyhral hod oštepom a stal sa prvým víťazom indického olympijského zlata v atletike

Daniil Medvedev (Rusko) Tenis - vyhral svoj vôbec prvý grandslam, pričom na US Open stratil iba jeden set

Pedri (Španielsko) Futbal – 19, hral 53-krát v sezóne 2020/21 za Barcelonu a každý zápas za Španielsko na Euro 2020

Emma Raducanu (UK) Tenis – stala sa svetovou senzáciou, keď vo veku 18 rokov vyhrala US Open

Yulimar Rojas (Venezuela) Athletics - prekonala 26-ročný svetový rekord a vyhrala zlato v trojskoku v TokiuAriarne Titmus (Austrália) Plávanie - 20 rokov, porazila šampiónku Katie Ledecky na 200 a 400 m v Tokiu

Ocenenie Laureus World Comeback of the Year:

Simone Biles (USA) Gymnastika - po odstúpení v Tokiu sa vrátila, aby získala bronz na kladine

Sky Brown (Spojené kráľovstvo) Skateboarding - 13-ročný, zotavil sa zo zlomeniny lebky a získal bronzovú medailu v Tokiu

Mark Cavendish (UK) Cyklistika – prekonal depresiu a získal druhý titul v šprinte na Tour de France

Tom Daley (UK) Diving – v júni podstúpil operáciu kolena, ale v Tokiu vyhral synchronizované zlato na 10 metrov

Marc Márquez (Španielsko) Motoristická cyklistika – prvé víťazstvo po 581 dňoch, po zotavení sa zo zlomeniny ruky na začiatku roka 2020

Annemiek van Vleuten (Holandsko) Cyklistika - niekoľko dní vyhrala olympijskú časovku po tom, čo jej chýbalo zlato v cestných pretekoch

Laureus Svetový športovec roka s hendikepom:

Diede De Groot (Holandsko) Tenis na invalidnom vozíku - prvý hráč, ktorý dokončil kalendárny rok Golden Slam

Marcel Hug (Švajčiarsko) Atletika na invalidnom vozíku - získal zlaté paralympijské medaily na 800, 1 500, 5 000 m a maratóne

Shingo Kunieda (Japonsko) Tenis na invalidnom vozíku – hrdina hostiteľskej krajiny, získal štvrté paralympijské zlato v kariére

Jetze Plat (Holandsko) Paracyklistika / Para triatlon – vyhral tri zlaté paralympijské medaily v dvoch športoch

Susana Rodríguez (Španielsko) Para Triathlon - získala zlato v Tokiu v triatlone PTVI, svoju prvú paralympijskú medailu

Sarah Storey (UK) Para Cycling - vyhrala tri zlaté z troch podujatí, čím sa jej celkový počet zvýšil na 17

Cena Laureus World Action Sportsman of the Year:

Ítalo Ferreira (Brazília) Surfing – v Tokiu sa stal vôbec prvým víťazom zlatej medaily v surfovaní

Alberto Ginés (Španielsko) lezenie – 18-ročný prekonal 15-metrovú stenu za 6,42 sekundy a získal zlato v rýchlostnom lezení

Yuto Horigome (Japonsko) Skateboarding – vyhral vôbec prvé olympijské zlato na skateboarde na potešenie hostiteľskej krajiny

Carissa Moore (USA) Surfing - vyhrala vôbec prvé ženské olympijské zlato v surfovaní, potom pridala svoj piaty titul majstra sveta

Momiji Nishiya (Japonsko) Skateboarding - vo veku 13 rokov vyhrala historicky prvú zlatú olympijskú medailu v pouličných pretekoch žien

Bethany Shriever (UK) BMX - prvá žena, ktorá v tom istom roku vyhrala zlato z olympijských hier az majstrovstiev sveta

Cena Laureus Sport for Good

Programy nominované odbornou výberovou komisiou; Laureus Academy vyberie víťaza

Som Will Da Rauf! (Nemecko) Lezenie - zdieľaná výzva lezeckej steny pre telesne postihnutých a bez postihnutia

Juca pe Cagna (Taliansko) Multišport – poskytuje bezpečné miesta na hranie mimo dosahu zločinu

Kick 4 Life (Lesotho) Football – podporuje mladých ľudí prostredníctvom zdravotnej výchovy a testovania na HIV

Lost Boyz Inc (USA) Baseball - používa baseball v Chicagu na zníženie násilia a zlepšenie sociálnych podmienok

Monkey Magic (Japonsko) lezenie – podporuje voľné lezenie pre ľudí so zrakovým postihnutím