Manchester United frustrovaný remízou Burnley, Newcastle zvýšil svoju šancu na prežitie

LONDÝN: Manchester United vypadol z prvej štvorky Premier League po škodlivej remíze 1:1 proti bojujúcemu Burnley, zatiaľ čo Newcastle zvýšil svoju šancu na prežitie rozhodujúcou výhrou 3:1 proti Evertonu v utorok. Tím Ralfa Rangnicka klesol na piate miesto po tom, čo Jay Rodriguez zrušil úvodný zápas Paula Pogbu na Turf Moor. West Ham sa posunul na štvrté miesto, jeden bod pred United, po výhre 1:0 proti druhému spodnému Watfordu na londýnskom štadióne. Ich zápas však zatienilo kontroverzné rozhodnutie Davida Moyesa vybrať Kurta Zoumu len niekoľko hodín po tom, čo bol francúzsky obranca nútený ospravedlniť sa, keď sa objavilo video, ako kope a fackuje svoju mačku.

Keďže Cristiano Ronaldo zostal na lavičke 68 minút, Manchester United musel doplatiť za to, že neurobil viac dominantného prvého polčasu po tom, čo ho Pogba v 18. minúte poslal do popredia hromovým zásahom z hranice pokutového územia. Problémová sezóna United zasiahla ďalší hrbol na ceste, keď v piatok po penaltách vypadli z FA Cupu tímom Championship Middlesbrough. Poučenie z tejto porážky sa nezískalo, pretože opäť mali viac než dosť šancí zabiť hru predtým, ako boli potrestaní za slabé bránenie. Dve minúty po prestávke nechal Wout Weghorst Harryho Maguirea v úzadí a vkĺzol do Rodrigueza, ktorý zdržal kapitána United, aby loptu stihol za Davidom De Geom.

"Opäť sme odohrali výborný prvý polčas. Zápas sme kontrolovali a dominovali. Strelili sme tri góly, ale dva nám boli neuznané,“ povedal Rangnick. „V druhom polčase sme neboli dostatočne agresívni. Bol to pre nás frustrujúci večer, pretože sme ten zápas mali pohodlne vyhrať." Jedenásta remíza Burnley v 20 ligových zápasoch v tejto sezóne nestačila na to, aby sa posunulo z päty tabuľky.

„Veľký výsledok“: V St James’ Park Newcastle zaostal po vlastnom góle Jamaala Lascellesa v prvom polčase. Ale Magpies mali perfektnú odozvu, pretože vlastný gól Masona Holgatea vyvolal burcujúce oživenie. Ryan Fraser posunul Newcastle do vedenia po polčase a skvelý priamy kop Kierana Trippiera zaokrúhlil druhé víťazstvo hostí za sebou. Newcastle, ktorý sa väčšinu sezóny utápa v spodnej trojke, má konečne hlavu nad vodou, pretože bojuje o to, aby sa nedostal do šampionátu. Newcastle bez prehry v štyroch ligových zápasoch je jedno miesto a dva body nad pásmom zostupu. "Je to pre nás veľký výsledok. Sme na lepšom mieste, ale futbal sa neustále krúti, takže sa nepredbiehame,“ povedal šéf Newcastlu Eddie Howe. Everton je teraz vo vážnom nebezpečenstve a nový šéf Frank Lampard nebude mať žiadne pochybnosti o rozsahu úlohy, ktorá pred ním stojí.

Prvým zápasom Lamparda bolo víťazstvo 4:1 nad Brentfordom v sobotňajšom štvrtom kole FA Cupu. Medové týždne sa však skončili oveľa rýchlejšie, ako by si bývalý šéf Chelsea prial. Evertonu sa nepodarilo vyhrať posledných šesť ligových zápasov a sedí nepríjemne len jeden bod nad Newcastlom. "Bol to ťažký zápas, keďže sme boli spolu len týždeň. Musíme si nenechať padať hlavy. Práce sa teraz začínajú,“ povedal Lampard.

Polícia v Essexe začala vyšetrovanie Zoumovho zaobchádzania s jeho mačkou a West Ham incident odsúdil, ale Moyes povedal, že si ho vybral, pretože bol „jedným z našich lepších hráčov“. Fanúšikovia West Hamu aj Watfordu Zouma počas zápasu vypískali, pričom priaznivci Hornets spievali „takto sa cíti tvoja mačka“, keď 27-ročný hráč spadol na zem zranený. Internetová petícia vyzývajúca na to, aby bol Zouma „stíhaný za týranie zvierat“, prilákala do začiatku zápasu 25 000 podpisov.

Zouma je na videu vidieť, ako zhadzuje a kope do mačky, pričom v pozadí je počuť smiech predtým, ako po nej hodí topánky. „Zostane k dispozícii na výber. Klub to vyrieši z druhej strany a ja sa postarám o futbalovú stránku,“ povedal Moyes. Odvrátený víťaz Jarroda Bowena v 68. minúte bol pre klub jediným strieborným bodom v pochmúrnom dni.