Šport Správy

Najlepší výsledok Ruska v medailách. Ako si spomínate na 10. deň olympiády?

Medailové poradie po 10. dni olympiády

Foto: RBC Ruskí olympionici predviedli na hrách v Pekingu najlepší výsledok v histórii krajiny z hľadiska počtu získaných ocenení v prvom týždni zimných olympijských hier.

Od začiatku olympiády získali ruskí športovci 17 ocenení rôznych štandardov – štyri zlaté, päť strieborných a osem bronzových medailí. V medailovom poradí hier v Pekingu patrí ruskému tímu siedme miesto.

Predtým domáce hry-2014 v Soči boli najlepšie z hľadiska počtu ocenení rôznych vzoriek v prvom týždni pre ruský tím. Rusi tam na konci prvého súťažného týždňa získali 16 ocenení, z toho boli aj štyri zlaté (ďalšie sedem strieborných a päť bronzových).

V prvej etape štartoval z ruského tímu Aleksey Červotkin a už pri odovzdávaní taktovky si dokázal vytvoriť náskok 20 sekúnd. Potom Alexander Bolshunov zvýšil náskok na 50 sekúnd a odovzdal štafetu striebornému medailistovi Denisovi Spitsovovi. Tretí jazdec v tíme dokázal náskok nielen stratiť, ale aj navýšiť na takmer jednu minútu. V záverečnej etape Nór Johannes Klebo začal doťahovať manko od ruského finišmana Sergeja Ustyugova, ale Nór sa nedokázal priblížiť k Rusovi. Usťugov sám a s vlajkou skončil prvý.

Neúspech v biatlone žien

Nórska atlétka Marte Røiselandová prišla ako prvá do cieľa v biatlonovom stíhaní na OH v Pekingu. Z Rusiek bola najlepšia Uliana Nigmatullinová, ktorá obsadila 11. miesto so skóre 37:33,2 (tri chybičky). Ostatní Rusi ukázali tieto výsledky:

23. Irina Kazakevičová (Rus.) - 38:25,8 (tri nehody);

26. Kristina Reztsová (Rus.) - 38:41,6 (sedem nezdarov);

41. Svetlana Mironova (Rus.) - 40:25,4 (šesť nezdarov)

Svetlana Mironova po pretekoch odmietla komunikovať s novinármi s odvolaním sa na skutočnosť, že o nej píšu zle.

Bronz v biatlone mužov

Ruský biatlonista Eduard Latypov obsadil na OH v Pekingu tretie miesto v stíhacej jazde (prenasledovaní) na 12,5 km.

Súťažiť o zlato Latypovovi prekazila chyba na poslednej palebnej čiare. Rus odchádzal do posledného segmentu pretekov s miernym náskokom pred Beom a Talianom Lukasom Hoferom, no v cieli strácal na Nóra sedem sekúnd.

Rus Maxim Cvetkov obsadil 17. miesto. Ďalší dvaja Rusi Alexander Loginov a Daniil Serokhvostov dokončili preteky na 27. a 39. mieste. Latypov priniesol ruskému tímu druhú medailu v biatlone na tejto olympiáde.

Striebro v krátkej dráhe

Rus Konstantin Ivliev obsadil na OH v Pekingu druhé miesto na 500 m krátkej trati. Preteky vyhral Maďar Liu Shaoang so skóre 40,338. Ivliev mu dal 0,093 sekundy. Tretí skončil Kanaďan Steven Dubois so skóre 40,669.

Ivliev priniesol Rusku druhú medailu na krátkej trati na tejto olympiáde. Pred pár dňami bral bronz Semjon Jelistratov na 1500 m. S Duboisom bojoval o druhé miesto. Na pridelenie miest bolo potrebné dokončiť fotografiu. V dôsledku toho sudcovia zaznamenali, že Rus prehral s Kanaďanom o 0,013 sekundy.

Čínska reprezentácia v short tracku je hlavným konkurentom Rusov o olympijské medaily na hrách v Pekingu. RBC Sport to oznámila olympijská víťazka v rýchlokorčuľovaní a poslankyňa Štátnej dumy Svetlana Zhurova.

„Naši športovci sú skvelí kamaráti. Ivliev je skvelý človek, sme na neho hrdí. Som rád za krátku trať, mám obavy o korčule. Dúfam, že dnes budú mať korčuliari medailu. V Rusku bolo vybudovaných toľko klzisk na krasokorčuľovanie, hokej a krátke dráhy, že potrebujeme tento šport rozvíjať. Číňania vážne vsadili na krátku trať, sú pripravení obsadiť celé pódium,“ povedala Zhurova.

Striebro v rýchlokorčuľovaní

Ruská rýchlokorčuliarka Angelina Goliková obsadila na OH v Pekingu tretie miesto v pretekoch na 500 m. Prvý výsledok predviedla Američanka Erin Jacksonová (37,04), nasledovaná Japonkou Miho Takagiovou (+0,08). Goliková zaostala za reprezentantkou USA o 0,17 s.

Video: Olympiáda V rýchlokorčuľovaní si Rusko vďaka Golikovej odnieslo prvé ocenenie na tejto olympiáde. Holandsko má najviac medailí v korčuľovaní (štyri zlaté, tri strieborné a jeden bronz). Ďalej nasledujú Švédi (dve zlaté medaily), ako aj Američania a Číňania (po jednej zlatej).

Svetová antidopingová agentúra preverí prostredie krasokorčuliarky Valieva

Oddelenie nezávislých vyšetrovaní Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) bude v prípade pozitívneho dopingového testu ruskej krasokorčuliarky vyšetrovať prostredie Kamily Valijevovej. Antidopingová agentúra má v úmysle kontrolovať trénerov, lekárov a ďalších dospelých, ktorí sú v okolí športovca.Samotná pretekárka bola dnes zaradená do zoznamu účastníkov, ktorí na hrách v Pekingu predstavia krátke programy v rámci individuálnych súťaží - krasokorčuliarka vystúpi pod číslom 26.

Aj v nedeľu sa konalo zasadnutie CAS v prípade pozitívneho dopingového testu Kamily Valieovej. Samotná atlétka vstúpila do skúšky na diaľku. Výsledky budú oznámené neskôr.