Šport Správy

Odermattová umlčala kritikov olympijským zlatom z grandslalomu na olympijských hrách v Pekingu

YANQING: Švajčiar Marco Odermatt napokon splnil očakávania, keď si udržal nervy v snehu a hmle, aby v nedeľu získal zlato v olympijskom obrovskom slalome mužov. Odermatt nechal za sebou sklamanie z dvoch ohromujúcich výjazdov na rýchlostných podujatiach a zajazdil spolu 2 minúty 09,35 sekundy na dvoch úsekoch na trati „Ľadovej rieky“ v Yanqing, severne od Pekingu. Slovinec Zan Kranjec získal striebro vďaka najrýchlejšej druhej etape, 0,19 s pred tempom, zatiaľ čo úradujúci majster sveta Mathieu Faivre z Francúzska získal bronz, 1,34 s za víťazom. Odermatt prišiel na hry v Pekingu ako aktuálny líder Svetového pohára a jeden z veľkých favoritov. Sklamal však umelý sneh v Číne, keď skončil siedmy v zjazde a zlyžoval zo super-G, pretekov, v ktorých sa očakávalo, že bude bojovať o olympijský titul.

Obrovský slalom bol však iná hra a len osem pretekárov sa dostalo do dvoch sekúnd od Odermatta, mnohí bojovali s hustým snežením a čoraz hmlistejšími podmienkami, ktoré drasticky znižovali viditeľnosť. Tento 24-ročný švajčiarsky pretekár, ktorý v tejto sezóne vyhral štyri z piatich pretekov Svetového pohára v obrovskom slalome, bol najrýchlejší v prvej etape, len štyri stotiny pred Stefanom Brennsteinerom. Ale Rakúšan bol jedným z troch veľkých mien v prvej osmičke, spolu s rakúskym outsiderom Manuelom Fellerom a talianskym strieborným medailistom Lucom de Aliprandinim, ktorí sa dostali na lyže. Nórsky strieborný medailista z hier v Pyeongchangu 2018 Henrik Kristoffersen išiel do druhej jazdy ako štvrtý, ale v jednej zákrute sa zošmykol, stratil viac ako sekundu a nakoniec skončil ôsmy. Kranjec si zabezpečil bronz, aby si vynahradil štvrté miesto spred štyroch rokov. Američan River Radamus skončil štvrtý, tesne pred francúzskym duom Thibaut Favrot a dvojnásobným olympijským bronzovým medailistom Alexisom Pinturaultom, ktorí sa delili na piatom mieste. Faivre bol nadšený, že sa dostal na pódium. Radamus bol bezpochyby tým správnym človekom so zlatom.