Nášmu ženskému tímu sa aj s trestnou slučkou podarilo vybojovať striebro v štafete

Rusko (bbabo.net), - Po dráme v cieli biatlonovej štafety mužov, keď líder pretekov Eduard Latypov nedokázal na poslednej strelnici vyčistiť dva terče, použil všetky tri náboje navyše a išiel na dve penalty, bremeno bronzovej medaily viselo na krkoch našich športovcov.

Po zmiešanej štafete a stíhacích pretekoch je to pre Rusov tretia bronzová medaila na OH v Pekingu. A zakaždým bola skutočná príležitosť vziať si „zlato“. Keď sa spočítajú všetky doterajšie neúspechy v individuálnych pretekoch a odhadnú sa šance na pódium v ​​ženskej štafete, ako sa dalo predpokladať, že dievčatá predvedú lepší výkon ako chalani a vybojujú „striebro“ aj s jednou trestnou slučkou?! Ale tento zázračný výsledok je už v protokoloch aj v tabuľke medailí.

Ruská reprezentácia, ktorú reprezentovali Irina Kazakevich, Kristina Reztsova, Svetlana Mironova a Uliana Nigmatullina, prehrala so Švédkami, ktoré vzdialenosť 4x6 km prekonali za 1 hodinu 11 minút 3,09 s, využili šesť kôl navyše na ôsmich palebných čiarach a vyhli sa trestné slučky. Máme 12 sekúnd za lídrami, 12 kôl navyše a jednu trestnú slučku. Tretí skončili Nemci (37,4 s späť; 0 tr. + šesť kôl navyše). Tento medailový úspech bol pre naše biatlonistky prvým v štafetových pretekoch od víťazného finišu vo Vancouveri 2010, kedy sa olympijskými víťazkami stali Svetlana Sleptsová, Anna Bogaliy-Titovets, Olga Medvedtseva a Olga Zaitseva.

Biatlonisti v Pekingu už majú štyri medaily, no „zlato“ ešte nie je. Existuje len nádej na hromadné štarty

Súčasné „striebro“ je len oživením a rehabilitáciou celého ženského tímu a jeho trénerov, ktorí si vypočuli množstvo kritiky z každej strany. Bol to dôvod. Mironova napríklad skončila v troch pretekoch v Pekingu na 23., 47. a 41. mieste. Kazakevič - 20. a 23. Na stupne víťazov sa mohla dostať len Reztsová v šprinte a v jednotlivcoch (6. a 9. miesto). Ale streľba zlyhala. Takže všetky komentáre k výsledkom jej stratených medailí, vrátane tých od jej matky Anfisy Reztsovej, olympijskej víťazky v biatlone aj v behu na lyžiach, sa zvrhli na nasledujúcu rovnicu: ak by neminula, bola by získal medailu.

V takejto situácii môže dôjsť k chybe ešte pred štartom štafety - vo fáze formovania kompozície. A opäť tu nastala kontroverzná až konfliktná situácia, keď sa Evgenia Burtašová nedostala do prvej štvorky. Odmietla vraj bežať priateľský hromadný štart, ako to urobil deň predtým Karim Khalili a zabezpečila si miesto v prvej štvorke. Burtašová však nepochopila, že štart je kvalifikačný a tréneri chceli podľa toho posúdiť jej stav.

A hoci Mironova nezvládla streľbu na stojane, ako sa to často stáva, a prešla do penaltovej slučky do kvarteta - bez akýchkoľvek sťažností.

Novinárom to povedal prezident Ruského biatlonového zväzu Viktor Maigurov.

Viktor Maigurov: Z hľadiska zloženia ženskej štafety bolo rozhodnutie absolútne správne. Aktuálny stav Burtašovej nepoznáme. A ten istý Kazakevič bol stabilný v tréningu, v streľbe. Nech to nie je rýchle, ale v prvom kole, ako ukazuje prax, nie je potrebné sa ponáhľať dopredu.

Ktorá etapa na vás urobila najväčší dojem?

Viktor Maygurov: Kristina mala skvelú scénu a Ulyana sa pri poslednej streľbe nepohla. A vydržala všetko. Ak v prvom kole trochu pustila Nemku dovnútra, potom nielenže nepripustila, ale v záverečnom kole vrátila všetky nevybavené veci, ktoré stratila. Čo sa týka "stojanky" Mironovej, tak sa pozri na lídrov - Francúzov, Nórov, Nemcov - tí rozmazávajú všetko. Nie je ani jeden športovec, ktorý by nenastúpil do trestného kola.

Ošetrujete aj Latypove dve pokutové kľučky?

Viktor Maygurov: Bolo tam sklamanie, ale aj pochopenie. Edik je mladý športovec, doslova druhá sezóna vykazuje slušné výsledky. Pravdepodobne sa ponáhľal, rozčúlil sa, nezvládol nervy. Ale som si istý, že sa to ukáže. Myslím si, že má pred sebou dlhý športový život. Po dojazde sme sa porozprávali. Situáciu prijal dobre. Chalani ho rozveselili, musíme im dať, čo im patrí. Každý chápe, že v poslednej fáze sa to môže stať každému.

Pred hromadnými štartmi má národný tím štyri medaily, no žiadne „zlato“. Ste spokojní s výsledkom?

Viktor Maigurov: Pred hrami som povedal, že sme schopní získať medaily v každých pretekoch. Neboli to prázdne slová. Olympiáda to ukazuje. Chalani mali asi viac príležitostí. Dievčatá môžu mať menej. Ale robili, čo mohli. Samozrejme, je o čo sa snažiť, samozrejme, chcem „zlato“. V prvom rade pre športovcov. Predsa len, pre niekoho to môžu byť posledné Hry. Budeme ešte bojovať v hromadných štartoch.

Priama reč

Irina Kazakevich, prvá fáza:- Mne tá etapa ubehla veľmi rýchlo. Najdôležitejšie bolo zvládnuť streľbu. Boli sme vo veľmi úzkej skupine. V cieli už trochu chýbali sily. Potom však Kristína už v prvom kole dokázala dobehnúť dievčatá, ktoré sa odo mňa odtrhli. A v ďalších etapách sme si túto rýchlosť udržali a ukázali dobrú streľbu. Preto sa nám podarilo získať dlho očakávanú medailu.

Kristína Reztsová, druhá etapa:

- Teraz je trochu ľahšie si uvedomiť, že som sa opäť stal víťazom olympiády. Keď sa to stalo v prvý deň v zmiešanej štafete, mal som nepochopiteľný pocit. Nevedel som, čo si mám myslieť, čo robiť a ako sa správať. Teraz sa cítim viac-menej pokojný. A bol tam pocit radosti. Som šťastný. Možno sme mierili na zlato. Ale so „striebrom“ nemožno byť nespokojný. Naozaj si to zaslúžime.

Ťažko povedať, či bola druhá etapa v štafete žien mojím najlepším výkonom na olympiáde. ani neviem porovnavat. Vlastne v každých pretekoch som mal málo, ale nie dosť. V štafete som mal aj nešťastnú chybu, ale situáciu to až tak neovplyvnilo. Dá sa povedať, že som pracoval na 98 percent z maxima.

Svetlana Mironova, tretia etapa:

- Moja scéna bola veľmi dynamická. Na bruchu si poradila bez vynechania. Žiaľ, na stojke nezavrela terč, išla na trestnú kľučku, no, našťastie, odovzdala štafetu tretej. Posledné kolo bolo ťažké, ale vydržal som až do konca. Ale toto sú preteky tímov. Som rád, že sa nám spoločnými silami podarilo získať medailu.

Ulyana Nigmatullina, štvrtá fáza:

- Spočiatku bolo zaujímavé sledovať preteky – naživo aj na internete. Potom bolo zaujímavé behať. To sa ukázalo ako skvelý výsledok.

Kde budeme pozerať

17. február, štvrtok, "Russia 1"

13:00. Krasokorčuľovanie. Ženy. Voľný program. Živý prenos.

„Match TV“

7.10. hokej. Ženy. Finálny. Kanada – USA. Živý prenos.

9.25. Voľný štýl. Ženy. Lyžiarsky kros. Záverečná súťaž. Živé vysielanie.

11:40. Preteky v korčuľovaní. Ženy. 1000 m.Priamy prenos.

13:20 - 14:50, 14:55 - 16:30, 17:15 - 18:00. Uvádzané prenosy z olympijských arén.

"Zhoda! Krajina"

7.25. Voľný štýl. Muži. Halfpipe. Kvalifikácia. Živý prenos.

10.55. Lyžiarsky biatlon. Súťaž družstiev. Prvým typom je skákanie z veľkého odrazového mostíka. Živý prenos.

"Zápas! Hra"

9:00. Curling. Ženy. Rusko - Veľká Británia. Predbežná fáza. Živý prenos.

15:00. Curling. Muži. Playoffs. Semifinále. Živý prenos.

"Match! Arena"

8,55. Lyžovanie. Ženy. Super kombinácia. Druhý, finálny pohľad je slalom. Živý prenos.

13,55. Lyžiarsky biatlon. Súťaž družstiev. Druhý, finálny pohľad, sú lyžiarske preteky, štafeta na 4x5 km. Živý prenos.

Začiatok vysielania je uvedený v Moskve. Program sa môže meniť a dopĺňať.