V zápasoch Ruska a Švédska na olympiáde sa vždy určovalo šampióna

Rusko (bbabo.net), - Turnajové cesty ruských a švédskych hokejových tímov na olympijských hrách sa skrížili dvakrát. A v oboch prípadoch víťazi týchto zápasov nakoniec získali zlato.

Prvé stretnutie sa uskutočnilo v roku 1994 na hrách v nórskom Lillehammeri. V semifinálovej fáze proti švédskemu tímu stál ruský tím na čele s legendárnym Viktorom Tichonovom, ktorému na turnaji asistoval Igor Dmitriev.

Len málo ľudí si pamätá, ale potom sa vedenie FHR rozhodlo vytvoriť dva tímy - národný tím na čele s Borisom Michajlovom a olympijský tím. Po víťazstve na hrách v roku 1992 veľká skupina lídrov z tohto tímu odišla do zámoria. Vyacheslav Bykov a Andrei Khomutov, ktorí hovorili vo Švajčiarsku, nedokázali pomôcť. Výsledkom bolo, že v A-skupine Rusi obsadili štvrté miesto a vo štvrťfinále vyradili Slovensko v predĺžení, ktoré sa stalo prvým v B-skupine.

A v semifinále sa proti ruským hráčom postavilo Švédsko. Už pri debute inkasovali Tichonovovi dva góly, do 45. minúty bol stav 1:4. V samom závere stretnutia sa ruskému tímu podarilo získať späť dva góly v priebehu 10 sekúnd, no zvyšných 62 sekúnd sa už zápas nepodarilo zachrániť. Z tohto zloženia je súčasný trénerský štáb ruského tímu Alexej Kudašov.

Švédi vo finále zdolali Kanadu a získali zlato z hier.

Druhé stretnutie týchto tímov bolo už v Turíne, kde hrali hokejisti z NHL v zloženiach oboch tímov. Potom tím vedený Vladimirom Krikunovom strelil päť gólov bez odpovede v skupinovej fáze na ihrisku Tre Krunur. V tom zápase debutoval za ruskú reprezentáciu brankár Jevgenij Nabokov a autormi gólov sa stali Alexej Kovaľov, Alexander Ovečkin, Maxim Sušinskij, Viktor Kozlov a Maxim Afinogenov.

Z tejto zostavy pôsobia v súčasnom tíme tréner Sergej Gončar a generálny manažér Iľja Kovaľčuk.

Ruský tím na hrách v roku 2006 zakopol v semifinále a potom prehral v zápase o bronz. A Švédi sa opäť stali olympijskými víťazmi.

V Pekingu 2022 sa ruský tím pokúsi poraziť Švédov, aby si podľa tradície odniesli zlato z olympiády.