Jacob Kiplimo a Girmawit Gebrzihair získali zlato na polmaratóne Ras Al-Khaimah 2022

15. ročník podujatia „Najrýchlejší polmaratón na svete“ pozostával zo štyroch kategórií, polmaratón, polmaratónsko-štafetové tímy po dvoch, 5 km a 1 míľa

RAS AL-KHAIMAH: Jacob Kiplimo a Girmawit Gebrzihair vyhrali v sobotu ráno polmaratón Ras Al-Khaimah 2022 po tom, čo sa na cesty severného emirátu vydalo 45 elitných športovcov a viac ako 4000 bežcov.

15. ročník podujatia „Najrýchlejší polmaratón na svete“ pozostával zo štyroch kategórií: polmaratón, polmaratónsko-štafetové tímy po dvoch, 5 km a 1 míľa. Polmaratón Ras Al Khaimah, ktorý ponúkol celkovú odmenu 1 219 000 AED (330 000 USD), poslal bežcov na rovinatú, rýchlu a scénickú trať cez ostrov Marjan na pozadí Arabského zálivu.

Prvé miesto v mužských pretekoch obsadil neuveriteľným časom 57:56 21-ročný svetový rekordér v polmaratóne Kiplimo. Za bronzovým olympijským medailistom z Ugandy nasledoval Rodgers Kwemoi z Kene na druhom mieste s časom 58:30 a ďalší Keňan Kenneth Kiprop Renju, ktorý zajazdil čas 58:35 na treťom mieste.

„Pred týmito pretekmi som veľmi tvrdo trénoval, takže som na svoj dnešný ranný výsledok mimoriadne hrdý,“ povedal Kiplimo. „Poveternostné podmienky umožnili fantastické a veľmi konkurencieschopné preteky, ale od začiatku sa mi podarilo nastaviť svoje tempo a dosiahnuť dobrú rýchlosť. Bol to nezabudnuteľný zážitok.''

V pretekoch žien sa víťazkou stala Etiópčanka Gebrzihair s časom 01:04:14. Na druhom mieste sa umiestnila keňská olympionička Hellen Obiriová, ktorá prešla cieľom s časom 01:04:22, tretie miesto obsadila Sheila Chepkirui, tiež z Kene, s časom 01:04:36.

„Aké neuveriteľné ráno,“ povedal Gebrzihair. „Pretekalo sa na trati úžasne a dokázal som zajazdiť vynikajúci čas 01:04:14. Som veľmi hrdý na to, čo som dnes dosiahol, najmä preto, že konkurencia bola taká tvrdá. Chcem poďakovať Ras Al-Khaimah za to, že ma tu tento týždeň privítali a pozvali ma súťažiť na takých úžasných pretekoch. Teším sa na obhajobu titulu v budúcom roku.‘‘

Raki Phillips, generálny riaditeľ Úradu pre rozvoj turizmu v Ras Al-Khaimah, o úspešných pretekoch povedal: „Blahoželám Jacobovi Kiplimovi a Girmawitovi Gebrzihairovi k získaniu prvého miesta v neuveriteľných pretekoch od začiatku do konca, ako aj ostatným celé pole za odvedenie ich najlepšieho úsilia pri návrate polmaratónu Ras Al-Khaimah v roku 2022.

„Vysoká úroveň športového talentu a súťaživosti, ktorej sme tu dnes ráno boli svedkami, bola jednoducho pozoruhodná,“ povedal. „Sme poctení, že sme usporiadali ďalšie nezabudnuteľné preteky, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 4 000 bežcov z celej krajiny a ďalej, čím sa Ras Al-Khaimah zaradila medzi poprednú športovú destináciu v regióne. Výnimočný výkon z dnešného rána len posilňuje polmaratón Ras Al-Khaimah ako významnú udalosť v športovom kalendári.