Superlyžiar Bolšunov sa stal trojnásobným olympijským víťazom a zapísal sa do histórie

Rusko (bbabo.net) - Ale v skutočnosti celý lyžiarsky tím predviedol v Pekingu skvelé výkony. Rusi si odniesli štyri "zlatá". Len o jeden menej ako nórsky tím, ktorý v posledných rokoch ovládol hlavné turnaje. A čo sa týka celkového počtu medailí (4 zlaté, 4 strieborné a 3 bronzové), Rusi úplne predčili Škandinávcov, ktorí majú 8 ocenení (5-1-2). Oproti predchádzajúcej olympiáde v Pyeongchangu, kde naša výprava získala celkovo 8 medailí a ani jedno „zlato“, je progres viac než badateľný. Ak vezmeme veľmi čerstvý štartovací bod, minuloročné majstrovstvá sveta, potom krok vpred vyzerá ešte širší. Na majstrovstvách sveta 2021 mal náš tím iba 4 ocenenia s jednou z najvyšších dôstojností.

V Pekingu naši nielen vyhrali, ale aj prepísali históriu. V ženských štafetových pretekoch ruský tím nevyhral olympijské hry už 16 rokov a v mužoch - 42 rokov.

Ťahúňom úspechu ruského tímu sa stal Alexander Bolšunov. „Viem, že v máji si zapísal do denníka tri zlaté olympijské medaily,“ povedala Alexandrova manželka Anna.

Aj keď ani v lete to nebolo také samozrejmé. Po olympijských hrách v roku 2018, kde sa prvýkrát blysla Bolšunovova hviezda (3 „strieborné“ a „bronzové“), bola Alexandrova kariéra na vzostupe. Lyžiar si túto sezónu priblížil s dvomi krištáľovými glóbusmi za víťazstvo vo Svetovom pohári, dvoma víťazstvami v prestížnych etapových pretekoch Tour de Ski a titulom majstra sveta v skiatlone. Ale problémy so zubami a ďasnami, ktoré prišli odnikiaľ, takmer všetci prečiarkli. V októbri Bolshunov podstúpil operáciu a to úplne zamotalo jeho plány na prípravu na olympijskú sezónu. Saša, ktorý sa na tréningoch nešetril, musel trénovať ešte viac.

Návrat do predchádzajúcej formy bol pomalý. Bolšunov v celkovom poradí januárovej Tour de Ski -2022 úplne podľahol svojmu hlavnému súperovi Nórovi Johannesovi Klebovi a bol takmer zúfalý. "Je v takej forme, že môže prestať trénovať, ísť do Pekingu a vziať si tam svoje," je ťažké uveriť, že toto sú slová Bolshunova. Pravda, už v Pekingu, po prvom víťazstve v skiatlone, Alexander povie: "Pochopil som, že už nie je kam ísť ďalej. Je len jedna cesta - vyjsť po schodoch."

Pred poslednými pretekmi, maratónom na 50 km, mali Bolšunov a Klebo po dve zlaté medaily. Nór si odniesol svoje kľúčové disciplíny v osobných aj tímových šprintoch. Alexander sa navyše nezúčastnil osobného šprintu. Ako sa skončil predchádzajúci boj lyžiarov na „päťdesiatke kopejok“ v rámci Svetového pohára 2021, si všetci veľmi dobre pamätali. V cieli Klebo zlomil nad Rusom hokejku a bol diskvalifikovaný, Saša zostal bez medailí a po pretekoch neudržal slzy.

Počasie umocnilo intrigy v konfrontácii. V horách, kde sa konali lyžiarske preteky, sa ráno zdvihol hurikán, ktorý spolu s -16 stupňami Celzia ohrozil preteky celkovo. V dôsledku toho sa organizátori rozhodli šalamúnsky a skrátili dĺžku hromadného štartu o 20 kilometrov.

Hovorilo sa o tom, že tento krok presadili Nóri, aby to uľahčili Johannesovi Klebovi, ktorý „tridsiatku“ behá teoreticky ľahšie ako „päťdesiatku“. Tieto dohady potvrdili aj slová prezidentky Ruskej lyžiarskej federácie Eleny Vyalbe: "Klebo povedal, že 50 kilometrov nepobeží. Ponúkli 30 - súhlasil. Nekomentujem. Možno človek naozaj nemôže."

Klebo zníženie vzdialenosti nepomohlo. Nevydržal som tempo lídrov a kapituloval som v predstihu, keď som preteky dokončil po 20 kilometroch.

Zmeny však Bolshunova žiadnym spôsobom neovplyvnili. "Zdá sa mi, že Sanya by vyhral 30, 50 a 70 kilometrov, keby sme bežali ďalej. Len ten rozdiel by bol väčší a spôsobili by sme mu nepohodlie: musel by na nás čakať." zamrznúť,“ zasmial sa potom Ivan Jakimuškin, ktorý bral striebro v hromadnom štarte.

Vo všeobecnosti boli preteky trochu nezvyčajné. Už sme si zvykli, že Boľšunov proti nórskemu kŕdľu bojuje sám. Teraz to bolo naopak. Škandinávsky Simen Hegstad Kruger bol obklopený našimi ľuďmi: Bolshunov, Yakimushkin, Artem Maltsev. Alexandrovi sa nepodarilo vnútiť mu boj, ale Ivan Kruger bojoval takmer až do cieľa. Ale aj „bronz“ je pre neho veľkým úspechom. Simen Hegstad pre covid vynechal takmer celý lyžiarsky program olympiády, 30 km s hromadným štartom boli jeho prvé preteky v Pekingu. To by sa mohlo stať hlavným príbehom lyžiarskeho dňa, nebyť Bolshunova.

Po dokončení Sasha okamžite spadol, ale nie od únavy, ale "pretože som chcel pobozkať čínsky sneh. Pretože chcem povedať veľké ďakujem čínskej krajine, že ma tak prijala." Potom - nevyhnutné objatie prezidentky lyžiarskej federácie Eleny Vyalbe. "Chceme pokračovať v bankete. Veľmi dobrá olympiáda," kričala na niekoho Elena Valeryevna. Vášnivo aj tancovala.

Alexander Bolshunov je najviac titulovaný ruský lyžiar v histórii s deviatimi olympijskými medailami, z ktorých tri sú zlatéAlexander išiel na slávnostné odovzdávanie cien v zlatých čižmách. "Po skiatlone, v ktorom som vyhral zlato, som ich videl a pomyslel som si: bolo by pekné, keby som mal aj tieto," povedal novinárom Bolšunov. "Navyše, mám zlatú medailu. A keď som získal tretiu, dostal som topánky Priniesli to. V zásade mi vyhovujú.“ Kto by sa hádal!

Ako viete, víťaz skiatlonu a 50-kilometrového maratónu získava nevyslovený titul kráľa lyží. Po znížení vzdialenosti na 30 km môžu vzniknúť otázky. "Zdá sa, že takto konkrétne zmenšili vzdialenosť," zasmial sa Sasha. O titule ale nepochybujeme. Rovnako ako o tom, či možno Bolshunov nazvať skvelým.

Samotný lyžiar sa „titulu“ zriekol. "Môžete ma volať ako chcete, ale nepovažujem sa za skvelého. Pretože je stále veľa športovcov, ktorí majú oveľa viac medailí."

Fakty však hovoria jasnou rečou. Bolšunov je už s deviatimi olympijskými medailami (3 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové) najvýznamnejším lyžiarom v histórii ruského lyžovania. Je neuveriteľné, že bez ocenení nezostal vo všetkých deviatich olympijských pretekoch vrátane Pjongčangu 2018, na ktorých sa zúčastnil. A ak k tomu pripočítate „striebro“ v samostatných pretekoch na 15 km a „bronz“ v tímovom šprinte, ukáže sa, že Rus získal v Pekingu päť medailí. Pred ním nikto z lyžiarov nič podobné nedokázal.

"To je všetko, olympijské hry prešli, môžete to zviazať," smial sa Sasha v rozhovore po pretekoch. Ale všetci poznáme Alexandrov maximalizmus. Samozrejme, že sa nezastaví.

Priama reč

Jurij Borodavko, tréner ruskej reprezentácie:

- Keď Alexander dosiahol prvé víťazstvo, zablahoželal som mu a povedal: Saša, dokončil si najdôležitejšiu úlohu, stali ste sa olympijským víťazom. Teraz si želám, aby sa mnohonásobnosť vášho majstrovstva zvýšila. A titul olympijského víťaza je už navždy. Alexander usporiadal olympijské hry veľmi zhromaždeným spôsobom, zodpovedne pristupoval k aspektom prípravy a zotavenia. Veľmi ho znepokojovalo, že skrátili vzdialenosť, pretože to nebolo v jeho prospech. Ale výsledok pretekov nás potešil: vyhral s jasnou prevahou a nenechal nikoho žiadnu šancu.