Triumf Kazachstanu na malom svetovom šampionáte v boxe: 17 medailí, postup národného tímu a rozhorčenie federácie

V Sofii (Bulharsko) sa skončil medzinárodný turnaj Strandzha Cup 2022, ktorý sa nazýva aj malé majstrovstvá sveta v boxe. bbabo.net sumarizuje výkony národného tímu Kazachstanu.

Prestížna súťaž, na ktorej sa stretávajú tí najlepší bojovníci z celého sveta, bola pre Kazachstan celkom úspešná - našim boxerom sa podarilo získať 17 medailí (štyri zlaté, štyri strieborné a deväť bronzových), no na prvé miesto v r. tímové podujatie. Vyššie boli Rusko (5-5-11, druhé miesto) a Uzbekistan (6-0-1, prvé miesto).

Kto priniesol zlato

Prvé zlato na turnaji medzi reprezentantmi Kazachstanu získal dvojnásobný majster sveta Nazym Kyzaibai. Vo finále hmotnostnej kategórie do 50 kilogramov zdolala Roumaisu Boualemovú z Alžírska. A v treťom kole súperku zrazila.

Ázijská boxerská konfederácia (ASBC) ocenila výkon Kazašky: "Kyzaibai prišla na Strandzha Cup vo fantastickej forme. Porazila majstra Európy do 22 rokov z Francúzska Romaina Moulaya a vo finále sa stretla do 50 kilogramov s Rumaysou. Boual z Alžírska Kazašská boxerka dokázala, že je vo všetkých aspektoch boxu lepšia už v prvom kole a ujala sa vedenia v bodovacích kartách Kyzaibai si posledné kolo užila a do sveta boxu sa vrátila so zlatou medailou na Strandzha Cupe. "

Druhé zlato priniesol Mahmud Sabyrkhan, ktorý dostal prezývku „kazašský Lomačenko“ pre podobnosť s boxerským štýlom titulovaného Ukrajinca Vasilija Lomačenka. Pravda, Sabyrkhan dostal medailu bez boja – mal ísť von s majiteľom ringu Yasenom Radevom, no Bulhar sa pre zranenie odhlásil.

Tretie zlato získala Valentina Khalzová - v rozhodujúcom zápase sa stretla s Ruskou Galinou Golovčenkovou, ktorú zdolala 4:1 (29-28, 28-29, 29-28, 29-28, 30-27). Dodávame, že Khalzová sa stala majsterkou sveta v roku 2016 a na ázijskom šampionáte 2017 získala aj striebro.

Sagyndyk Togambay sa ukázal byť posledným zástupcom „zlatých“. Bojoval vo váhovej kategórii do 86 kilogramov, kde mu vo finále konkuroval Ukrajinec Sergej Gorskov, ktorého zdolal 5:0 (30-27, 29-28, 30-27, 30-27, 29-28 ).

Pokrok je jasný

Ako vidieť, Kazachstan nazbieral na turnaji veľké množstvo medailí. Treba poznamenať, že minulý rok bola situácia úplne iná.

V predchádzajúcom žrebovaní Kazachstan reprezentovali najmä mladí ľudia vrátane niekoľkých skúsených boxerov (medzi nimi aj majster Kazachstanu-2020 Samatali Toltaev). Potom boli výsledkom len dve bronzové medaily. Vyhrali ich Nurkanat Rayys (do 75 kilogramov) a ázijský mládežnícky šampión Beibarys Zheksen (do 57 kilogramov).

Teraz kazašskí športovci získali až 17 medailí, čo je osemkrát viac (!) ako vlani.

Problémy s vysielaním

Napriek úspešnému vystúpeniu Kazachov nemohli krajania ich úspechy sledovať v televízii. Jediný športový kanál v krajine, Qazsport, neukázal turnaj, čo vyvolalo rozhorčenie medzi Kazašskou boxerskou federáciou (KFS).

"Všetci fanúšikovia kazašského boxu očakávajú supersúboje za účasti našich majstrov v koženej rukavici! A tu je veľmi veľká otázka - mnohí naši fanúšikovia "športu číslo jeden v Kazachstane" sa pýtajú, prečo nie je prenos na jedinom ŠTÁTNY ŠPORTOVÝ TV CHANNEL v krajine? Toto sú malé majstrovstvá sveta - tu sa prezentujú najsilnejší boxeri zo svojich tímov! Je tu veľká prehliadka a generálka skutočných kandidátov na veľké súťaže - to sú Majstrovstvá sveta žien v Turecku a Ázijské hry v Číne. Budú sa konať v apríli a septembri tohto roku.“

Vo vyhlásení KFB sa uvádza, že "v tejto ťažkej dobe by všetkým Kazachstancom určite prospela chvíľa radosti, vlastenectva z výkonu našich boxerov." "V tomto ohľade boxerská komunita v Kazachstane vyžaduje odpoveď len na jednu otázku: kedy bude kanál Qazsport TV úprimne s nami?!" - hovorí správa na webovej stránke KSE.

Koľko si zarobil

200 000 $ – taký bol celkový prizepool prestížneho turnaja. Peniaze sa rozdelili nasledovne: šampióni dostanú po 4 000 dolárov, finalisti po 2 000 dolárov, bronzoví medailisti po 1 000 dolárov.

To znamená, že celkovo kazašskí boxeri zarobili 33 000 dolárov.

Strandzha Cup je najstarší medzinárodný boxerský turnaj v Európe a má silnú značku. Prvý turnaj Strandzha Memorial sa konal v Sofii v roku 1950, keď všetci víťazi boli boxeri z hostiteľskej krajiny.

Za posledné tri roky (od roku 2019) neboli v mužskom tíme Kazachstanu žiadni majstri tohto turnaja. Dôležitým faktorom je aj to, že do Bulharska išli zástupcovia druhého či tretieho kádra. Napríklad z 13 účastníkov nedávnych majstrovstiev sveta v Belehrade ich hlavný tréner Kairat Satzhanov zobral do Sofie len troch.

Strieborní medailisti: Damir Abdikadyr (51), Dulat Bekbauov (67), Dina Zholaman (54), Lyazzat Kungeibaeva (+81).Bronzoví medailisti: Sanzhar Tashkenbay (48), Timur Kabdeshov (51), Abzal Serik (63,5), Abzal Kuttybekov (92), Nurlan Saparbay (+92), Rimma Volosenko (60), Dariga Shakimova (66), Nadezhda Ryabets (75) ), Anastasia Bayazitová (81).

Kazachstan na malých majstrovstvách sveta v boxe: súboj s Uzbekistanom a 200-tisíc dolárov. Aké je zloženie a šance na úspech?