Portugalskí atléti vedú medailové poradie po prvom dni majstrovstiev sveta

Baku, 19. marca

Portugalská reprezentácia vedie poradie tímov po prvom dni halových majstrovstiev sveta v Belehrade.

Portugalci mali v piatok získať zlatú a striebornú medailu. Na druhom mieste sú reprezentanti Etiópie, ktorí majú jednu zlatú a jednu bronzovú medailu. O tretie miesto sa delia tímy Belgicka, Kuby, Grécka a Švajčiarska, ktoré získali po jednej zlatej medaile. V celkovom počte medailí sú na čele Američania, ktorí získali sedem medailí – tri strieborné a štyri bronzové.

V prvý súťažný deň sa hralo o dve sady medailí pre mužov. V trojskoku zvíťazil Kubánec Lazaro Martinez výkonom 17,64 metra, druhý bol Portugalčan Pedro Pichardo (17,46), tretí skončil Američan Donald Scott (17,21). V skoku do diaľky exceloval Grék Miltiadis Tentoglu (8,55), druhý skončil Švéd Tobias Montler (8,38), tretí bol Američan Markíz Dandy (8,27).

Ženy bojovali o štyri sady medailí. Vo vrhu guľou zvíťazil Portugalčan Oriol Dongmo (20,43), tretí skončil Američan Chase Ely (20,21) a tretia Holanďanka Jessica Schilder (19,48). V päťboji (beh na 60 metrov, skok do výšky, vrh guľou, skok do diaľky a beh na 800 metrov) zvíťazil Belgičan Noor Vidts s počtom bodov 4929, druhé miesto obsadila poľská pretekárka Adrianna Sulek (4851), tretia - Američan Kendell Williams (4 680). V behu na 60 metrov bola najsilnejšia Švajčiarka Mujinga Kambunji so ziskom 6,96 s, druhé miesto obsadil Američan Mikey Briscoe (6,99), jej krajanka Maribeth St. Na 000 metrov si zlatú medailu vybojovala. Etiópčanka Lemlem Hailuová (8 minút 41,82 s), striebro obsadila Američanka Eleanor Purrier Saint-Pierre (8:42,04), bronzovú priečku obsadila Etiópčanka Eigaehu Tayeová (8:42,23).

Medzinárodná asociácia atletických federácií (World Athletics) 1. marca nepovolila ruským a bieloruským atlétom súťažiť pod záštitou organizácie, rozhodnutie padlo v súvislosti so situáciou okolo Ukrajiny. Všetci športovci, pomocný personál a funkcionári z Ruska a Bieloruska boli pozastavení z účasti na súťaži, navyše sa poznamenalo, že športovci, ktorí získali štatút neutrálnych športovcov, boli tiež vylúčení z nadchádzajúcich súťaží. Predtým bola All-ruská atletická federácia (VFLA) zbavená svojho členstva v medzinárodnej federácii v novembri 2015 v dôsledku veľkého dopingového škandálu v ruskej atletike. V decembri toho istého roku bola vytvorená pracovná skupina vedená nórskym Rune Andersenom, ktorá odvtedy monitoruje plnenie plánu obnovy ARAF, pozastavenie činnosti organizácie bolo predĺžené viac ako 15-krát.