Fritz odovzdal Nadalovi prvú porážku v roku 2022 a zdvihol tak trofej v Indian Wells

INDIAN WELLS: Taylor Fritz ohromil Rafaela Nadala 6:3, 7:6 (7/5), aby vyhral turnaj ATP Indian Wells Masters a ukončil perfektnú jazdu 21-násobného grandslamového šampióna 20:0 na začiatku roka 2022. Fritz, klasifikovaný 20. na svete, získal svoj druhý titul v kariére a prvý na elitnej úrovni Masters 1000, pričom Nadalovi uprel rekordný 37. titul Masters. 24-ročný Američan dosiahol svoj najväčší triumf napriek zranenému pravému členku, ktorý bol pri testovaní v nedeľu ráno taký bolestivý, že si nemyslel, že bude môcť hrať. "Toto je len jeden z tých detských snov, najmä vyhrať tento turnaj, Indian Wells, toto je jeden z tých detských snov, o ktorých si ani nepomyslíte, že sa môžu splniť," povedala rodáčka z južnej Kalifornie a potláčala slzy. Tridsaťpäťročný Nadal sa medzitým prebíjal bolesťou, dvakrát podstúpil liečbu hornej časti tela pre zatiaľ nediagnostikovaný problém, ktorý nielen bolel, ale aj ovplyvňoval jeho dýchanie. "Neviem, či je to niečo na rebre, ešte neviem," povedal Nadal. "Je to druh bolesti, ktorá ma veľmi obmedzuje." Nadal už povedal, že budúci týždeň vynechá Miami Masters, aby si telo oddýchlo a pripravilo sa na antukovú sezónu. Po tom, čo sa Španiel obával zranenia nohy, ktoré zastavilo jeho kampaň v roku 2021 a mohlo by ukončiť jeho kariéru, dosiahol rekordný 21. grandslamový titul vo dvojhre impozantným comebackovým víťazstvom nad Daniilom Medvedevom vo finále Australian Open a potom získal titul v Acapulcu. Nadal, ktorý bojoval až do konca, zachránil jeden mečbal v 10. hre druhého setu, no v napätom tajbrejku, ktorý rozhodol o všetkom, sa Fritz ukázal priveľa. Po tom, čo sa Nadal otočil forhendom, aby sa vzdal ďalšieho mečbalu, Fritz to odložil ďalším zo svojich veľkých forhendových víťazov.

Fritzove obavy o kondíciu boli v popredí, keď Američan padol hneď v prvom bode zápasu. Už za 19 minút sa ale v úvodnom sete chytil vedenia 4:0. Zdá sa, že Nadal po vyčerpávajúcom trojsetovom semifinálovom víťazstve nad 18-ročným krajanom Carlosom Alcarazom našiel svoj rozsah, keď sa zamiloval a zvýšil na 4:1. Ale nedokázal preniknúť na Fritzovo podanie, kým Američan nepodával za stavu 5:2 a Nadal nepremenil svoju jedinú šancu na brejk v sete, keď Fritz poslal dlhý forhend. Nadal sa však nedokázal rozbehnúť a po 39 minútach okamžite vzdal prestávku a set. Nadal si medzi setmi zobral zdravotný oddychový čas a získal prvý brejk druhého setu na vedenie 2:1. Fritz mu otvoril dvere dvojchybou, prišiel s veľkým podaním a potom padol na forhendový winner po druhej Španielovej šanci na brejk. Američan sa však okamžite vracal a v ďalšom geme si ušetril štyri brejkbaly a šli s podaním do tajbrejku, Fritz to napokon pri svojom prvom mečbale spečatil forhendovým winnerom do rohu. Fritz sa stal prvým americkým šampiónom v Indian Wells od Andreho Agassiho v roku 2001 a najmladším víťazom Indian Wells medzi mužmi od Novaka Djokoviča v roku 2011.