Finále ISL: Hyderabad dáva Kerale blues

Brankár FC Hajdarábád Laxmikant Kattimani zachránil tri penalty v tajbrejku a vyhral svoj prvý titul v indickej superlige. Stalo sa tak potom, čo nedeľné finále proti Kerala Blasters nedokázalo poskytnúť víťaza za 120 minút futbalu. Hyderabad, len tri sezóny starý, skončil posledný vo svojej inauguračnej kampani ISL a minulý rok mu ušiel play-off o dva body. Najprv strelili neskoré vyrovnanie na 1:1, potom sa presadili z pokutového kopu.

Pre Keralu to bola tretia porážka vo finále ISL po zakopnutí v cieli v rokoch 2014 a 2016.

Takmer kapacitný štadión v Margao bol z veľkej časti zaplnený priaznivcami Keraly, ktorí absolvovali 15-hodinovú cestu autobusom do hlavného mesta Goanu. Počas prvých 10 minút sa ani jednému z tímov nepodarilo vyskladať sled prihrávok. Zdalo sa, že nervy a prvý prípad preplneného štadióna v tejto sezóne si vyberajú daň. Ale aj potom sa obrysy herného plánu Keraly začali formovať.

Krajní obrancovia Hajdarábádu Akash Mishra a Ashish Rai boli v tejto sezóne dôsledne podnikaví, nosili loptu zozadu, zarezávali sa do stredu parku a potom poskytovali svojmu tímu priestory na šírenie hry v poslednej tretine ihriska. Kerala plánovala a do istej miery aj čelila tejto hrozbe tým, že vytlačila aj svojich hráčov do šírky, pričom im neponechala priestor na to, aby začali cválať s loptou.

Ale ako sa hra otvorila po hluchých prvých 30 minútach, uvoľnil sa aj priestor v strede poľa. Útočník Hajdarábádu Bartholomew Ogbeche v 37. minúte vystrelil z pravej strany z parku prihrávku stredopoliarovi Joelovi Chianesemu. Joel následne vystrelil krížne, ale lopta zašla príliš hlboko. Na druhej strane stredopoliar Blasters Adrian Luna preloboval prihrávku do šestnástky Hyderabadu. Po niekoľkých chybne načasovaných hlavičkách pristála lopta na kopačkách útočníka Alvara Vazqueza, ktorý strelu z pravej strany Hajdarábadu vyrazil a trafil brvno. O niekoľko minút neskôr sa priamy kop Hajdarábadu takmer zmenil na gól, ale hlavička striedajúceho Javiera Siveria smerovala priamo do rúk brankára. Do prestávky to bolo bezgólové. Kerala vyhrala bitku o držanie lopty, ale Hyderabad sa začínal dostávať do hry.

Desať minút do druhého polčasu Hajdarábad vyslal na bránu niekoľko striel. Joao Victor vystrelil z diaľky, ale brankár Keraly Prabhsukhan Gill loptu s ľahkosťou chytil. O niekoľko minút neskôr sa Ashish Rai rozbehol popri mantineli a prihral Ogbechemu, ktorého prvý dotyk prestrelil. Nigérijčan však nastrelil loptu nad brvno. Zdalo sa, že Hajdarábád sa približuje.

Omyl a vykúpenie

Záverečný bod ISL však prelomila chyba brankára. Kattimani je stredobodom oka svojho tímu a dosiahol najvyšší počet zákrokov v tejto sezóne spomedzi všetkých správcov. Jeho blízka žrď však bola prelomená pomerne ľahko, keď Rahul KP zdvihol loptu v strede poľa a obranná línia Hyderabadu, ktorá radšej ustupovala, mu umožnila vyskočiť na bránku spoza šestnástky. Strela bola nízka a tvrdo vedená, ale mala sa zachrániť.

Rahul si potom znovu obliekol plášť, aby sa stal Keralovým hrdinom na druhom konci. Priamy kop Ogbeche priamo na hranici šestnástky odrazil Gill v 75. minúte. Odrazená lopta však pristála k Juananovi, ktorému Rahul znemožnil zákrok z posledného dychu.

S pribúdajúcim časom sa zdalo, že Kerala má konečne svoj prvý ISL titul. To platilo až do 87. minúty. Hajdarábad má v tejto sezóne záľubu skórovať v neskorých zápasoch. Sahil Tavora odohral v tejto sezóne 19 zápasov a všetky z lavičky. Priamy kop zo stredu poľa zneškodnil Kerala. Ale Tavora sedel priamo pred šestnástkou a do cesty mu pristála klírens. Goan v Goa hrajúci za Hyderabad strieľal z halfvoleja a skóroval, aby udržal svoj tím vo finále. O pár minút neskôr rozhodca odpískal a tretíkrát za osem rokov išlo finále ISL do predĺženia.

V prvom polčase predĺženia si Kerala vypracoval jedinú vyloženú šancu. Roh Adriana Lumu našiel stredopoliara Jeaksona Singha, ktorý nasmeroval hlavičku na bránu. Lopta sa však odvrátila od brvna, druhýkrát v noci pre Kerala. V druhom polčase mal najväčšiu príležitosť práve Hajdarábad. Ogbeche mal čas umiestniť svoju strelu po prihrávke z krídel. Pokojná noc Nigérijčana pred bránkou však pokračovala, pretože jeho pokus bol zlikvidovaný z čiary. Tridsať minút predĺženia nemohlo rozhodnúť o víťazovi a finále dospelo až do penalt.