Družba Novice

Kanada je v Pekingu osvojila prvo olimpijsko zlato v ekipnem zasledovanju v hitrem drsanju

Kanada (bbabo.net), - Kanada je v torek na zimskih igrah v Pekingu po osupljivi nesreči Japonske osvojila svojo prvo zlato olimpijsko medaljo v ekipnem hitrem drsanju za ženske.

Isabelle Weidemann, Ivanie Blondin in Valerie Maltais so zaostajale za Japonkami skozi celotno finalno dirko za zlato medaljo, čeprav je Kanada začela zmanjševati zaostanek, potem ko je Weidemann prešel na vodilno mesto.

Še vedno se je zdelo, da bo Japonska – branilka naslova z iger 2018 v Pyeongchangu – osvojila ponovno zlato, pri čemer bo ekipa vseskozi drsala s popolno natančnostjo.

Toda v zadnjem krogu se je Nana Takagi spotaknila in padla, ko je Japonska zaokrožila svoj zadnji ovinek pred ciljno črto, zaradi česar je zdrsnila v steno, medtem ko je Kanada osvojila zlato s časom dve minuti 53,44 sekunde – olimpijski rekord.

Vsi trije drsalci morajo skupaj prečkati ciljno črto v ekipnem zasledovanju.

"Na žalost se je naša dirka končala s padcem ... a ne obžalujem vsega, kar smo naredili, da smo prišli sem," je novinarjem povedala Takagijeva sestra Miho, ki je naenkrat dvignila oči in migala solze.

Po tekmi je objela sestro, ki je jokala.

"Trenutno je zelo težko govoriti, ne morem razmišljati zelo jasno," je dejal Takagi.

Nizozemska je osvojila bronasto medaljo, potem ko je v finalu B premagala ruski olimpijski komite.

"Še vedno razmišljamo, ali je to resnično?" Weidemann je dejal.

»Vedeli smo, da imamo močno ekipo, vedeli smo, da lahko danes pritisnemo na Japonsko in vse druge močne ekipe. Ne vem, ali smo razmišljali o tem možnem izidu."

Kanada je nazadnje osvojila srebrno medaljo v ženskem ekipnem zasledovanju na igrah 2006 v Torinu v Italiji. Kanada je osvojila zlato moško ekipo na igrah 2010 v Vancouvru, nazadnje pa so medaljo osvojili moški ali ženske v ekipnem zasledovanju.

Kanada je v Pekingu zasedla skupno peto mesto v zasledovanju moških.

Torkovo zlato označuje Weidemannovo tretjo medaljo v Pekingu, potem ko je osvojila srebro na 5000 metrov za ženske in bron na 3000 metrov. Prvi je tako za Blondince kot za Maltajce.

Maltais je zdaj tudi tretji športnik v zgodovini, ki je osvojil medaljo v dolgi in kratki progi v hitrostnem drsanju. Na igrah 2014 v Sočiju je osvojila srebro v štafeti na 3000 metrov na kratkih progah.

Osvojena medalja je drugo zlato Kanade na olimpijskih igrah v Pekingu in doslej 17. medalja na iger.