Shiffrin zdrsne na olimpijskih igrah v Pekingu, ko najstniki naredijo vpliv

PEKING: Dvojna zlate kolajna Mikaela Shiffrin je v ponedeljek zdrsnila na svoji bridko razočarani uvodni dirki na olimpijskih igrah v Pekingu, ko sta se na svojih prvenstvih na igrah zaznamovala dve najstnici. Kamila Valieva, 15-letna Rusinja, je ustvarila zgodovino umetnostnega drsanja tako, da je postala prva ženska, ki je na olimpijskem tekmovanju preskočila štirikrat ––– in se ni zadovoljila s tem, da bi to storila, ko je to storila znova. Kitajska smučarka prostega sloga, rojena v Kaliforniji, Eileen Gu, 18, se je zdržala, da je na svojem loku Games zapečatila mesto v finalu tekmovanja Big Air.

Branilka naslova Shiffrin je bila med favoritinji za ohranitev naslova v veleslalomu pri ženskah in osvojitev tretje zlate olimpijske kolajne v karieri, a je ob močnem jutranjem soncu naredila napako blizu vrha prve vožnjene dirke je bilo konec. Shiffrin je obljubila, da bo nadaljevala in se hitro osredotočila na sredov krajši slalom, bolj tehnično tekmovanje, v katerem je štirikratna svetovna prvakinja. Brez Shiffrin je Švedinja Sara Hector zmagala v veleslalomu za svojo prvo posamično zmago na velikem prvenstvu.

Izkušnje štejejo: Shiffrinov norveški fant Aleksander Aamodt Kilde je zaključil nesrečen dan za zlati smučarski par, ko je v moškem smuku kljub startu kot favorit lahko končal le peti. Švicar Beat Feuz je obvladal zahrbtno progo za zmago na najprestižnejši tekmi v olimpijskem smučanju in izboljšal svoj bron iz Pyeongchanga pred štirimi leti. Izkušnje so štele, da je 34-letnik dosegel 1 minuto 42,69 sekunde in končal 0,10 sekunde pred 41-letnim Francozom Johanom Clareyjem, ki je postal najstarejši moški ali ženska v zgodovini, ki je osvojil olimpijsko medaljo v alpskem smučanju. Avstrijec Matthias Mayer je končal na tretjem mestu, Kilde pa je bil več kot pol sekunde za zmagovalcem.

Na prizorišču Big Air Shougang, kjer ogromni industrijski hladilni stolpi predstavljajo grobo ozadje smučarskih gibanj v zraku, ki kljubujejo gravitaciji, je Gu vzela svoj olimpijski lok. Najstnica, ki je navdušila Kitajsko, odkar je pred tremi leti zamenjala zvestobo Združenih držav, je napačno ocenila svoj drugi poskus in se je pri drugi vožnji zapletla. Odzvala se je s skomignem z rameni in nasmehom ter ob pritisku zagotovila zagotovljeno tretjo vožnjo, da bi dosegla torkov finale ––– in si dala priložnost za zlato.

Povratek: na stadionu Capital Indoor je Valieva izvedla štirikratne skoke ––– ko se drsalec štirikrat zavrti v zraku –––, ko je Rusom pomagala osvojiti zlato v ekipnem umetnostnem drsanju. Vse oči bodo zdaj uprte v najstnico v enojnem tekmovanju za ženske naslednji teden, da bi videla, ali lahko obdrži Rusinje pri naslovu, ki so ga osvojili na zadnjih dveh olimpijskih igrah. Kanadski deskar na snegu Max Parrot je tri leta po boju z rakom dosegel izjemno vrnitev, ko je osvojil zlato moško slopestyle. Papiga, ki je dejal, da ga je kemoterapija pustila "na nič odstotka", ko so mu leta 2018 diagnosticirali Hodgkinov limfom, je premagal 17-letnega domačega favorita Su Yiminga in osvojil zlato. Nizozemska hitrostna drsalka Ireen Wust je postala prva oseba, ki je osvojila zlato medaljo v posamični disciplini na petih različnih olimpijskih igrah ––– poletnih ali zimskih –––, potem ko je obdržala svoj naslov na 1500 metrov.

Srečanje Peng in Bach: Daleč od športa v Pekingu, je kitajska teniška igralka Peng Shuai v intervjuju, objavljenem v ponedeljek, dejala, da nikoli ni nikogar obtožila spolnega napada, in dejala, da je obtožba, da jo je vrhunski kitajski politik prisilil v seks, sprožila » velik nesporazum«. Prišlo je potem, ko je Mednarodni olimpijski komite povedal, da se je Peng srečal s svojim predsednikom Thomasom Bachom na igrah v Pekingu. Peng je novembra sprožila svetovno zaskrbljenost, ko je po svoji obtožbi utihnila. Skoraj tri tedne pozneje se je znova pojavila v javnosti, nato pa je tožbo umaknila, a strah za njeno varnost in dobro počutje je ostal. Peng je v intervjuju za francoski športni dnevnik L'Equipe ponovila svoje zanikanje. "Nikoli nisem rekel, da me je kdo na kakršen koli način spolno napadel," je dejal nekdanji prvi igralec na svetu.