Indijski zlati deček Neeraj Chopra je bil nominiran za Laureus World Sports Awards

Neeraj Chopra, prva indijska zmagovalka zlate olimpijske atletske medalje, je bila nominirana za nagrado Laureus World Breakthrough of the Year 2022. Je eden od šestih nominirancev za prestižno nagrado.

S svojim drugim metom, ki je meril 87,58 metra, je Chopra postal prvi indijski atlet, ki je osvojil posamično zlato olimpijsko medaljo na olimpijskih igrah v Tokiu 2020, drugi je bil Abhinav Bindra v zračni puški leta 2008.

Je šele tretji indijski športnik, ki je bil nominiran za nagrado Laureus, po rokoborcu Vineshu Phogatu leta 2019 in maestru kriketa Sachinu Tendulkarju, ki sta osvojila nagrado Laureus Sporting Moment 2000-2020, ki je zaznamovala čustveni trenutek med svetovnim prvenstvom ICC 2011, ko ga je njegova ekipa po zmagi Indije nosila na svojih ramenih v častnem naročju.

"Vesel sem, da sem nominiran za to nagrado Laureus, in v veliko čast mi je, da sem v širšem športnem svetu priznan za to, kar sem dosegel v Tokiu," je po nominaciji za nagrado dejal navdušen Chopra.

"Od otroka v majhni vasi na podeželju v Indiji, ki se je ukvarjal s športom samo zato, da bi bil v formi, do tega, da sem stal na vrhu olimpijskega odra, je bilo to do zdaj precej pestro potovanje. Počutim se privilegiran, da lahko zastopam svojo državo in osvojiti indijske medalje na svetovnem prizorišču, zdaj pa je to priznanje od Laureusa in biti ob boku tako izjemnih športnikov res poseben občutek," je dodal.

Poleg Neeraja je ostalih pet športnikov, ki so bili nominirani za nagrado Breakthrough Award, - Britanka Emma Raducanu, ki je postala svetovna teniška senzacija, ko je pri 18 letih zmagala na OP ZDA, Rus Daniil Medvedev, ki je osvojil naslov moških na Flushing Meadowsu, nogometni čudež FC Barcelone Pedri, star 19 let, je bil izbran za najboljšega mladega igralca na žogi Ballon d`Or, Yulimar Rojas, ki je podrl 26-letni svetovni rekord v troskoku, in plavalka Ariarne Titmus, stara 20 let, ki je v Tokiu dvakrat premagala šampionko Katie Ledecky na 200 in 400 m.

Komisija več kot 1300 vodilnih športnih novinarjev in televizijskih postaj na svetu je izbrala nominirance v vsaki od sedmih kategorij za letošnje svetovne športne nagrade Laureus. Zmagovalci bodo razkriti aprila po glasovanju Svetovne športne akademije Laureus, največje svetovne športne žirije, ki jo sestavlja 71 največjih športnih legend vseh časov.

Celoten seznam nominirancev:

Laureus nagrada svetovnega športnika leta:

Tom Brady (ZDA) American Football - največji branilec NFL, osvojil je rekordni sedmi Super Bowl

Novak Đoković (Srbija) Tenis - leta 2021 je osvojil tri turnirje za grand slam, s čimer se je skupno število zmag v karieri povzpelo na 20

Caeleb Dressel (ZDA) Swimming - izjemen plavalec v Tokiu s petimi zlatimi olimpijskimi medaljami

Eliud Kipchoge (Kenija) Athletics - postal tretja oseba v zgodovini, ki je zapored zmagala na olimpijskih maratonih

Robert Lewandowski (Poljska) Nogomet - presegel rekord Gerda Mullerja s 40 goli v sezoni za Bayern

Max Verstappen (Nizozemska) Motor Racing - osvojil svoje prvo svetovno prvenstvo v formuli ena leta 2021

Laureus nagrada za svetovno športnico leta:

Ashleigh Barty (Avstralija) Tenis - 1. svetovna številka, osvojila Wimbledon, njen drugi Grand Slam v karieri

Allyson Felix (ZDA) Athletics - prehitela Carla Lewisa kot najbolj okrašenega ameriškega olimpijca v atletiki

Katie Ledecky (ZDA) v plavanju - osvojila zlata na 800 in 1.500 metrov prosto v Tokiu ter dve srebrni medalji

Emma McKeon (Avstralija) plavanje - osvojila štiri zlate in tri bronaste v Tokiu, največ posamezno

Alexia Putellas (Španija) Nogomet - kapetan Barcelone; osvojila Zlato žogo in UEFA igralko leta

Elaine Thompson-Herah (Jamajka) atletika - zmagala na olimpijskih igrah na 100 in 200 metrov ter štafeta 4x100m

Laureus nagrada za svetovno ekipo leta:

Argentinska moška nogometna reprezentanca - osvojila Copa America; Prva mednarodna trofeja Lionela Messija pri 34 letih

Ženska nogometna reprezentanca Barcelone (Španija) - zmagala je prvo ligo prvakov, premagala angleški klub Chelsea s 4:0 kitajsko olimpijsko potapljaško ekipo - osvojila zlate medalje na sedmih od osmih dogodkov, ki so jih organizirali v bazenu v Tokiu

Italijanska moška nogometna reprezentanca - pod vodstvom Roberta Mancinija je prvič po letu 1968 zmagala na evropskem prvenstvu Mercedes-AMG Petronas Formula 1 Team (Nemčija) - osvojila rekordno osmo konstruktorsko prvenstvo

Košarka Milwaukee Bucks (ZDA), ki jo je navdihnil Giannis Antetokounmpo, je osvojila drugo prvenstvo v ligi NBA

Laureus nagrada za svetovni preboj leta:

Neeraj Chopra (Indija) atletika - zmagal v metu kopja in postal prvi indijski zmagovalec olimpijskega atletskega zlata

Daniil Medvedev (Rusija) Tenis - osvojil svoj prvi Grand Slam v zgodovini, na OP ZDA je padel le en niz

Pedri (Španija) Nogomet - 19, odigran 53-krat v sezoni 2020/21 za Barcelono in vsaka tekma za Španijo na Euru 2020

Emma Raducanu (UK) Tenis je postala svetovna senzacija, ko je pri 18 letih zmagala na OP ZDA

Yulimar Rojas (Venezuela) Atletika - podrl 26-letni svetovni rekord in osvojil zlato v troskoku v TokiuAriarne Titmus (Avstralija) plavanje - pri 20 letih je premagala šampionko Katie Ledecky na 200 in 400 m v Tokiu

Nagrada Laureus za svetovno vrnitev leta:

Simone Biles (ZDA) gimnastika - po umiku v Tokiu se je vrnila in osvojila bron na gredi

Sky Brown (Združeno kraljestvo) Skateboarding - star 13 let, okreval po zlomu lobanje in osvojil bronasto medaljo v Tokiu

Mark Cavendish (Združeno kraljestvo) Kolesarjenje - se boril iz depresije in osvojil drugi šprinterski naslov Tour de France

Tom Daley (Združeno kraljestvo) potapljanje - junija je imel operacijo kolena, vendar je v Tokiu osvojil 10 metrov sinhronizirano zlato

Marc Márquez (Španija) Motorno kolesarjenje – prva zmaga v 581 dneh po okrevanju po zlomljeni roki na začetku leta 2020

Annemiek van Vleuten (Nizozemska) Kolesarjenje - zmagal na olimpijskih igrah v kronometru dni, potem ko je zgrešil zlato na cestni dirki

Laureus svetovni športnik leta z invalidnostjo:

Diede De Groot (Nizozemska) tenis na invalidskem vozičku - prvi igralec, ki je končal koledarsko leto Golden Slam

Marcel Hug (Switz) atletika na invalidskih vozičkih - osvojil zlate paraolimpijske medalje na 800, 1.500, 5.000 m in maratonu

Shingo Kunieda (Japonska) Tenis na invalidskih vozičkih - junak države gostiteljice, je osvojil četrto paraolimpijsko zlato v karieri

Jetze Plat (Nizozemska) Para kolesarjenje / para triatlon - osvojil tri zlate paraolimpijske medalje v dveh športih

Susana Rodríguez (Španija) para triatlon - osvojila zlato v Tokiu v triatlonu PTVI, njena prva paraolimpijska medalja

Sarah Storey (Združeno kraljestvo) Para Cycling - osvojila je tri zlata na treh dogodkih, s čimer je svojo kariero skupno dosegla 17

Laureus nagrada Svetovni akcijski športnik leta:

Ítalo Ferreira (Brazilija) Surf - v Tokiu je postal prvi zmagovalec zlate olimpijske medalje v deskanju

Alberto Ginés (Španija) plezanje – star 18 let, preletel 15-metrsko steno v 6,42 sekunde in osvojil zlato v hitrostnem plezanju

Yuto Horigome (Japonska) Skateboarding - osvojil prvo olimpijsko zlato na rolkanju v veselje države gostiteljice

Carissa Moore (ZDA) Surf - prvič v zgodovini osvojila zlato na olimpijskih igrah v deskanju za ženske, nato pa dodala še peti naslov svetovnega prvaka

Momiji Nishiya (Japonska) rolka - pri 13 letih je osvojila prvo zlato olimpijsko medaljo v ženskih uličnih disciplinah

Bethany Shriever (UK) BMX - prva ženska, ki je v istem letu osvojila zlato tako na olimpijskih igrah kot na svetovnem prvenstvu

Nagrada Laureus Sport for Good

Programi, ki jih imenuje strokovna izbirna komisija; Laureus Academy izbere zmagovalca

Ich Will Da Rauf! (Nemčija) Plezanje - invalidi in neinvalidi si delijo izziv plezalne stene

Juca pe Cagna (Italija) Multi-sport - nudi varna mesta za igro, stran od vpliva kriminala

Kick 4 Life (Lesoto) Football - podpira mlade z zdravstveno vzgojo in testiranjem na HIV

Lost Boyz Inc (ZDA) Baseball - uporablja baseball v Chicagu za zmanjšanje nasilja in izboljšanje družbenih razmer

Monkey Magic (Japonska) Climbing - spodbuja prosto plezanje za osebe z okvaro vida