Vrhunci Afriškega pokala narodov 2022

Baku, 9. februarja,

Pred dnevi je zamrl še en žreb CAS-a, ki nam je poleg čisto nogometnih stvari dal tudi tradicionalno zbirko najrazličnejših zanimivosti. Spomnimo se najpomembnejših med njimi.

Poročajo, da je divja napaka vratarja Slonokoščene obale - enega glavnih favoritov turnirja, zapustil dirko že v 1/8 finalne faze in izgubil vstopnico za naslednji krog proti Egiptu v enajstmetrovkah, a Fantje iz Slonokoščene obale so šli skozi skupino zelo samozavestno in dosegli 7 točk od 9 možnih.

Edina izguba dragocenih točk se je zgodila v drugem krogu na srečanju s Sierro Leone. Slonokoščeni so s prizadevanji Sebastiena Allerja odprli zadetek, nato je Noah Kamara z močnim strelom pod prečko izenačil, v 65. minuti pa je Nicolasu Pepeju uspel eleganten strel v daljni kot.

Slonokoščena obala je imela še nekaj priložnosti in tekmo mirno popeljala do zmage, a je v dodatku drugega polčasa nerazložljivo napako naredil vratar "slonov" Badra Ali Sangare, ki je v preprosti situaciji dal žogo nasprotniku. Alhaji Kamara je bil natančen.

Neverjeten arbiter, zapleten v času

Tekma med Tunizijo in Malijem v skupinskem delu ni obetala nič dobrega in taka je na koncu postala tudi igralno (0:1), a si jo bodo po zaslugi čudaštva zambijskega sodnika vsi še dolgo spominjali Jeannie Sikazwe.

Tudi med srečanjem se je glede morebitnih enajstmetrovk večkrat obrnil na VAR, na koncu pa se je v 86. minuti iz nekega razloga odločil za konec tekme in piščal.

Ogorčenje sodelujočih ekip je nekoliko streznilo Sikazweja, ki je boj nadaljeval, a se je nato odločil, da malijskemu napadalcu El-Bilalu Toureju izda zelo kontroverzen rdeči karton. Sodniški pomočniki so vztrajali pri rumenem, a je bil odločen.

Zanimivo je, da se sodnik po neuspehu s zadnjim žvižgom štiri minute pred iztekom rednega dela ni ustavil, na koncu pa je tekmo končal pri okoli 89 minutah in 48 sekundah.

Človek se lahko samo vpraša, kaj bi naredili nesrečnemu sodniku, ki je, mimogrede, delal na SP 2018, če bi ga dosegla jezna množica.

Napačna himna Mavretanije

V dvoboju med Mavretanijo in debitantko afriškega pokala narodov Gambijo (mimogrede, takoj vstopila v končnico turnirja!) nogomet tradicionalno ni bil dovolj, a so organizatorji naredili še eno napako pred začetnim žvižgom.

Dejstvo je, da so trikrat zapored zaigrali napačno mavretansko himno, na koncu izvedli le narodno pesem Gambijcev, zato so prvi morali himno izvesti sami.

Čudna tiskovna konferenca

V enem od četrtfinalov CAN-a naj bi se pomerila otvoritev turnirja Burkina Faso in Tunizija.

Med tiskovno konferenco Tunizijcev pred tekmo je neznana oseba vdrla v dvorano, pobrala mikrofon in ostalo opremo, nato pa odšla domov.

Po izvedenih podrobnostih tega dogodka se je izkazalo, da je organizacijski odbor turnirja opremo izposodil pri podjetju, katerega član je bil zgoraj omenjeni neznanec, ni pa plačal njihovega delovanja. Tako se je podjetje odločilo, da bo nadomestilo pomanjkanje sredstev, beri, preprosto izpostavilo organizacijski odbor kot klovne celemu svetu v tej situaciji. Si predstavljate kaj podobnega na istem evropskem prvenstvu?!

Edinstven boj Kameruna proti Komori

Tekma 1/8 finala med gostitelji turnirja in Komori je ostala v spominu po vrsti presenetljivih okoliščin.

Prvič, zaradi covida so morali vsi trije vratarji v aplikaciji zadnjega igralca postaviti v gol terenskega igralca. Podobna čast je pripadla branilcu Ajaccia Shakerja Al-Khadurja, katerega rast je za igralca te vloge kritično nizka - le 175 cm.

Poleg številnih nerodnih, a spektakularnih obramb, ki so njegovi ekipi omogočili, da je na tekmi s favoritom ostala v vrsti do zadnjega, tudi z deseterico (Najim Abdu je bil izključen že v 7. minuti!), je vseeno priznal dva gola Carla Toka Ekambija in Vincenta Abubakarja , v odgovor pa so njegovi tovariši zadeli le enkrat, a Komori so še vedno lahko ponosni nase!

Le šest dovoljenih strelov v tarčo v takih okoliščinah - vredno!

Če bi v organizacijskem smislu naredili vse, da bi ustrezali predanosti in rezultatom na igrišču, zanje ne bi bilo cene, sicer pa so takšne metode reševanja problema s številko igre za Al-Khadur videti kot pravi relikt preteklosti.