Yelistratov, vodja ruske reprezentance na kratkem, je osvojil bronasto medaljo na olimpijskih igrah

Rusija (bbabo.net), - Južnokorejec Tae Hong Hwan je zmagal na dirki v 2 minutah 9,219 sekunde. O usodi nagradnih mest je odločal fotofiniš. Srebro je na koncu osvojil Kanadčan Stephen Dubois, ki je bil nekoliko pred 2:09,254. Elistratov je tretji (2.09.267). Drugi ruski atlet Denis Hayrapetyan je v finalu repesaža osvojil drugo mesto.

Na splošno Semyon Elistratov razdaljo 1500 m imenuje svojo najljubšo. Na njem je postal bronasti Pyeongchang 2018, svetovni prvak leta 2015 in bronast svetovnega prvenstva 2021. Bila je motivacija po neuspehu na 1000 m tukaj v Pekingu, kjer se atletinji ni uspelo prebiti v četrtfinale. Potem je rekel, da ne bo odnehal, boril se bo do konca. "Škoda, vendar imam še 1500 metrov," je dejal Yelistratov.

Inštalacija je delovala. Čeprav je bila konkurenca huda. Vzemite vsaj število udeležencev v finalni dirki - 10 ljudi. Običajno gre na štart šest, največ sedem športnikov.

Včeraj so potekale tudi predtekme na razdalji 1000 metrov za ženske, na katerih so startale Sofya Prosvirnova, Ekaterina Efremenkova in Anna Vostrikova. Efremenkova je na svoji dirki zasedla drugo mesto in se prebila v 1/4 finala. Vostrikova je bila pri svojem tretja, a je šla časovno dlje. Toda evropska prvakinja, zmagovalka svetovnega prvenstva Prosvirnova ima še naprej črno črto. Padla je in spet dobila "kazno" oziroma diskvalifikacijo, kot na 500 metrov. Šele takrat, v fazi četrtfinala, je Sonya tvegala in bila kaznovana zaradi vmešavanja v nasprotnico.

Poglejmo še eno neprijetno diskvalifikacijo, ki se je zgodila v polfinalni tekmi mešane štafete, ki je debitiral v programu olimpijskih iger. Ruska ekipa - Semyon Elistratov, Sofia Prosvirnova, Konstantin Ivliev in Elena Seregina - je v polfinalu zasedla četrto mesto. In po tekmi so sodniki tudi našega videli kot napačen prenos štafete.

Yelistratov je priznal, da je bilo takrat vse na zadevi.

- Ko smo predali štafeto, smo posegali v kitajsko ekipo, kršili pravila. Mislim, da je bila sodnikova odločitev, da diskvalificirajo, ne glede na to, kako težki so bili, pravilna, saj smo res ustvarili oviro, - je novinarjem povedal Semyon. - Na posnetku sta vidna dva trenutka. Prepirati se je nesmiselno.

Podprla ga je Prosvirnova, ki je bila udeleženka incidenta.

- Pravila so bila kršena. Tukaj se s sodnikom ne morete prepirati. Takšne situacije se dogajajo. Ne samo na olimpijskih igrah, tudi na drugih tekmovanjih. Danes nimamo sreče. Naredili smo nesprejemljive napake. Ne vem, za kaj naj jih odpišem, «je dejala Prosvirnova novinarjem in obljubila, da bo analizirala situacijo in se iz tega naučila.

Medtem se v ženski štafeti na 3000 m Vostrikova, Efremenkova, Prosvirnova in Seregina niso uspele uvrstiti v finale A. Skupno se v okviru olimpijskega turnirja igra devet nizov nagrad - po štiri za moške in ženske ter ena v mešanih disciplinah. Naši atleti nimajo veliko možnosti za medalje.

Koga Victor uči zmagovati

Olimpijski uspehi ruskega drsanja na kratke proge so povezani z imenom Victorja Ana, prvaka iz Koreje, ki je zamenjal športno državljanstvo in zaigral za našo reprezentanco. Na olimpijskih igrah 2014 v Sočiju je zbral impresivno zbirko medalj - osvojil je tri zlata naenkrat - v teku na 1000 in 500 metrov, pa tudi v štafeti skupaj z Vladimirjem Grigorijevim, Semjonom Elistratovom in Ruslanom Zaharovim. Anine zmage so bile prve za Rusijo v kratkem drsanju na igrah.

V PyeongChangu-2018 ni mogel nastopiti, želel pa je narediti lep konec kariere. Načrtovan je bil izlet na olimpijske igre 2022, a jih je pandemija prekinila. Čeprav je An prišel v Peking. Samo ne kot aktivni športnik, ampak kot trener kitajske ekipe.

Od leta 2019 gostitelji iger iščejo tako dragocenega strokovnjaka. Ahn je celo dejal, da mu je kitajska zveza ponudila čudovito pogodbo po standardih short track. Po poročanju nekaterih medijev je šestkratni olimpijski prvak plačan 300.000 evrov. Potem pa je Viktor ponudbo zavrnil v upanju, da bo še vedno kandidiral za rusko reprezentanco. Ko se je situacija spremenila, se je spremenila tudi odločitev.

An je zdaj pomočnik trenerja kitajske reprezentance v hitrem drsanju na kratke proge. Mimogrede, njegov starejši kolega je rojak Kim Sun-tae, ki je vodil južnokorejsko ekipo na domačih olimpijskih igrah 2018 v Pyeongchangu.

Spomnimo, da so kitajski drsalci na kratkih stezah osvojili zlato v isti mešani štafeti na razdalji 2000 metrov.

Nizozemska reprezentanca je v četrtfinalu postavila olimpijski rekord (2 minuti 36,437 sekunde). Toda v finalu so bili najuspešnejši – med tekmovanjem pa je bilo veliko padcev in blokad – Qu Chunyu, Fan Kexin, Wu Dajing in Ren Ziwei (2 minuti 37,348 sekunde). Drugo mesto je zasedla reprezentanca Italije (2:37,364), prvo trojko so sklenile madžarske kratkosledke (2:40,900).