Katere ekipe so se uvrstile na Katar 2022?

Hiter pogled na to, kdo se je uvrstil na svetovno prvenstvo v nogometu in kdo še ima priložnost.

Nogometno svetovno prvenstvo 2022 bo v Katarju potekalo od 21. novembra do 18. decembra.

27-dnevni turnir bo potekal na osmih stadionih. To bo prvo nogometno svetovno prvenstvo, ki bo potekalo na Bližnjem vzhodu.

Vključno z gostitelji se je doslej na svetovno prvenstvo z 32 ekipami uvrstilo 15 ekip:

Švica

Žreb za svetovno prvenstvo bo 1. aprila v katarski prestolnici Dohi.

Takole izgleda kvalifikacijski scenarij po vsem svetu:

Afrika

Pet ekip – zmagovalcev dvotemnih kvalifikacij v marcu – bo predstavljalo Afriko na Katarju 2022.

Azija

Pet ali šest ekip, odvisno od drugih kvalifikacij, bo predstavljalo Azijo.

Po podatkih FIFA se bosta najboljši dve ekipi v vsaki skupini kvalificirali s tretjeuvrščenimi ekipami v vsaki sekciji in se srečali v eni tekmi in si tako pridobili pravico do uvrstitve v medcelinsko končnico za nastop na svetovnem prvenstvu.

Evropa

Poleg 10, ki so se že kvalificirali, so na voljo še tri mesta za evropske ekipe.

V končnico so se uvrstili: Avstrija, Češka, Italija, Severna Makedonija, Poljska, Portugalska, Rusija, Škotska, Švedska, Turčija, Ukrajina in Wales.

Severna, Srednja Amerika in Karibi

Tri ali štiri ekipe, odvisno od drugih kvalifikacij, bodo predstavljale CONCACAF.

Prvi trije se bodo neposredno kvalificirali, tretjeuvrščeni pa v medcelinsko končnico.

Trenutno Kanada, ZDA in Mehika zasedajo prva tri mesta v kvalifikacijski skupini.

Oceanijo

Oceanijo bo zastopala največ ena ekipa – prav tako ni mogoče zastopati.

Kvalifikacije bodo potekale med 13. in 30. marcem. Zmagovalci se bodo v končnici za mesto pomerili z ekipo CONCACAF.

Južna Amerika

Južno Ameriko bodo zastopale najmanj štiri ekipe.

Najboljše štiri ekipe se bodo samodejno uvrstile, petouvrščene pa se lahko uvrstijo, če zmagajo v medcelinski končnici.