Podaljšek Havertza je zagotovil naslov svetovnega pokala v klubskem klubu Chelsea

ABU DHABI: Kai Havertz je globoko v podaljšku dosegel enajstmetrovko, ko je Chelsea v soboto v finalu klubskega svetovnega prvenstva premagal brazilski Palmeiras z 2:1 in tako dopolnil svojo zbirko velikih trofej. Romelu Lukaku je z odličnim udarcem z glavo evropskim prvakom zagotovil vodstvo v 54. minuti, a je Raphael Veiga izenačil z mesta za zmagovalce pokala Libertadores malo čez uro v Abu Dabiju. Havertz, junak finala lige prvakov proti Manchester Cityju, je bil znova zmagovalec tekme Chelseaja, saj je izvedel enajstmetrovko v 117 minutah, ki je bila dosojena po pregledu VAR. "Neverjetno je. Po evropskih prvakih smo zdaj prvaki sveta. Sliši se bolje,« je Havertz povedal za Channel 4. »Bil sem živčen (izvedel sem enajstmetrovko), moram biti iskren. To je velika kazen. To je preprosto noro. Dobro je, da sem obdržal živce. Sem zelo srečen." »Vedno sem kot otrok sanjal o tem. To je zame neverjeten občutek," je dodal.

Chelsea je zdaj zahteval vse možne trofeje, odkar je Roman Abramovich kupil klub leta 2003, in postal tretja angleška ekipa, ki je zmagala na svetovnem turnirju po Manchester Unitedu in Liverpoolu. Modri ​​so se maščevali za poraz Corinthiansu z 1:0 v finalu leta 2012, a bodo imeli malo časa za praznovanje s kritičnim delom na obzorju, ko se vrnejo v London. V finalu Lige prvakov se pomerijo z Lillem na obeh straneh finala ligaškega pokala proti Liverpoolu in v petem krogu pokala FA, pri čemer igrajo v štirih različnih tekmovanjih v 12 dneh.

Trener Chelseaja Thomas Tuchel se je vrnil v dvorano, ko je v petek odletel v Abu Dhabi, potem ko je izpustil zadnji dve tekmi po pozitivnem testu na Covid-19. Edouard Mendy se je vrnil na gol po zmagi Senegala v Afriškem pokalu narodov, na račun Kepe Arrizabalaga, čigar precej izboljšana forma bo poleti verjetno pritegnila zanimanje drugih klubov. Chelseajev padec v Premier ligi je sovpadal s pomanjkanjem avtoritete in prepričanja, kljub nadzoru nad posestjo pa so šele ob koncu prvega polčasa prisilili Wevertona v obrambo. Že takrat se je zdelo, da se je močna vožnja Thiaga Silve z razdalje širila.

Nasprotno pa je Palmeiras dvakrat obžaloval svojo neučinkovitost, saj je Dudu zabodel precej široko, preden je Andreas Christensen s ključnim posegom izničil obetaven napad Brazilcev.

Lukaku je prišel do priložnosti: Lukaku je s težavo izpolnil pričakovanja, potem ko se je iz milanskega Interja vrnil v Chelsea kot rekordni podpis kluba, a je Belgijec dosegel dva gola na toliko tekmah tukaj v začetku drugega polčasa. Callum Hudson-Odoi, ki je prikimal levemu krilnemu branilcu, je prešinil in Lukaku se je dvignil nad dvema branilcema na moč nad Wevertonom. Christian Pulisic, ki je bil v 30. minuti na voljo za poškodovanega Masona Mounta, se je po urejeni igri z Lukakujem zavihtel tik pred golom, a je Chelsea dal Palmeirasu pot nazaj, ko je Silva ravnal v igri.

Avstralskemu sodniku Chrisu Beathu so priporočili, naj incident pregleda na nadzorni plošči, saj so se pritožili igralci Palmeirasa in trener Abel Ferreira, ki je skoraj takoj pokazal na kraj. Veiga, ki je bil na cilju pri zmagi z 2:0 nad Al Ahlyjem, je držal živce, da je zadel enajstmetrovko za Mendyjem, pozdravil ga je z rjovenjem mnogih od skoraj 32.871 navzočih ––– večina je nosila zeleno-belo Palmeiras . Pulisic je zaradi vabljivega prekinitve ponovno zavihtel tesno na široko in podaljšek je bil malo presenečenje, Chelsea je bil prisiljen igrati dodatnih 30 minut že drugič v tednu.

Zaradi divjega prerivanja v kazenskem prostoru s šestimi jardi se je Pulisic strmoglavil ob prečko, čeprav bi ofsajd v nastajanju izključil morebitni gol. Timo Werner se je zvijal, ko je čas tekel, Palmeiras pa je branil globoko, a Chelseaju je uspel pozni preboj, ko je bil Luan kaznovan, ker je z roko blokiral volej Cesarja Azpilicuete. Havertz je Wevertona poslal na napačno pot, da bi sprožil divja praznovanja, in bridka noč za Palmeiras je kulminirala s tem, da so končali z 10 možmi, potem ko je bil Luan izključen, ker je zadel Nemca.