Ruska reprezentanca je doživela prvi poraz na olimpijskem hokejskem turnirju

Rusija (bbabo.net), - Ruska reprezentanca je doživela prvi poraz na olimpijskem hokejskem turnirju. V spektakularnem obračunu s Češko je bil potreben podaljšek, v katerem se je nasprotnik izkazal za močnejšega - 6:5.

Tekma s Čehi za rusko ekipo ni imela posebnega turnirskega pomena: naši hokejisti so vstopnico v četrtfinale dobili po zaslugi zmag nad Švico (1:0) in Dansko (2:0). A tekma je bila izjemno pomembna z vidika iskanja identitete naše ekipe. Ni bilo niti kančka tistega iskrivega, razburljivega hokeja, ki so ga Rusi prikazali decembra na pokalu Prvega kanala. Nezadovoljen z videnim je bil tudi glavni trener reprezentance Aleksej Žamnov, kar je novinarjem pošteno priznal:

"Dobro je, da imamo dve zmagi. Za nas pa je najpomembnejše, da imamo igro. Potem bodo nasprotniki težji. Potrebujemo fantje, da ustvarijo več priložnosti. Te nianse je treba popraviti."

Za začetek je trenerski štab uredil prvo povezavo, ki na dveh uvodnih tekmah ni dosegla niti točke. Kup Vadima Shipacheva in Nikite Guseva je bil zlomljen. K Shipačevu je bil njegov partner v moskovskem Dinamu Stanislav Galiev poslan med prve tri, Gusev pa se je preselil v drugo povezavo. Poleg tega je Nikita Chibisov napredoval iz četrte povezave v prvo. Mikhail Grigorenko je nadaljeval v nasprotni smeri.

Nespremenjena je ostala le tretja peterica, ki je na prvih dveh tekmah dosegla dva od treh golov ruske ekipe.

Čehi so postali naš prvi odmevni tekmec na olimpijskih igrah. In Rusi so to srečanje začeli zelo optimistično. Že v peti minuti je izid odprl Vladimir Tkačev, eden od njegovih prejemnikov pa je postal Gusev. Res je, Čehi so postopoma potegnili pobudo v svoje roke, v 13. minuti pa so se povsem pobrali. Številčno premoč je realiziral Tomasz Kundratek - 1:1. Zgovorno je, da so Čehi po rezultatih prve tretjine zadeli dvakrat več strelov v cilj kot naši (12 proti 6).

V drugi tretjini je večina naših igralcev že zadela (prvič na turnirju). V 33. minuti je zadel Nikita Nesterov, Gusev pa je bil spet med pomočniki. Zdelo se je, da gre pri Rusih spet na bolje, a se je konec 20-minutnega obdobja izkazal za grozljivo. Dmitrij Voronkov je igral neodgovorno pri tabli: njegova napaka proti Lukasu Sedlaku je privedla do tega, da je naša ekipa za pet minut končala v manjšini, sam Dmitry pa je odšel v slačilnico.

Nasprotnik je številčno prednost izkoristil maksimalno: Čehinja ni le izenačila rezultata, ampak je tudi povedla. Odlikovala sta se David Krejci in Michael Spaczek - 3:2. Že na začetku tretje tretjine je na led stopil Arseniy Gritsyuk, ki je odslužil enajstmetrovko za Voronkova, a so Čehi zadeli več po inerciji: v 44. minuti je Lukas Glock zadel z metom zapestja - 4:2.

Zdi se, da je ruska ekipa potrebovala ravno takšno pretresanje, da bi lahko igrala hokej, ki se je od nje pričakovala. Manj kot minuto pozneje je Kiril Semjonov hladnokrvno zavaroval odboj in zmanjšal zaostanek v rezultatu - 3:4. In tri minute pozneje se je odlično odrezal Gritsyuk, ki ga je Gusev pripeljal na srečanje s češkim bogom Shimonom Grubetsom - 4:4.

Še dve minuti in Chibisov, ki je zavil za tuja vrata, je odšel in vrgel iz desnega kroga soočenja - 5:4!

Res je, češki hokejisti so pokazali svoj značaj, čeprav bi se po takšnem povratku Rusi lahko zlomili. Met s sprednje strani našega vratarja Ivana Fedotova je presenetil Tomaša Gika - 5:5.

V preostalih 11 minutah tretje tretjine je bil hokej dovolj dvorezen, da sta zadeli obe ekipi, a pred sireno se rezultat ni spremenil.

V podaljšku sta ekipi ostali tri. Res je, zadnji dve minuti podaljška so Čehi porabili v štirih: v manjšini v najbolj neprimernem trenutku naše leve Aleksandra Nikišina. Ta trenutek je postal odločilen, Libor Sulak je Čehom prinesel zmago.