Norveška podrla rekord po zlatih medaljah na zimskih olimpijskih igrah

Norveška reprezentanca je posodobila rekord po številu osvojenih zlatih medalj na zimskih olimpijskih igrah.

Na 15. dan iger v Pekingu so Norvežani osvojili pet priznanj, med njimi eno zlato (Johannes Boe v biatlonskem množičnem štartu). Poleg tega so reprezentantke Norveške osvojile srebro (Tiril Eckhoff v množičnem štartu v biatlonu) in tri brone (Vetle Schosta Christiansen v množičnem štartu za moške, Marte Røiseland v množičnem štartu v biatlonu in Howard Holmefjord Lorentsen v hitrosti na 1000 m). drsalna razdalja).

Bø je Norveški prinesel 15. zlato na teh olimpijskih igrah, kar je bil rekord za ves čas zimskih iger. Prejšnji rekord je na domačih olimpijskih igrah v Vancouvru leta 2010 postavila Kanada (14 zlatih medalj), nato pa sta jo na igrah 2018 ponovili Nemčija in Norveška.

Norvežani so zmagali v ekipnem tekmovanju v nordijski kombinaciji na olimpijskih igrah 2022 Na olimpijskih igrah v Pekingu so v okviru norveške ekipe zlate medalje osvojili: biatlonec Johannes Boe (tri), biatlonka Marte Røiseland (dve), smučarka Teresa Johaug (dva), biatlonec Tiril Eckhoff (en ), smučar Johannes Klebo (en), prosti stilist Birk Ruud (en), smučarski skakalec Marius Linnvik (en), hitrostni drsalci Halgeir Engebroten, Sverre Lunde Pedersen in Peder Kongshaug v ekipnem zasledovanju (en) , biatlonci Marte Røiseland, Tiril Eckhoff, Tarjei Boe in Johannes Boe v mešani štafeti (ena), smučarski tekači Erik Valnes in Johannes Klebo v ekipnem sprintu (en), atleti nordijske kombinacije Jorgen Grobak, Jens Luros Oftebro, Espen Bjornstad in Espen Andersen v štafeti (ena).

Norveška tradicionalno uspešno nastopa na zimskih olimpijskih igrah in se najpogosteje uvrsti med prve tri medalje. Za Norvežane so bile najmanj uspešne v zadnjih 30 letih olimpijske igre v Torinu, kjer so osvojili le dve zlati.

Norvežan Røiseland je osvojil zlato v biatlonski zasledovanju na olimpijskih igrah 2022. Preostali rezultati Norveške so videti takole:

Albertville 1992 - devet zlatih medalj (3. mesto)

Lillehammer 1994 - 10 zlatih (2. mesto)

Nagano-1998 - 10 zlatih (2. mesto)

Salt Lake City 2002 - 13 zlatih (1.)

Vancouver 2010 - devet zlatih (4.)

Soči-2014 - 11 zlatih (2. mesto)

Pyeongchang 2018 - 14 zlatih (1. metoda).

Na olimpijskih igrah v Pekingu še niso odigrani vsi sklopi nagrad, zato ima Norveška možnost, da izboljša svoj dosežek glede na število zlatih medalj, osvojenih na eni olimpijskih igrah.