Barcelona je v 29. krogu španskega prvenstva premagala Real Madrid.

Pomladni Clasico 2022 je menda postal himna trenerskega poklica. Spomnim se, lanskega novembra je Javi Hernandez, ki je vodil Barcelono, pokazal primer, kako mora trener delati in spremeniti igro ekipe.

Barça se je vrnila!

Seveda se to ni zgodilo samo na tej tekmi. Čudeži se ne rodijo iz nič.

Že v prvih minutah je postalo jasno, da se na igrišču Santiago Bernabeu dogaja nekaj izjemnega. Gostje so bili pametnejši, pametnejši, v vsem bolj iznajdljivi. Zdelo se je, da je »Kraljevski klub« dogajanje dojel z rahlim zmedenostjo, kot da bi upal, da se bo začetna anomalija hitro končala. Ampak ona ne.

Prvi gol, zanimivo, se je izkazalo, da sploh ni klasično Barcelona, ​​ampak celo stari Britanci. Dembele je pospešil po boku, obesil, Aubameyang je žogo z glavo presekal v daljni kot.

Tudi drugi je iz "drugega nadstropja" priletel v vrata Courtoisa. Mimogrede, tisto, kar je v teh epizodah presenetilo - katastrofalen clasico za Alabo. Pred prvim zadetkom je Avstrijec nespretno zamahnil z nogo in ni mogel prekiniti podaje, pri drugem je vrh izgubil proti Arauju. V Bayernu, nekdanjem klubu branilca, se ne spomnim takšnega osebnega fiaska za njim.

Ampak to so seveda vse podrobnosti. Ko ima ena ekipa tako prednost pred drugo, se bo nekje zlomilo. Poudarek prvega polčasa je bil ravno v tem, da so se goli Barcelone izkazali za preproste, igra pa težka. Ona je, kot so se izrazili komentatorji, v precej večji meri kot igralci zvila vretenca Real Madrida. Posledično se je nekje izgubila koncentracija in prišel je čas mojstrskih napak.

In osebno Vinicius Junior za cinični neimarizem, simulacijo v trenutku, ko je bilo treba zadeti in ne zaslužiti enajstmetrovke, je v povratnem napadu Barcelone prišlo osebno maščevanje v obliki kota in drugega zadetka. Služi prav!

Mislilo se je, da bo med odmorom najbolj izkušeni Carlo Ancelotti naredil potrebne popravke. In po tekmi se je iz intervjuja s Courtoisom izkazalo, da ekipa ne razume popravkov, in že od prve minute drugega polčasa je pri svojih vratih dirkala še hitreje. Prvič, nerealiziran izhod ena. Nato - enotno posmehovanje do gola Aubameyanga s peto v kazenskem prostoru. Tudi "Barcelona" se je začela bahati! Do 53. minute je bilo 0:4 in tekme je bilo v bistvu konec.

Kljub temu, da nimamo opravka z najslabšo različico Real Madrida. In s tistim, ki je bil pred tem krogom deset točk prednosti pred najbližjim tekmecem v La Ligi - Sevillo. S tistim, ki je pred kratkim zmagal na epski tekmi proti PSG, in Luka Modrić je bil prav Modrić, ki je tja odnesel zlato žogo.

Res je, Real Madrid je imel tam, a v Clasicu ni bilo nobene figure, ki zdaj igra temeljni, "vretenčni" pomen za to ekipo - Karim Benzema. Z njim in brez njega sta to dve različni ekipi in tega dejavnika pri ocenjevanju poraza seveda ni mogoče prezreti.

Ne moremo pa mimo dejstva, da Barceloni pod Xavijem vsak teden vedno bolj vrača znan obraz, "iznakažen zaradi inteligence". Cruyffov obraz. Guardiolin obraz. Obraz težkega igralca.

Prvi jasni znaki tega procesa so se pojavili 12. januarja v Clasicu v polfinalu španskega superpokala v Riadu. "Real" je nato še zmagal - 3: 2, "Barcelona" je naredila napake ("odlikuje", na primer, eden izmed najbolj izkušenih - Busquets), a, spomnim se, se je začel drugi polčas in modri granati so dali velik fragment, zaradi katerega sem se veliko spraševal in razmišljal.

Mimogrede, v primerjavi s tisto tekmo sta imeli obe ekipi tri menjave v začetni enajsterici, med katerimi je bila ena ključna v prvi vrsti: Real Madrid minus Benzema, Barcelona plus Aubameyang.

Najsvetlejši odseki v Super Bowlu niso bili enkratna izkušnja. Z vsakim tednom se je v Blaugranu vse bolj izrazil pozicijski nogomet, najtežja stvar v igri, katere brezpogojni spremljevalec je Xavi, tako kot njegov učitelj. Dolgo, vsakdanje, verjetno boleče delo na treningih je pripeljalo do tega izbrisa Real Madrida z igrišča Bernabeu. Rezultat tega je bil izjemen užitek, ki ga je ekipa doživela včeraj na igrišču glavnega tekmeca.

Po savdskem porazu v superpokalu je Barcelona pri Atléticu ponovno izpadla iz španskega pokala, nato pa je začela niz brez porazov, ki se nadaljuje še danes. Njen zaščitni znak so štiri katalonske žoge na tekmo. V tem času je Xavijeva ekipa zadela toliko proti Atleticu, Valencii, Athleticu, Osasuni, Real Madridu in Napoliju v ligi Evropa. Bili so seveda še skromnejši rezultati, a navsezadnje se za novo Barcelono vse šele začenja!

Čeprav se je do nedavnega zdelo, da na koncu predora ni luči.

Leta 1992 je Ronald Koeman na Wembleyju, ko je s partnerji prejel instalacijo Johana Cruyffa: "Pridi ven in se zabavaj!", Katalonci so v podaljšku s topovskim strelom iz prostega strela proti Sampdorii prinesli prvi pokal prvakov v svoji zgodovino. Milijon ljudi je šlo na ulice Barcelone, da bi spoznalo ekipo.In zdaj je Nizozemcu z Barcelono šlo veliko slabše, kot da preprosto ni dosegel rezultatov, vrednih tega kluba. Potegnil jo je v močvirje povprečnosti.

Prav dolgočasno jo je postalo gledati in mislim, da še zdaleč nisem edina, ki je opustila ta poklic. Za nekatere zelo pomembne tekme je seveda naredil izjeme, a na splošno zanimanje ni postalo nogometno, ampak čisto filistsko: kako se bo na primer trener sam in celotna ekipa spopadel z odhodom Messija?

Pod Koemanom jim je šlo slabo. Leo sam v Parizu pa ni nič boljši. In mimogrede, zelo dvomim, da bi ga Xavi potreboval in ne bi zlomil celotne konstrukcije, ki jo je gradil, če bi veliki Argentinec vprašal nazaj ...

Xavi se dolgo časa ni strinjal, da bi se vrnil v svoj rodni klub iz katarskog Al-Sadd. Tam je imel miren poligon za preizkušanje idej in je že pozabil, ko je izgubil. Lahko si je privoščil počakati na trenutek, ko se mu bodo prišli poklonit ne le iz katalonske prestolnice (kar se je večkrat zgodilo), ampak je tudi sam menil, da so za njegovo učinkovito delo na voljo pogoji.

Ko je predsednik Bartomeu, ki ga močno ne mara, očistil Barcino pisarno svoje muhaste in škandalozne prisotnosti in nato spet prišel k Xaviju, je končno pomislil, da je napočil trenutek. In zdi se, da njegov instinkt ni razočaral.

Spomnite se, kako izgubljen je bil Ferran Torres v svojem prvem polčasu za Barcelono, ki ga je v superpokalu zamenjal Xavi že ob polčasu, in kako kraljevsko ni le vstavil tretje žoge v "devetko", ampak tudi zdaj na splošno obravnaval Real Madrid. Ta dva meseca, ne samo zanj, ampak za vse igralce Barce, nista bila le zaman, ampak bosta morda pozneje postala ključna v novem krogu njene zgodovine.

Vse to seveda Barçe v tej sezoni ne bo naredilo prvaka, prav tako Real Madrid najverjetneje ne bo odvzel skoraj zagotovljenega naslova. Če bodo le "kremasti" na tej tekmi popolnoma nemočni, sploh ne bodo padli od žalosti.

Toda za prihodnost je Xavi izrazil več kot resno trditev.

In kar je najpomembneje, zdaj želim ponovno pogledati Barcelono.