Kraljica bazenov McKeon se piše v zgodovino Commonwealtha, medtem ko Kiplimo pleše nanjo

Birmingham – Avstralska plavalna zvezda Emma McKeon se je v torek zapisala v zgodovino iger Commonwealtha z osvojitvijo svoje 19. medalje, ko je Jacob Kiplimo prvi dan atletike zmagal v teku na 10.000 m.

McKeon je dosegel eno prednost pred strelcema Michaelom Gaultom in Philom Adamsom ter drugim plavalnim zvezdnikom Chadom le Closom, ki je preživel nočno moro na igrah v Birminghamu.

Zdelo se je, da bo 30-letni Južnoafričan, ko je prišel v Birmingham, sam postavil rekord, a ima zaenkrat le srebrno medaljo za svoj trud.

V še eni dramatični noči akcije v bazenu je Adam Peaty pokazal miselnost, ki mu je prinesla tri olimpijske naslove.

27-letni Anglež je po šokantnem porazu na 100 m priznal, da je bil na "dnu dna", a se je v torek vrnil in osvojil zlato na 50 m.

"Zjutraj sem imel dve možnosti: ali se borim ali pa se ne borim," je povedal za BBC. "Vsi, ki me poznajo, vedo, da se borim."

Princ William, njegova žena Kate in njuna sedemletna hčerka Charlotte so se udeležili jutranjega dela plavalnih dogodkov.

Večer je znova pripadel dominantni Avstraliji, ki je v Sandwell Aquatics Centru osvojila 22 zlatih medalj od skupno 43 ponujenih.

– zmaga Kiplimo –

Jacob Kiplimo iz Ugande je osramotil odsotnost dvakratnega svetovnega prvaka v teku na 10.000 metrov Josepha Cheptegeija, tako da je uničil rekord svojega rojaka na igrah Commonwealtha na stadionu Alexander.

Kiplimo, ki je na nedavnem svetovnem prvenstvu osvojil bron, je slavil s plesom na prečkanju črte, potem ko je končal v 27 minutah 09,19 sekunde, pred kenijskim parom Daniel Ebenyo in Kibiwott Kandie.

"Mislim, da je bila zame osvojitev tega naslova na igrah Commonwealtha vse, najpomembnejša stvar v tej sezoni," je dejal 21-letni dobitnik bronaste olimpijske medalje.

"Vendar imam v prihodnosti še veliko stvari za opraviti na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih."

Zlati sta bili tudi Avstralka Nina Kennedy, ki je nadgradila svoj bron na svetovnem prvenstvu in osvojila naslov v skoku s palico z najboljšim rezultatom 4,60 metra, in Chioma Onyekwere iz Nigerije v metu diska.

Anglež Jake Jarman je zadnji dan gimnastike osvojil četrto zlato medaljo, medtem ko je rojak Joe Fraser osvojil tretjo medaljo z zmago na bradlji.

"Našel bom nekje v svoji hiši, kjer jih bom shranil - morda stekleno omarico ali kaj podobnega, če bo prostor," je dejal 20-letni Jarman.

Na še en zvezdniški dan za domačo državo je Alice Kinsella osvojila ženski parket, medtem ko je Avstralka Kate McDonald osvojila zlato na gredi za ženske. Ciprčan Ilias Georgio je zmagal na bradlji za moške.

Anglija je končala z 10 zlatimi medaljami od skupno 14 v športni gimnastiki.

V bolj elegantnem svetu balinanja je Indija zmagala v finalu ženskih četveric in premagala Južno Afriko, dobitnico srebrne medalje iz leta 2018, s 17-10, Wales pa je v finalu moških parov premagal Anglijo.

"Zbudili smo se z mislijo, da je to nov dan, nov začetek in da imamo priložnost narediti nekaj zelo posebnega," je povedala Indijka Rupa Rani Tirkey.

"Veseli smo, da nam je to uspelo."

Samoanski dvigalec uteži Don Opeloge je osvojil zlato v kategoriji do 96 kg, potem ko so njegove sanje o nastopu na olimpijskih igrah v Tokiu razblinile omejitve potovanj zaradi Covid-19.

V torek je izvedel slavnostni ples in upa, da bo v sredo kaj več od rojakov.

»Na Samoi nas imenujejo 'Dream Team' in osvojili bomo več medalj. Jutri bom plesal in pel z njimi.”

Prvo košarkarsko tekmovanje Commonwealtha 3×3 se je končalo z Anglijo, ki je v moškem finalu premagala Avstralijo, medtem ko je Kanada premagala gostiteljico v ženski tekmi za zlato medaljo.