Спорт Вести

Сензација и рекорд, или како су Казахстанци наступили на петом дану медаља на Олимпијским играма 2022.

Од Казахстанаца, медаљама зимских игара најближи је био клизач на краткој стази Адил Гаљахметов, који је наступио у финалу на 1500 метара. Галијахметов је заузео осмо место у одлучујућој трци. Златну медаљу на овим такмичењима освојио је Тае Хонг Хван из Јужне Кореје, сребро је освојио Канађанин Стивен Дубоа, а бронзу је својој земљи донео руски атлетичар Семјон Елистратов.

Треба напоменути да је Гаљахметов на драматичан начин прошао у финале, заузевши тек шесто место у полуфиналној трци. Међутим, Кинез Жи Веи Рен, који је прекршио правила у Казахстану, дисквалификован је после гледања видео репризе.

Важно је напоменути да је у четвртфиналу наступио још један представник наше земље Денис Никиша. Али он је, пошто је дозволио судар са Јицаком де Лаатом из Холандије, дисквалификован и испао је из борбе. Поред тога, постављен је олимпијски рекорд у 1/4 финала. Његов аутор је био Мађар Шаолин Шандор Лиу – 2:09.213.

"Посебна тактика? То би било превише прљаво." Казахстанац је говорио о својој дисквалификацији на Олимпијади

Још једна представница Казахстана у краткој стази Олга Тихонова наступила је у квалификацијама на удаљености од 1000 метара. После судара са Рускињом Софијом Просвирновом, Казахстанка је била на трећем месту у групи, што јој није дозволило да прође даље. Просвирнова је тада дисквалификована.

Немац Винценц Гајгер постао је шампион Олимпијаде у биатлону. Ово му је друго злато. Сребрна медаља припала је Јоргену Граабаку из Норвешке, а бронзану је освојио Аустријанац Лукас Греидерер.

У алпском скијању, у женском слалому, наступила је 18-годишња Александра Троицкаја. Њен деби је био неуспешан - атлетичарка је побегла са трке у првом покушају и није могла да стигне до циља.

Важно је напоменути да се у овој дисциплини догодила сензација: један од главних фаворита такмичења, вишеструка светска шампионка у слалому, Американка Михаела Шифрин повукла се убрзо након почетка првог покушаја и остала без олимпијске медаље.

Тако је словачка алпска скијашица Петра Влхова освојила златну медаљу, Аустријанка Катарина Линсбергер (+0,08) освојила је сребрну медаљу, а Швајцаркиња Венди Холденер (+0,12) је постала бронзана.

"Сан се остварио!". Како је Казахстанка дебитовала на Олимпијским играма у Пекингу 2022