Samhälle Nyheter

President tar en grävning i ZIFAs styrelse

PRESIDENT Mnangagwa sa igår att regeringen är angelägen om att investera mer i sportinfrastruktur och även att hjälpa idrottare att uppnå pallprestationer i internationella fora.

Rishi Sunak och Liz Truss sparrar om ekonomisk politik

När han talade under firandet av den nationella ungdomsdagen som hölls på Robert Gabriel Mugabe-torget i Harare, erkände president Mnangagwa att den inhemska sportbranschen var besvärad av ett antal utmaningar, främst avsaknaden av och bristen på korrekt underhåll av sport- och rekreationsinfrastrukturen.

Han slog också ett slag mot korrupta sportadministratörer och pekade ut fotboll, som är landets mest populära sport, för att avstå från dåliga träningar.

President Mnangagwa sade att regeringen har avsatt resurser för att stärka sektorn, som tydligen har presterat under förväntan i internationella tävlingar.

"De övergripande prestationerna för våra nationella idrottslag har avslöjat de stora klyftorna och bristerna i branschen.

"Min regering har därför satt in resurser för att förbättra idrottssektorn när det gäller infrastruktur, företagsstyrning, utveckling av ungdomspolitik, tänkesätt och bemyndigande för idrottsmän", sade presidenten.

Medan han tog en kort avledning från sitt förberedda tal, varnade presidenten korrupta ledare inom sportbranschen och talade häftigt mot dåligt styre; brist på transparens och ansvarsskyldighet, vilket alla har hämmat utvecklingen över hela linjen.

På samma sätt tog presidenten också en liten grävning i den avstängda ZIFA-styrelsen som leds av Felton Kamambo, som för närvarande är i rampljuset för tjänstefel och andra felbehandlingar.

ZIFA har varit problembarnet för zimbabwisk idrott i många år och Sports and Recreation Commission tvingades åberopa paragraf 30 i SRC Act i november förra året, när de tillkännagav avstängning av fotbollsledningen, efter ZIFA-styrelsens ovilja att samarbeta. med myndigheterna över anklagelser om missbruk av offentliga medel och sexuella övergrepp mot kvinnliga domare, bland annat.

”Alla dessa saker som har hänt inom idrotten hela tiden; stölderna i fotboll och andra sporter borde få ett slut.

"Vi skulle vilja att våra begåvade barn inom idrottssektorn skulle arbeta hårt och lyckas inom sina specialområden utan att bli kortslutna av dessa tjuvar," sade president Mnangagwa.

"Under tiden applåderar jag våra ungdomar inom idrott för deras deltagande och livliga uppvisning vid regionala och kontinentala tävlingar, särskilt OS i Tokyo och Paralympiska spelen samt Maseru ungdomsspel som hålls i Lesotho."

Zimbabwe hade en mindre delegation vid de försenade olympiska spelen 2020 i Japan där golfaren Scott Vincent var det ljusa ljuset för Zimbabwe när han debuterade, trots att han återvände hem utan medalj.

Men Team Zimbabwe vann 49 medaljer vid AUSC Region 5 Games som hölls i Maseru, Lesotho, i december förra året.

President Mnangagwa upprepade att uppgradering och underhåll av sport- och rekreationsinfrastruktur var en nyckelagenda under hans administration.

Infrastruktur spelar en nyckelroll för att utveckla idrottare i toppklass som tar hem medaljer.

Fritidsanläggningar i olika samhällen, där ungdomar ägnar sig åt olika sporter, konst- och kulturaktiviteter på sin fritid, har länge hjälpt till att avleda unga människor från frestelserna att delta i sociala laster och drogmissbruk.

Tyvärr har de flesta av dessa anläggningar runt om i landet blivit försämrade under åren på grund av bristande underhåll från de lokala myndigheterna. Vissa anläggningar har förvandlats till vita elefanter medan andra har invaderats av landbaroner som har förvandlat dessa viktiga platser till illegala bostäder.

Uppmaningen från president Mnangagwa att förse ungdomarna med rekreationscentren bådar gott med årets tema "Lättnad av substans- och drogmissbruk av ungdomar".

Han sade att regeringen kommer att fortsätta att koppla upp synergier med olika intressenter för att se till att några av de nedgångna anläggningarna kommer tillbaka till liv.

Han applåderade insatserna från presidentens sändebud och ambassadör i Amerika och Europa, profeten Uebert Angel, som har lovat att renovera den förfallna Gwanzura Stadium i Harares täta förort Highfield. Arbetena har redan börjat på Highfield-anläggningen, som brukade vara värd för inhemska Premier League och internationella matcher, samt musikgalor, innan det försummades av de ansvariga myndigheterna.

"Min regering kommer att fortsätta att samarbeta med olika intressenter för att uppgradera, reparera och underhålla våra sport- och fritidsanläggningar för att fostra talang och samtidigt minska drog- och drogmissbruk bland ungdomar."Presidentfonden, Mnangagwa-fonden, vi uppgraderar redan Gwanzura. För er Harare-folket kommer vi att uppgradera Gwanzura till en annan nivå av prakt och ni kommer att använda stadion till er fördel och vi kommer att åka runt i alla städer och uppgradera alla sport- och rekreationsanläggningar.

"Jag uppmanar lokala myndigheter i hela landet att se till att mark reserveras för rekreationsanläggningar för våra ungdomar och att sport- och rekreationsanläggningar i våra olika samhällen underhålls ordentligt.

"Begreppet lokala samhällsutvecklingstjänstemän måste återinföras på lokal myndighetsnivå", sade president Mnangagwa.

President tar en grävning i ZIFAs styrelse