Навіны

Хацелі большага, атрымалася як заўсёды: армянскія лыжнікі не здзівілі на Алімпіядзе

Каўказ (bbabo.net), - На зімовых Алімпійскіх гульнях у Пекіне армянскія лыжнікі не адзначыліся паспяховым выступам. Лепшы вынік сярод прадстаўнікоў сонечнай рэспублікі ў гэтым відзе алімпійскіх спаборніцтваў паказаў Мікаел Мікаелян, які заняў 61-е месца ў забегу на 15 км класічным стылем, паведамляюць сёння, 11 лютага, мясцовыя СМІ.

У гонцы павінны былі стартаваць 100 лыжнікаў, аднак чэх Ян Пехавушак і беларус Аляксандр Воранаў не выйшлі на старт. Такім чынам, колькасць тых, хто стартаваў, зменшылася да 98. Барацьба за медалі, як і чакалася, у асноўным разгарнулася паміж расійскімі, нарвежскімі і фінскімі лыжнікамі.

Ва ўмовах самай сур'ёзнай канкурэнцыі Мікаелян стартаваў 59-м. Раней армянскі спартовец, які заняў 47-е месца ў скіатлоне, казаў, што чакае ад лыжнага забегу на 15-кіламетровай дыстанцыі большага. У выніку атрымаўся яшчэ больш сціплы вынік у выглядзе 61-га прыходу на фініш.

Званне алімпійскага чэмпіёна заваяваў фін Ійва Нісканен. Расіянін Аляксандр Вялуноў стаў другім, а бронза дасталася нарвежцу Ёханэсу Клеба.

Два спартсмены — прадстаўнік Нігерыі Самуэль Ікпефан і лыжнік з Турцыі Юсуф Эмрэ Фырат сышлі з дыстанцыі, не дайшоўшы да фінішу.

Арменію на Алімпіядзе, якая працягваецца, таксама прадстаўлялі лыжніцы Каця Галсцян і Ангеліна Мурадзян. Першая заняла 80-е месца ў спрынце, а ў забегу на 10 км класічным стылем была 74-й. Дэбютантка Гульняў Мурадзян у гонцы на 10 км класічным стылем аказалася на 94-м месцы.